Tuja - Thuja

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Tuja - Thuja

Post by Kėnis »

Dydžiu jos kartais gali būti įspūdingos, o formuojant figūrines lajas - labai tinkamos.
2014-11-11_112.jpg
2014-11-11_024.jpg
2014-11-11_023.jpg
2014-11-11_022.jpg
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Skirpstas »

Lietuvoje įspūdingas ir senas tujas teko matyti prie Veliuonos dvaro. Gal dar kur nors galima jų rasti, tik nežinau vietų?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Kaštonas »

Gyvai tokių tujų tikrai neteko matyti. Tiesą sakant net nemaniau, kad iš jų gali išaugti tokie milžiniški medžiai... O kam tau, Skirpstai, tos vietos su milžiniškomis tujomis?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Skirpstas »

Grožėtis galima ne tik sumažintais medeliais, o ir įkvėpimą galima aptikti iš gamtoje laisvai augančių medžių. O tos senos tujos tikrai padaro nemažą įspūdį.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Tuja - Thuja

Post by Kėnis »

Jei formuodami bonsą siekiam natūralumo, tai senų ir labai senų medžių nuotraukos tiesiog "špargalkė", kaip tos rūšies medis atrodo senjoro amžiuje ir ko reiktų siekti su vazone augančia sumažinta jo kopija.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Kaštonas »

Na taip. Šiaip ir man būtų gan įdomu išvysti tokias milžiniškas tujas. Tikrai net neįsivaizdavau, kad jos gali užaugti tokios didelės. O šiaip labai keista. Tujų laja labai dažnai kūgiška, o štai čia paskutinėse nuotraukose iš formos man labai primena ąžuolą. Tikrai įdomus porūšis.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Skirpstas »

Kaštone, tai ne porūšis, o greičiausiai yra didžioji tuja (lot. Thuja plicata).
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Tuja - Thuja

Post by Kėnis »

O aš maniau, kad ta veislė Brabant, iš kurios 90 proc. visų pasaulio karpomų gyvatvorių sudaryta. Bet etiketės nebuvo prie tų paskutiniųjų jos augo laisvai parke. Tik pirmos nuotraukos iš botanikos sodo.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Skirpstas »

Bet aš nesu 100% garantuotas, kad tai tikrai didžioji tuja, nes šakelės vaizdo iš arti nėra...
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Kaštonas »

O didžioji tuja kartais nėra tiesiog dar vienas tujos rūšies porūšis?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Skirpstas »

Tikrai ne, tai atskiros rūšys.
Lietuvoje introdukuotos trys rūšys: vakarinė (populiariausia, lot. Thuja occidentalis), rytinė (lot. Thuja orientalis) ir didžioji (lot. Thuja plicata).
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Kaštonas »

Supratau, ačiū už paaiškinimą. O kas nors bandote jas auginti kaip bonsai? ;)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Skirpstas »

Prieš kokius 5 metus, kai dar buvo pakilimas pirkti nuskurdusius ir nukainotus augalus, buvau vieną vakarinę tują nusipirkęs, bet taip ir nebonsinau, o pasodinau pas tėvus sodyboje už tvoros, kur prisodinta mano įvairių medžių priešvėjinė juosta.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Kaštonas »

Aš taip pat turiu keletą tujų sodinukų išaugusių iš sėklų. Dabar jau jiems kokie 3-4 m. Iš keletos bus formuojamos spiralės, o likusios laikui bėgant virs bonsais. Tik tiksliai jų rūšies pasakyti dar negaliu.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Skirpstas »

Pavadink jas vakarinėmis tujomis ir greičiausiai neapsiriksi, kadangi rytinė ir didžioji tujos yra pakankamai retos Lietuvoje.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Kaštonas »

Gerai, nuspręsta, tai bus vakarinės tujos. O jei ir klystu, tai ateityje kuris nors tiesiog pataisysit. Auga jos greitai, todėl už kokių 3 m. bus galima pradėti rimtesnius formavimo darbus.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Kaštonas »

Manyčiau, kad žmonės gan keistai žiūri į medžių iškasimą miškuose. Yra tekę išgirsti tam tikrų "skundų", kad jiems trukdoma augti natūraliai. Tačiau dar kiti renkasi dar įdomesnius medžių iškasimo būdus... Taigi, norėčiau paklausti jūsų, ką manote apie kapines? Įkeliu tujų pavyzdį kurios ir buvo parsivežtos būtent iš tokios vietos. Tiksliau sakant aš jas radau išmestas už kapinių tvoros prie visų organinių pūvančių šiukšlių. Medelis buvo gan apvytęs, o visas šaknynas taip pat apdžiuvęs. Spjoviau į viską, įkišau jas į maišą ir parsivežiau. Parsivežęs pasodinau nenaudojamame tuščiame kampe ir šiuo metu turiu pakankamai niekam tikusį krūmą su kuriuo net nežinau ką reikės daryti. Šį pavasarį būtų labai gerai jį persodinti, o galbūt ir išskirstyti, bet tai tektų daryti net kirviu ar pjūklu, nes man atrodo, kad tai vienas ir tas pats augalas. Be to, kol kas nemačiau jokių miegančių pumpurų sprogimo apatinėse plikose medelio dalyse, todėl imu abejoti šiuo savo pasirinkimu. Žodžiu, norėčiau sulaukti ir jūsų pasiūlymų šia tema.
SAM_6057.JPG
SAM_6127.JPG
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Tuja - Thuja

Post by Skirpstas »

Iš kapinių parsivežti medelių yra tekę ir man. Vieni jų (baltosios eglutės - Picea blauca 'Conica'), prigiję puikiai, o kiti - neatlaikė žiemojimo sąlygų (kazokinis kadagys - Juniperus sabina, galima priežastis, kad netinkamas iškasimo laikas).
konkrečiai dėl šios Tavo, Kaštone, tujos galima pasakyti, kad jeigu tai vienas medelis, jį galima formuoti kaip daugiakamienį. Jeigu gerai suskaičiavau, tai tuja turi 5 stiebus - nelyginis skaičius kaip tik yra tinkamas variantas. Nenorėk, kad vos gyvas buvęs medelis greitai atsigautų ir pradėtų regeneruoti. Tam turi praeiti bent dar metai ar du. Jeigu būtų pasodintas ne į dirvą, tai galima būtų pasukioti vis kitu šonu į šviesą, kad ji paskatintų regeneraciją. Tačiau kol kas siūlau palikti ją augti toje pačioje vietoje, kur ir dabar pasodinta, nes iš paskutinės nuotraukos dar matyti, kad medelis dar ne visai atsigavęs.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Tuja - Thuja

Post by Kėnis »

Kaip bebūtų keista, bet vat pats nesu pasinešęs, bet kelis kart gavęs "dovanų" (kadagiai, buksmedžiai). Neprigijo atrodo nė vienas, bent jau mintimis perbegęs per turimus, nepamenu, kad kažkuris būtų atkeliavęs iš ten. Manau, dėl to paties netinkamo iškasimo laiko. O buksmedžių (nors jie ir kitoj temoj) buvo tikrai neblogų. Bet kai vidurvasarį tau atitempia didelį medį su tikrai nevykusiai nukapotomis šaknimis ("Tvarkiau kapus, jis ten nebereikalingas, rankos nekilo išmest, gal paimsi?"), tai kažko tikėtis, manau, neverta.

Kaštone, ar ne per giliai pasodinai? Jei auginsi kaip dekoratyvinį karpomą krūmą, tada nesvarbu. Bet jei kaip bonsą - ar neverta prisiminti forsitijų atvejų? :)
Post Reply