Skroblai - Caprinus

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Skroblai - Caprinus

Post by Kėnis »

Jau keletą metų pas mane gyvenantis ketvertukas. Žiema praėjo be problemų. Jau iškelti iš šiltnamio gryname ore atsigaivint. Po savaitėlės pradėsiu persodinimus, nes reik tuos nebarius sužiūrėt, kur ten bus fasadinės pusės.

1
Skroblas 11 2014-03-02_18.jpg
Skroblas 12 2014-03-02_19.jpg
2
Skroblas 2.JPG
3
Skroblas 3 2014-03-02_27.jpg
4
Skroblas 4 2014-03-02_29.jpg
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Kėnis »

Seno skroblo "dizainas"
Skroblų paieškos, Dzūkija, 2014 m. kovas (C) Jogaila Mackevičius 54.jpg
Brandaus medžio žievė iš arti
Skroblų paieškos, Dzūkija, 2014 m. kovas (C) Jogaila Mackevičius 34.jpg
Skroblų paieškos, Dzūkija, 2014 m. kovas (C) Jogaila Mackevičius 35.jpg
Tuščiaviduris medis
Skroblų paieškos, Dzūkija, 2014 m. kovas (C) Jogaila Mackevičius 52.jpg
Keletas nebarių
Skroblų paieškos, Dzūkija, 2014 m. kovas (C) Jogaila Mackevičius 38.jpg
Skroblų paieškos, Dzūkija, 2014 m. kovas (C) Jogaila Mackevičius 44.jpg
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Giedrius »

Na dabar belieka laukti ir tikėtis... po savaitgalio :) kada maždaug pradeda sprogti skroblai? kokiomis sąlygomis laikote savuosius parsivežtus? galerijoje spėjau jau matėte, bet vis tiek įdėsiu savo... kažkada jei prigis dedant daugiau nuotraukų bus įdomu grįžti ir pažiūrėti pradines...
03.jpg
02.jpg
01.jpg
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Kėnis »

Praėjusį kartą skroblus medžiojom balandžio vidury, berods. Buvo tokie patys kaip dabar, tad viskas priklauso nuo einamojo pavasario.

O forumo panaudojimas kaip medžių registracijos žurnalo labai pasiteisinantis dalykas. Kitur atseku savo augalus prieš 3-4 metus. Esančius pas mane pasistengsiu taip pat kuo greičiau čia užregistruot :) Laikomi šiltnamyje.

Koks substratas, Giedriau, pas tavuosius?
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Giedrius »

Nieko mandro dėl substrato... durpinė žemė, su molingos žemės iš iškasimo vietos priemaišomis.. Nežinau ar čia jau reikėjo su akadama maišyti? kažkaip pagalvojau kad priaugimo periodui į tokį substratą sodinsiu.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Kėnis »



O jame yra užsiminta, kad auga molinguose ir karbonatinguose dirvožemiuose. Taigi, dėl molingumo, tai akadama nebūtų pakenkusi, o va dėl karbonatingumo, t.y. aukšto pH, tai durpinė žemė turi minusų, kaip tradiciškai žemo pH substartas. Ką daryt? Pakalkinti. Geriausia tai turbūt dolomitmilčiais (kaipo neagresyviu nurūgštintoju, skirtingai nuo negesintų kalkių, pvz.). Užtektų po gerą sauja ant vazono, šiek tiek "įpurent" į paviršių. O laistant jau tie dolomitmilčiai pasiskirstys. Galima ir kiek kreidos dadėt, arba vazonui keleto kiaušinių sutrintus lukštus. Tik dolomitmilčiuose yra tiek kalcis, tiek magnis, o pastarasis reikalingas chlorofilui susidaryt (lapai bus "tinkamai žali").

