Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kėnis »

Ar jis nebus skiepytas? Šiuo atveju teks padirbėti žirklėmis, kol iš viršutinės dalies išaugusiam ūgliui bus nugenimos visos šoninės svyrančios šakos ir suformuotas reikiamo aukščio kamienas.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by MindaugasMc »

Na šito greičiausiai aš neatsakysiu. Tikrai nežinau ar jis skiepytas, bet jei gerai pamenu tai kai nupirkom jo viršūnė buvo tokia lyg kažkuo patepta ir augalui vis didėjant stambėjant visas tas sutepimas nutrupėjo. Bet garantuoti negaliu tikrai.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kėnis »

Tada skiepyta. Apačioje koks paprastas, viskam atsparus laukinis arba pusiau gluosniukas, o viršuje įskiepyta svyranti formą. Padaugintos šios formos šakelės pradžioje ūgtels, o po to vis jas prie žemės trauks. Bet reikiamo dydžio kamieną bonsui išauginti tikrai neturėtų būti nesunku. Tereikia apgenėti šonines šakas, galima ir atramą laikinai įsmeigus patiesinti kokią ir svyrančią šaką.

Kaštone, būtų įdomu, kaip tavo gluosniui nustatytas buvo kamieno aukštis.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by MindaugasMc »

Pats kamieno aukštis man jau tinkamas, na bent jau man. Aš viršūnę jau pripjovęs (nežinau ar gerai padariau). Viskas ko aš noriu iš šio augalo (gal ir naivu) tai turėti mažą kopiją didelio augalo (aukščiau nuotraukoje). Tik va ar išaugusios šakelės pačios leisis žemyn ar čia jau taip nebus
bbb.JPG
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kėnis »

Bus. Tik norint turėt gražų vaizdą, labai sumažinti kamieno, manau, neverta.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by MindaugasMc »

Na jei viršūnę pripjoviau tai jis į aukštį nebeaugs? :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kaštonas »

Tai visiškai identiškas gluosnis tam kurį ir aš ten įkėliau. Mindaugai, po keletos metų gali tikėtis panašaus rezultato. Maniškis lygiai taip pat buvo įskiepytas, kaip ir taviškis. Jo genėjimo metu pamerkęs keletą šakučių išauginau savo jaunuosius bonsiukus. Tik mano didysis yra genimas visiškai kitaip. Tokia skėčio forma man labai nepatinka. Atrodo visiškai nenatūraliai, todėl visada stengiuosi išgauti kažką originalesnio. Dabar neturiu nuotraukų, tai parodyti negaliu. Skiepytas medelis beveik neauga į viršų, bet jam vis paliekant naujai išaugusius ūglius ir šakas į viršų per keletą metų jis tikrai gali priaugti gal kokį pusmetrį. Šiuo atveju dažniausiai genimos tik apatinės ir šoninės šakos.

Kėni, nesupratau tavo klausimo. Tu teiravaisi apie mano bonsiuką ar tą augantį atvirame grunte? Manau, kad su tuo didžiuoju jau viskas aišku, o su mažaisiais taip pat nėra problemų. Į viršų jis augs tiek, kiek tu jam leisi. Mindaugai, jeigu norėsi užauginti iš jo aukštesnį medelį, tai tiesiog pasiimk vieną iš išaugusių ūglių ir viela leisk jam augti į viršų. sumedėjęs jis išlaikys norimą aukštį. Arba pamažu karpydamas vis palik viršuje išaugusias šakas kol medelis pasieks norimą aukštį. Viskas labai paprasta ir logiška. Be to, vegetacijos metu pasiruošk jį genėti daugybę kartų, nes jo augimas yra velniškai spartus.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kėnis »

Kaštonas wrote:Kėni, nesupratau tavo klausimo. Tu teiravaisi apie mano bonsą ar tą augantį atvirame grunte? Manau, kad su tuo didžiuoju jau viskas aišku, o su mažaisiais taip pat nėra problemų. Į viršų jis augs tiek, kiek tu jam leisi...
Teiravausi apie vazoninį. Juk jei pasodini ūglį, tai jau pirmosios šoninės šakos teoriškai turi būt svyrančios. Kaip tada suformuot kamieną? Tiesint, kelt į viršų kurią nors šoninę šaką? Ar tiesiog augimas toks, kad kažkuri šaka vis tik imasi kamieno vaidmens ir auga viršun? Žinau, kad augini šiuos gluosnius jau ne vienerius metus, tai ir įdomu būtų sužinot pastebėjimus: kaip svyrančiomis šakomis medis vis gi auga į viršų?
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by MindaugasMc »

Kad jo augimas labai greitas aš matau sode :) vasara apkarpau jį beveik kiekvienu apsilankymu, o tai būna kas dvi savaites.

