Citrusai - Citrus

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Citrusai - Citrus

Post by Giedrius »

Norėjau pasitikslinti ar čia tikrai obelis?
2013-11-06 18.jpg
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Miškinė obelis (Malus sylvestris)

Post by Kėnis »

Man atrodo, kad čia apelsinas.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Miškinė obelis (Malus sylvestris)

Post by Kaštonas »

Apelsinas ar citrina ? Šie citrusai labai panašūs. Ir taip, tai tikrai ne obelis. ;)
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Miškinė obelis (Malus sylvestris)

Post by Giedrius »

Tai manau tada liks variantas jog citrusas, nes kažkada prieš 2-3 metus sodinau ir nebepamenu... Buvo sodintas su kitais dviem citrusais tiesiog suvalgius citriną ar apelsinų, keista jog atrodo tas pats vaisius o išauga ganėtinai skirtingos išvaizdos, vadinasi po-rūšys dar skiriasi matyt todėl...
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Koks tai medis? Padėkit atpažinti

Post by Kaštonas »

Prieš keletą metų buvau pasisėjęs keletą apelsinų. Sudygo puikiai, bet nuo carmonos peršokę amarai juos visiškai sunaikino. Bet jie puolė tik Carmoną ir citrusus... Lygiai tas pats nutiko su sudaiginta iš šakelės citrina, nes ją puikiai prigijusią nuėdė amarai. Taip pat turime jau kokių 12-15 metų citrinmedį, kuris visą laiką buvo augintas ne kaip Bonsai. Tai reiškia, kad per tokį laikotarpį genimas jis buvo nedaug ir tik dėl to, kad per daug neišsiplėstų. Šaknynas taip pat nebuvo formuojamas. Dėl šios priežasties praėjusiais metais perkeldamas medelį į didesnį vazoną atilkau ir šaknų formavimą. Medelis puikiai prigijo. Šiuo metu reikia sulaukti pirmųjų žiedų, nes tokio amžiaus medeliui jau būtų pats laikas pradėti auginti derlių... ;)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai

Post by Kėnis »

Iš citrusų formuoti bonsus ganėtinai keblu. Lietuvoje temačiau vieną - greipfrutą "Augalų labirintų" parodoje
Greipfrutas.jpg
Greipfrutas.jpg (42.73 KiB) Viewed 8959 times
Pats nemažai auginau visokiausių sėjinukų - mandarinų, citrinų, pomelo, greipfrutų... Bet kažkaip vis kažkas jiems atsitikdavo, nes dabar neturiu nė vieno.

Šiaip visai neblogas sprendimas yra įsigyti skiepytą medį. Nors jie neretai būna ir brangoki. Auginau keletą metų kalamandiną, skiepytą į citriną. Ėmė vešėt ir poskiepis. Tai vienu metu medis derėjo dviejų rūšių vaisiais. Bet jam irgi kažkas atsitiko - viena pavasarį jis pradėjo labai stipriai džiūt ir sunyko. Ir citrinų būdavo arbatai, ir gausus niekur nepanaudojamų kalamandinų vaisių derlius.
Citrina-kalamandinas, 2010 (5).JPG
Citrina-kalamandinas, 2010 (8) citrinos vaisiai.JPG
Citrina-kalamandinas, 2010 (9) kalamandino vaisiai.JPG
Kalamandinu derlius, 2009.JPG
Dabar per Kalėdas neatsilaikiau ir įsigijau Mejerio citriną. Tai viena geriausiai kambariuose augančių ir derančių citrinų veislių. Per kelias savaites ėmė krauti žiedus. Supratau, kad jai pas mane patiko.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Citrusai

Post by Giedrius »

Citrusas
Citrusas
Tai tada įdėsiu ir kito savo citruso nuotrauką, taip pat nežinau kas čia, senai sodinta ir pamiršta... jam eina apie 3-ti metai. Mąstau ar tai nebus apelsinas. Šiaip lapai visai kitokie nei prieš tai mano įdėto citruso... daug daugiau susiraitę lapai ir neproporcingai-netvarkingai augantys. Bet augalas puikiai jaučiasi kambario sąlygomis, augdamas ant palangės, lapų beveik nemeta viso sezono metu. Tik kaip trijų metų galėtu ir didesnis būti (dabar 35-40 cm aukštis), bet nepersodinau į didesnį vazoną, siekiant auginti ant palangės, bet pavasarį manau jis kelsis į didesnį vazoną...
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Citrusai

Post by Kaštonas »

