Buksmedis - Buxus

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
User avatar
Stasys
Posts: 14
Joined: 2015 Jan 11, 14:29

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Stasys »

Ačiū, Kėni, už išsamias pastabas. Gali būti, kad tie šaknų aukštai ir buvo giliau, greičiausiai nukirtau. Pačios šaknys buvo "pasidavę" daugiau į vieną pusę, ten buvo gėlyvas, o kitoje pusėje vėja. Smulkios šaknys tikrai trapios, lengvai trūksta. Aišku, kad mano nepatyrimas pakišo mintį plauti, bet pagaliuku valyti sudvejojau, nes bijojau nudžiovinti šaknis, kol jas išvalysiu.

O dėl kitų trijų, tai jie visi auga kaip medeliai - vieno stiebo. Vienas auga atskirai ir labai panašus į iškastąjį, o kiti du visai šalia vienas kito, kaip gyvatvorė ir berods vos plonesniais stiebais. Gal dėl to, kad greta vienas kito, gal dėl buvusio formavimo, o gal dėl užmirkimo, nes toje vietoje laikydavosi vanduo.
DSCN5906.jpg
Kai prigis, pasidalinsiu info ir aptarsime kaip jį formuoti.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Skirpstas »

Tai galima dalinti ir kitais pastebėjimais, kaip sekėsi buksmedžiui atsigauti po perkėlimo į vazoną, prieš tai išplovus šaknis.
Klaidas irgi reikia afišuoti, kad kiti galėtų iš to pasimokyti ir taip nedaryti.
Be ja, ši žiema buvo tikrai dėkinga buksmedžiams -neapšalo. Turiu vieną pasisodinęs pas tėvus sodyboje, su tokiais pailgesniais lapeliais nei paprastojo buksmedžio, tai neretai jis žiemos metu apšaldavo.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Kėnis »

Šaknys taip greit neišdžiūva, jei dirbama patalpoje. Aš persodindamas garaže jas iškratau, apkarpau, sutepu žaizdas, tada einu kavos pagert, parūkyt kol žaizdų pasta bent kiek apdžius ir prie jos nelips naujas substratas. O tada jau sodinu. Beje, sodinu į sausą substratą, nes jį dar reik "bedziot" pagaliuku, kad visi tarpai užsipildytų. Taigi, laiko praeina nemažai. Žinoma, viską pabaigus, laistoma stipriai, o tiksliau - smulkiais lašais purškiama, ir gana ilgai, per kelis kartus ir tol, kol vanduo nepradeda tekėt.

Lauke, ypač šiltą ir vėjuotą dieną (kokių tikrai daug pavasarį), apdžiuvimo procesas dešimteriopai spartesnis.

Be to, jei substratas labai supuolęs, "susipresavęs" su šaknim, tai kai kuriais atvejais plovimas gal ir geriau, nes bekrapštant pagaliuku gali atšokti substrato gabalai su šaknim. Tai ypač dažnai pasitaiko su molinga žeme.

Bet kaip jau yra, taip. Dabar svarbiausia - sąlygų stabilumas ir neskubėti išnešti "ant saulės".

Taip, šiemet buksmedžiai peržiemojo gerai. Nenušalo net vėlai rudenį išaugę lapai, kurie nespėjo net sodžiai žalios spalvos įgauti, o žiemojo tokie salotiniai. O svarbiausia, fiziologinės šalnos pavojaus nebuvo. Žemė atšilo greitai, tuo metu kai traukėsi didysis pašalas, buvo kritulių. O ir šiaip pavasario pradžia nėra tokia labai jau saulėtas.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Skirpstas »

Kėni, kiek žinau, Tu turi irgi buksmedžių, tai ar ketini juos irgi kasti?