Kas dėl manojo tai kaip ir minėjau noriu kopijos medelio kurį turiu sode. Taip tai gal nėra originalu ar tai bus ne visai bonsai, bet pradžiai tegu išauga bent toks. O vėliau jei jis taip lengvai bus pridaiginamas galėsiu ir kažką kito sugalvoti. Tik va kaip jau rašiau vienintelis dabar klausimas ar jo šakelės leisis žemyn natūraliai kaip ir gamtoje. Nes jei pažiūrėsit nuotraukoje (nelabai kokybiška dėja) viršutinis ūglis šiek tiek lenktas prie kamieno. Kai taip pamačiau iškart galvojau oo gerai dabar ir nusvirs į apačią. Bet dabar tolimesnis augimas vyksta tiesiai 45 laipsnių į viršų
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by MindaugasMc »

Na įdedu ir foto, ši gal bus aiškesnė

ccc.JPG
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Skirpstas »

Tai joks ne gluosnis, o blindės svyruoklinė forma.
Šis medelis 100% yra skiepytas (pas tėvus sodyboje turim pasodinę).
Mindaugai, jis bus irgi svyrantis, tačiau skiepijant pasiekiamas geresnis ir greitesnis rezultatas, o šakelės turėtų išsilenkti žemyn nuo savo svorio, tad iš tokių liaunų šakelių nėra ko tikėtis, kad jos augs iškarto žemyn.
Dėl to,kad šakelės lenkiasi žemyn nuo savo svorio, abejoju, kad lengvai gausis padaryti tokį patį medelį, kaip motininis, kuris nėra visiškai "kaip gamta davė", nes yra skiepytas.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kėnis »

Skirpstas wrote:Tai joks ne gluosnis, o blindės svyruoklinė forma ...
O gal galėtum trumpai ir apšviesti - koks skirtumas tarp blindės ir gluosnio, ir dar gal žilvičio bei karklo?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Skirpstas »

Galima būtų aiškinti, bet tai greičiausiai išeitų lakoniškas straipsnis, o ne žinutė...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kėnis »

Skirpstai, na bent labai trumpai - kaip ir/ar iš ko galima atskirti Salix gentyje gluosnį-karklą-blindę-žilvitį, istoriškai pavadintus lietuviškai anksčiau nei atsirado binarinė lotyniška nomenklatūra. Čia panašiai kaip ir su guobiniais: guoba-skirpstas-vinkšna ;)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Skirpstas »

Jeigu labai nesigilinant ir paviršutiniškai, tai skirtumas - lapo forma. Blyndės lapas kiek platesnis, o gluosnių - siauresni.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kėnis »

Kaštone, tai kaip vis gi tas ? Tema šiek tiek "nuvinguriavo", bet man vis tiek lieka įdomu su tuo kamienu.

Skirpstai, esi visiškai teisus - blindės lapai platesni. Bet iš pagrindų žiūrint - viskas yra paprasčiau. Iš tikrųjų genties pavadinimas dviejų žodžių "Gluosniai ir karklai" (kas šiaip nebūdinga sistematikai), lotyniškai vienas atitikmuo - Salix. Gluosnis - jei auga medžiu, karklas - krūmu.

Blindė (verba) tiesiog mūsų senolių jau sugalvotas vienos rūšies pavadinimas, lotyniškai - Salix caprea, ir vat ji tai auga ir medžiu, ir krūmu, kaip jau jai patinka.

Žilvitis - taip pat senovinis baltojo gluosnio svyruoklinės formos pavadinimas, o jau mokslinis tai gali liežuvį nulaužt - Salix alba ssp. vitellina var. vitellina-pendula ('Tristis') :)

Beje, dėl gluosnių lapų pločių/ilgių ir pan. - na, nelabai taip patikimas požymis. Gluosniai, vienareikšmiškai sistematikų įvardinami kaip labiausiai identifikavimo prasme komplikuota gentis mūsų (ir ne tik) krašte. Jų yra daug rūšių, ir visi, išskyrus keletą labiau išsiskiriančių rūšių bei formų, labai labai viens į kitą panašūs. Daugeliu atveju geriausia pasitikėti etikete :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kaštonas »

Kėni, gerai, tuoj viską paaiškinsiu.