Mes grįžę maišėm lapinę šiltnamio žemę, akadamą ir ceolitą. Substratas buvo daugiau mažiau vienodas ir skroblams, ir uosiui, ir skirpstams.
Kėkštas
Posts: 318
Joined: 2014 Mar 09, 20:53

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Kėkštas »

Įdėk Giedriau, karts nuo karto savo skroblų nuotraukų, geri egzemplioriai :)
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Giedrius »

Būtinai, jei tiks bus ką rodyti (jei prigys), šiandien norėjau į senukus dar užlėkt dolomitmilčių, jų jau senai norėjau užsipirkt, substrato mišiniams kaip sudedamosios dalies, bet šiandien juk trečiadienis nuolaidų diena tai geriau kojos į senukus be rimtų pirkinių ir nekelt.... Dabar kiek gailiuosi nepasiteiravęs kitų nuomonės sekmadienį į kokio tipo substratą ruošiatės sodinti.. o po to jau vakare nuovargis padarė savo..
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Kėnis »

Ištempsiu į dienos šviesą ir saviškį parodyt (tikiuosi ir kiti žygeiviai nepasikuklins ir įkels savo pasodintų trofėjų nuotraukas)
skroblas yamadorinis.JPG
User avatar
BonsaiSodas
Posts: 136
Joined: 2013 Apr 01, 18:37

Re: Yamadori 2014

Post by BonsaiSodas »

O štai taip atrodo bonsaisodas.lt komandos skroblai parsivežti ir pasodinti į gruntą.
PICT9531.JPG
PICT9531.JPG (8.03 KiB) Viewed 11630 times
PICT9530.JPG
PICT9532.JPG
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Skirpstas »

Skroblai užėmė didžiąją dalį daržo. Nebebus kur sėti ir sodinti radžovės :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Kėnis »

Salotos, ridikėliai ir žirniai tikrai dar tilptų tarp medžių :)
Bet man asmeniškai tai toks daržo vaizdas širdžiai mielesnis.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Giedrius »

Na kaip jūsų skroblai laikosi? ar pradėjo sprogti? nes pas mane jau sprogsta pumpurai, spėju dar keletas dienų ir jau lapeliai matysis, gal čia balkonas dar kiek įtakoja nežinau ;) šiaip gailiuosi jog nedariau žiema stebėjimo koks dienos ir nakties temperatūrų skirtumas, kad žinoti ateinančiai žiemai, bet matyt kad skroblai jei viskas gerai, prigis ir pan. keliaus žiemoti į sodą :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Kėnis »

Turbūt, kad balkonas. Mano ant lentynų tik anksčiau kasti nori sprogti (nors ir persodinti šį pavasarį), o šiemet parsivežti tiek maniškis, tiek Kaštono nuomininkai - anei krust.

Tu juos kiek nuo saulės patausok tiesioginės. Šaknų tai dar nepaleidę. Gerai, jei diena kaip šiandien apniukusį, bet jei visą dieną giedra, tai naujakuriam gali ir nepatikt.
Augustinas
Posts: 5
Joined: 2014 Mar 20, 17:52

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Augustinas »

Norėčiau sugrįžti prie temos apie dirvožemį. Ar labai blogai jei į jį nebus įmaišyta dolomitmilčių? Ar labai skroblai pyks jei bus auginami geroje daržo žemėje, dar pamaišytoje su Akadama (arba tuo gan neblogai tinkančiu molio kačių kraiku, kuris labai panašus į Akadamą)? KLausiu, nes ruošiuosi perkelti kelis skroblus į vazonus. Šiuo metu jie pasodinti tiesiog į žemę ir mano supratimu, auga kaip išprotėję :)
Beje, gal kas žinote kokiais kiekiais dolomitmilčiai parduodami, tarkime, Senukuose? Nelabai norėtųsi pirkti kokio 50 kg maišo :).
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Giedrius »

Sveikas Augustinai, manau tinka ir akadama kaip po ingredientas į mišinį, dėl kraiko esu girdėjęs bet nežinau kaip ten su efektyvumu, jei tai tiesiog molio granulės tai manau irgi puikiai tinka. Aš pereitą savaitę pirkausi dolomitmilčių senukuose, tai radau po 10kg, sumokėjau tik 7lt. Jausmas jų paėmus į saują tai kaip šlapias grūdėtas molingas smėlis. Tai kadangi jau buvau nelabai gerai padaręs susodinęs skroblus tiesiog į kompostinę žemę tai paklausiau Kėnio patarimo ir pamaišiau dolomitmilčių su žemės paviršiumi ir palaisčiau, jie po tuputi laistant pasiskirsto po substratą.