Stasy, o kaip laikosi iškastasis buksmedis?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Kėnis »

Mano šiam reikalui dar maži. Bet ketinu juos praretinti. O likę toliau galės plėstis apimtyse.
Praretinti keliaus į vazonus - buksmedžių poreikis šian bei ten yra nemažas :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Skirpstas »

O tai ką su tais vazone susodintais numatęs daryti?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Kėnis »

Po kažkiek laiko pasodinti kur nors kitur. Pas mane tą kamieno storį, kurio norėtųsi bonsai medelio formavimui, pasiekę buksmedžiai auga toje gyvatvorėje, kurios man niekas neleis ardyti. Taigi, reiktų paauginti alternatyvą :)
User avatar
Stasys
Posts: 14
Joined: 2015 Jan 11, 14:29

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Stasys »

Skirpstai, maniškis atrodo visai neblogai, nors dar per tokį trumpą laiką manau nieko blogo nesimatytų. Oras šiom savaitėm gan geras prigijimui.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Skirpstas »

Stasy, tai gal ir kitus buksmedžius jau pradėjai kasti? Juk ir pats sakai, kad orai tinkami prigijimui.
User avatar
Stasys
Posts: 14
Joined: 2015 Jan 11, 14:29

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Stasys »

Orai mano naudai, bet visa kita ne :) Šeimininkai pamatė kaip galima juos transformuot ir man teks apsiriboti tik vienu egzemplioriumi. Sakė persodins patys ir padarys kažką panašaus į lauko bonsus. Turiu dar skrobliuką, bandysiu dar kokią gudobelę surasti.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Skirpstas »

Va, čia tai prašauta. Dažnai taip gali pasitaikyti. Reikėjo viską daryti taip, kad šeimininkai nebūtų matę ir greitai visus tuos buksmedžius, kurias norėjo atsikratyti, iškasti.
Na, bet ir vienas egzempliorius tikrai rimtas "nuskilo".
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Skirpstas »

Stasy, jau praėjo pakankamai laiko nuo persodinimo ir jau turėtų matytis kokia Tavojo buksmedžio savijauta.
User avatar
Stasys
Posts: 14
Joined: 2015 Jan 11, 14:29

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Stasys »

Atsiprašau kolegos, neatrašiau anksčiau, mokslai užspaudė. Laiko tikrai nemžai praėjo, o manasis buksmedis nelabai gyvas. Naujų ūglio neparodė, tai reiškia dar neprigijo. Kiti persodinti į gruntą su minimaliais šaknų trumpinimais, prigijo ir išleido naujus ūgliukus, o manasis vazone dar tupi. Lapeliai žali, naujų nesimato, na gal viena viršūnė lyg kažką naujo išaugino, bet menkai. Žievė, kuri buvo po žeme, atšoko ir dabar po truputį lupasi, pasimatė gelsvas kamienas. Tai va tiek žinių.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Kėnis »

Be geros spalvotos nuotraukos ar nematant gyvai, sunku pasakyti, ar tas buksmedis šiaip "apsiblausęs", ar jam tikrai negerai. Gal jam tiesiog per daug šviesos. Saviškius po persodinimo laikau šiaurinėj namo pusėj. Jei saulės ir gauna, tai tik labai anksti ryte ir trumpai. O paskutiniuosius persodinau praėjusios savaitės pabaigoj, taigi, kaipo ir vėlokai. Nė vienas nesiskundžia. Stasy, tikiuosi laistymas sistemingas ir jokios "šoko terapijos" su visokiais ten padžiovinimais nespėjus palaistyt ar užmiršus, saulės atokaitom ir pan.? Gal prie savijautos pagerėjimo prisidėtų žolės mulčas?
User avatar
Stasys
Posts: 14
Joined: 2015 Jan 11, 14:29

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Stasys »

Mano buksmedis stovi rytinėjė pusėje, bet jam visai netenka saulės. Laistoma normaliai, buvau uždėjęs žolės mulčą, bet matyt reiks dažniau pakeisti. Prie progos įdėsiu foto.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Kėnis »

Mulčo keitimas - nemažas privalumas. Aš tai nelabai galiu sau leisti mulčą dažnai kaitaliot, nes daug jo reikia sode. O šiaip atrodo sąlygos tavo medžiui geros, ir jeis jis neruduoja ir nemėto lapų, tai faktas, kad ne auga, gali reikšti, kad tiesiog ruošiasi, ar tvarkosi "ūki po žeme".
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Buksmedis - Buxus

Post by Kėnis »

Dendrologo Rimvydo Kareivos straipsnis "Buksmedžiai prigyja ir Lietuvoje". Žurnalas "Rasos"2016-04-06/19 Nr. 7(447), 6-8 psl.
Post Reply