Medelis išleidęs ūglį dažniausiai stengiasi augti į viršų. Taip stiebiasi tol, kol ūglis pasidaro labai ilgas ir pamažu ima svirti žemyn. Galiausiai nuo savo svorio visiškai nusvyra, todėl ir turime visus svyrančius gluosnius, blindes ir t.t. Taigi, jeigu mes imsime ir nukirpsime tokią svyrančią šaką aukščiausioje jos pozicijoje, tai ji po kiek laiko tos jau nukirptos šakos viršūnėje išleis dar porą pumpurų kurie išsprogę augs tokiu pat būdu. Tada jas vėl kirpsime aukščiausiame nusvirusios šakos taške ir vėl gausime naują šaką. Apatinės šakelės bus pakankamai sumedėję, kad jau nesvirtų nuo savo svorio, todėl tokiu būdu įmanoma paaukštinti svyrantį medelį. Tai įmanoma ir su įskiepytais medžiais. Tiesiog reikia žinoti, kur nukirpti ir kur tikėtis naujų šakų kurias ir vėl kirpsime pamažu paaukštindami lają, nes tokios rūšies medelis tikrai neišleis vienos šakos ar viršūnės. Jo augimas per daug stiprus ir visos šakos anksčiau ar vėliau tiesiog nusvirtų žemyn.

Blindė tai ar gluosnis? Dėl šio klausimo įsiplieskė tikrai įdomi diskusija. Kai pirkome tokį medelį mums buvo sakyta, kad tai svyrantis gluosnis. Jau kokius 4-5 metus mes šį medelį būtent tokiu ir laikome, todėl tikrai labai sunku pasakyti, kaip ten yra iš tikrųjų. Tiesa sakant, tai šiuo metu esu sutrikęs. Kokį kompromisą prieisime?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Skirpstas »

Kažkaip mūsų diskusija labiau tinkamesnė būtų ne prie konkrečios medžio rūšies formavimo niuansus, o apie jo pavadinimą.
Apie prekybininkus esu skeptiškos nuomonės, nes kai kurie iš jų neturi gilesnių dendrologinių žinių, nei iš tėvų ar senelių perduotosios ir neretai lausono puskiparisius (lot. Chamaecyparis lawsoniana) pardavinėja vadindami liaudyje paplitusiu pavadinimu - "mėlynoji tuja". O ir etiketėmis prekybos centruose neverta tikėti, kuriose kininės (smulkialapės) guobos vadinamos zelkovom.
Bet mes čia labai jau krypstam nuo temos, kurioje turėtumėm aptarinėti rūšies formavimo pastebėjimus ir kylančius klausimus susijusius su tai.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Gluosnis, karklas, blindė, žilvitis - Salix

Post by Kėnis »

Ačiū, Kaštone, už paaiškinimus. Na, tas, kuris iš tavęs pas mane atkeliavo, šiemet neišleido nė vienos stačios šakos. Visos labai taisyklingai pasvirusios ir ilgiu pralenkiančios patį kamieną.

Kas link gluosnio blindės, šiuo atveju, manau, geriausia pasitikėti etiketėmis :)
@salix caprea pendula.jpg
Šiuo atveju tai blindės veislė

Tiesą sakant, man tai niekada labai nebuvo svarbus tikslus augalo pavadinimas. Juolab, kad prekybininkai labai "stengiasi" sumaišyti kortas. Augalų selekcininkai, genetikai išveda kokią naują veislę, ar randama laisvai gamtoje auganti kokia nors įstabi nuo kitų besiskirianti mutacija, kuri sukultūrinama, pridauginama ir imama pardavinėti kokiu nors komerciniu pavadinimu. Dažniausiai augintojai nesigilina, koks tai tiksliai augalas. Daugelis veislių yra labai sudėtingi hibridai, kai kryžminamos skirtingos rūšis ir atranka vykdoma dešimtyje kartų. Tad, Kaštone, jei jau vadinat tą svyruoklį gluosniu, tai lai jis gluosniu ir auga :) juk neaugs nuo to prasčiau, tiesa ;)

Kaštone, gal pasidalintum pastebėjimais dėl persodinimo?
Post Reply