Turime gal 15-os metų citriną augintą vazone. Ji vis dar nežydi ir neaugina vaisių. Kai kurie lapai jos labai panašiai susiraitę. Spėjų, kad tai gali būti dėl drėgmės trūkumo. Kambaryje net ir purškiant augalą labai sunku išlaikyti drėgmę dėl to jie ir raitosi. Mūsų medeliui per 15 metų nei karto nebuvo trumpinamos šaknys, o laja formuojama tik kai tapdavo per didelė. Praėjusiais metais ją persodiname į didesnį vazoną, tai prikirpau ir šaknis. Šiuo metu medelis jaučiasi puikiai. Tenka laukti kol pražys... Todėl siūlau nusiteikti ilgam laukimui, nes vaisių sulaukti dar ilgai nepavyks. ;)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai

Post by Kėnis »

Citrusinių lapai tampa gofruoti ir panašūs į kartono vidinį sluoksnį tada, kai jie turi azoto perteklių dirvožemyje ir per mažai apšvietimo. Šis požymis būdingas visiems citrusams. Tik citrinos, apelsinai, greipfrutai tą linkę daryti stipriau, o mandarinai, kinkanai mažiau. Ta prasme - kuo didesni lapai, tuo šios bangos greičiau atsiranda. Daugiau nežinau kitų genčių atstovų, kurie taip daro sutapus azoto pertekliui ir šviesos trūkumui vienu metu.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Citrusai

Post by Kaštonas »

Įkeliu ir mūsų citrinmedį apie kurį jau pasakojau. Gaila, kad tiksliai negalime pasakyti jo amžiaus. Jis dar nei karto nežydėjo, todėl su nekantrumu laukiame pirmųjų žiedų. Štai Skirpsto skiepytas citrinmedis jau vaisių turi, bet tik dabar pamačiau, kad mūsiškio kamienas šiek tiek plonesnis nei Skirpstų. Jei sakysim, kad šiam citrinmedžiui 12-15 metų, tai per artimiausius 5 metus galbūt ir pavyks sulaukti pirmųjų vaisių...
DSCF6116.jpg
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Citrusai

Post by Giedrius »

Šiandien parsivežėme iš Ikėjos nukainuotą kaip supratau mandariną, 20 lt, sulūžęs vazonas, sausutėlė žemė... net keista kad nebuvo pageltusių lapų su tokio sausumo žeme, tai persodinau per daug nekedendamas šaknyno. Labai neproporcingas medelis, greitu metu manau reiks pagenėti, apatines šakas - gal kažkiek norisi daugiau kamieno atidengti, nors jis irgi toks... nežinau ten kas jam buvo daryta, gal siekiant sustorinti buvo užveržtas?

Kokie būtų patarimai formuojant? Mąstau, gal bonsinį padaryti laikui bėgant, kadangi persodinimas buvo toks labiau perkėlimas į kitą vazoną ir papildymas žemėm, tai gal net vasaros metu pavyktų jį persodinti į plokštesnį vazoną jau...
iš visų pusių
iš visų pusių
2014-02-26 6.JPG
2014-02-26 7.jpg
p.s. dar klausimas, dėl viršutinių šaknų šiek tiek neapskaičiavau įsodinimo na ir dar viršutinis žemės sluoksnis apsiplovė, ar bandyti užpilti žemių dar, ar tiesiog palikti apkirpti tas viršutines šaknis? Gal augalui tai labai nepakenktų? Nors ten viena yra labai stora šaknis.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Citrusai

Post by Skirpstas »

O ar tai ne kalamandinas?
Tas stiebo nevienodas storumas yra greičiausiai skiepijimo pasekmė: poskiepis auga greičiau negu įskiepis ir gaunasi toks nelygus storėjimas.
Dėl šaknų nukirpimo ar ne sunku pasakyti, nemačius kas ten darosi giliau ir kaip tos šaknys išsidėlioję. Geriau kol kas užberk žemių ir palik pirmiausiai augalą adaptuotis.
Šakas galėsi vasarą šiek tiek praretinti, kad ne vientisas kupstas būtų, o kaip nors kokias "lygiais", kad gautųsi.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai

Post by Kėnis »

Ar mandarinas tai, ar ne, galima nustatyti iš vaisių kvapo. O jei yra panokusių - ir iš skonio. Kalamandinai yra kuo britkiausia rūgštybė :) (atsargiai ragaujant, kad skrandyje skylės neišgraužtų, o ir dantų emaliui nesveika)

Pridedu savo Mejerio citrinos dabartinį vaizdą. Bandžiau padaryt koliažą iš visų pusių, aišku su blykste gavosi kiek prastokai, bet įžiūrimai.
mejerio citrina.JPG
Nusipirkau kažkaip akcijinę labai mano manymu pigiai (50 Lt). Buvo su dviem citrinom, jos jau suvartotos. Žydėjo, "skraidžiau" nuo žiedo prie žiedo su teptuku už bitiną, atrodo vaisių vėl bus.