Aš tiesiog gal pagailėjau akadamos, nėra ji tokia ir pigi..

p.s. gal pasidalinsi savo skroblų vaizdais? :) maniškiai tai jau išsprogę, lapeliai po mažu skleidžiasi, kaip Kėnis ir minėjo stengiuosi juos laikyti pavėsyje ne ant saulės, balkonas vedinamas tai irgi kol kas nesusidaro stipraus karščio-dušnumo...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Kėnis »

Mažiausią dolomitmilčių pakuotę mačiau 10 kg (po to seka 20 ir 30 kg, didesnių nemačiau). Bet visada galima greitai pasitikrinti senukų elektroninėje parduotuvėje.

Kas tas "kačių kraikas"? Daug kačių kraikų panašūs į akadamą. Reik žiūrėt sudėtį. Jei ten natūrali uoliena, tai greičiausiai bus diatomitas. Tai tas pats kas ceolitas, tik greičiausiai iš Vokietijos (ceolitas iš Ukrainos). Tai ans tinka. Nežinau, kurį kartą pasikartosiu, bet sorbentas substrate - tai bent minimali trąšų pertekliaus kontrolė ir pertręšimo prevencijos garantas.

Dėl daržo žemės. Vėl gi neaišku, koks jos pH? Bet šiaip jau tai remiantis bendra biologine logika, augalams (jei jie auga gerai) visada sveika persodinant įmaišyti bent kiek seno tipo substrato, kad sąlygų pasikeitimas šaknų zonoje nebūtų labai staigus.

Aš imčiau:
* tos žemės, kurioje jie auga
* šiek tiek durpių, komposto, miško paklotės tręšenų
* akadamos (anksčiau ar vėliau jos vis daugės substrate, metas pratintis)
* sorbento (ceolitas, diatomitas) ir/arba žvyriuko (pemza, lava, granitas, bazaltas, bet kas kas tiktų ir akvariumų gruntui)
* šiek tiek kreidos ir/arba gęsintų kalkių ir/arba dolomito. Dolomitmilčiams - prioritetas.

Dar: pH pakelti galima ir žėručiu (prekybinis pavadinimas - vermikulitas), jo pH8. Tik nesu bandęs lauko sąlygomis, ar jis po žiemos nepavirs į žėručio dulkes. Be to, jis nenatūraliai blizga.
Augustinas
Posts: 5
Joined: 2014 Mar 20, 17:52

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Augustinas »

Kėni, kalba eina apie šį kačių kraiką http://aquascape.lt/forumas/substratai/ ... ld-damolin Nekreipkite dėmeseio, kad ši nuoroda yra į akvariumistų puslapį. Tiesiog staiga nerandu to straipsnio, kuriame buvo kalbama konkrečiai apie Bonsai. Šis kraikas išties gan panašus į akadamą, tik kiek smulkesnės frakcijos. Dažna kačių kraiko bėda, kad jis per laiką, o ypač gavęs šalčio, pakeičia savo struktūrą, pasidaro ištižęs arba sulimpa gabalais. Čia minimas tikrai neturi šių problemų, nepakeičia savo struktūros, pats išbandžiau. Specialiai buvau palikęs indą su šiuo kraiku per žiemą lauke atviroje vietoje :)
Augustinas
Posts: 5
Joined: 2014 Mar 20, 17:52

Re: Skroblai (Caprinus)

Post by Augustinas »

Atsakant Giedriui dėl skroblų foto, tai kažkaip niekada neprisiruošiau jų normaliai nufotografuoti. Gal todėl, kad kai noriu jais pasigrožėti, tiesiog išeinu į kiemą ir tai padarau :))
Be to, aš dar esu tik visai pradedantis tai negaliu pasigirti jau gerokai paformuotais eksponatais, tad galiu parodyti tik "medžiagą", iš kurios, tikiuosi, vieną dieną gal išeis kažkas visai gražaus :)

Štai vienas iš mano radinių
bonsai2.JPG
bonsai1.JPG
Post Reply