Dar viena nuotrauka su raudonomis rodyklėmis į tas vietas, kur stiebo augimo krypties negalima pakeisti jokiais būdais. Na ir šiaip pasižiūrėjimui, kaip galima jį išvinguriuot. Mėlyna rodyklė su geltonu kvadratėliu ten, kur skiepijimo vieta. Ir nesunku pastebėti, kad virš jos stiebas gerokai suplonėja. Tai įskiepio ir poskiepio augumo nesuderinimas. Bet šiuo atveju storesnis poskiepis augina stiprias šaknis, užtikrinančias gerą augalo mitybą ir aprūpinimą vandeniu.
citruso stiebas.JPG
Šiaip genėti šakas galima bent kada. Išgenėjau viduržiemį, žaizdos traukiasi puikiai (sutepiau skysta pasta). Jaunesnių (vienmečių, nesumedėjusių, dar žalių) šakučių jau vos ne pusė žaizdos užtraukta. Didesnės, žinoma, gyja lėčiau.

Dėl persodinimo: jei ketini tai daryt, nuraškyk vaisius. Žiedai kaip ten bebuvę, greičiausiai po persodinimo augalas juos numes, nes visas dėmesys bus šaknims, bet citrusų vaisiai noksta ilgai ir eikvoja daug augalo resursų. Geriausias persodinimui laikas gal taip nuo kovo vidurio pradedant, bet iki balandžio pabaigos, ne vėliau. Taip pat nereiktų nustebti, kad jei yra gležnų jaunų ūglių, po persodinimo augalas juos greičiausiai nudžiovins.

Dėl genėjimo. Citrusai turi bjaurų charakterį - atželia taip, kaip jiems patinka. Ir yra tendencija, kad atžels iš viršutinės patrumpintos šakutės dalies pumpurų. Taip norom nenorom formuojasi per ilgos šakos. Taigi, trumpint reikia paliekant vieną, daugiausia du pumpurus. Tiesa, augalui gali "šaut galvon" išsprogt ir iš miegančių pumpurų, bet taip elgiasi dažniausiai trimetės ir vyresnės šakos, jau turinčios rusvą žievę. Kol žievė žalia, nepastebėjau, kad iš miegančių pumpurų, esančių ne bambliuose, kada nors būtų išsprogęs naujas ūglis. Matyt tie pumpurai tokiose jaunose šakelėse nesiformuoja.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Citrusai

Post by Giedrius »

Taip, jūsų spėjimas teisingas, pavyko išsiaiškinti kad tai tikrai Mitis Calamondin. Persodinimas panašu kad pavyko puikiai, nes dar ir pražydo visam gražume. Įdomu kiek derlių per metus priaugins... dar rašo kad vaisiai nevalgomi? kiek tiesos tame įdomu..
2014-03-09 15.59.33.jpg
2014-03-09 16.01.32.jpg
2014-03-09 16.08.46.jpg
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Citrusai

Post by Giedrius »

Taigi grįžtant prie citrusų, mano ankščiau įkeltas citrusas juodame vazone yra citrina, išsiaiškinau galutinai. Taigi yra noras ateityje paskiepyti kad pražystu. Ar kas nors turite žydinčią citriną ir žinias kaip vyksta skiepijimas ar norą tai padaryti? :))
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai

Post by Kėnis »

Kažkada, senai, senai, taip metus prieš keturis esam padarę trumpą foto-instrukciją būtent su citrusų skiepijimais. Po kiekviena nuotrauka - komentaras. Patikrinau, dar veikia. O šiaip tai galiu pasakyt, kad per gyvenimą įsitikinau, jog mano rankos moka gerai persodint, genėt, bet visiškai netinkamos skiepijimams. Tai daugiau tuom ir neužsiimu.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Citrusai

Post by Skirpstas »

Turiu ne tik žydinčią, bet ir vaisius vedančią citriną :) Su skiepijimu, tai praktikos labai didelės nesu apturėjęs... Dėl keletą šakelių skiepijimui tikrai galime susitarti.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Citrusai

Post by Giedrius »

Labai ačiū už medžiaga, tikrai informatyvu :) tik dabar mastau ar jau šiais metais bandyti skiepyti ar atidėti kitiems ar dar net vėliau, citrusas nėra didelis tai mastau gal dar paauginti...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai

Post by Kėnis »

Dabar jau nebeprisimenu (gal po kuria nuotrauka buvau parašęs) iki kada geriausia tuos kambarinius citrusus skiepyti. Tada lengvai atsiknoja žievė.
Post Reply