Citrusai - Citrus

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kėnis »

Ne, tai nebus kitas porūšis, tai bus dviejų rūšių hibridas. Porūšis, tai individų grupė, kuri ima skirtis nuo pagrindinės masės kažkokiomis savybėmis ir dažniausiai būna izoliuota erdvėje. Pvz. (bet tiesiog hipotetiškai, ne konkretaus atvejo) paprastojo kazlėko pelkinis porūšis. Visi kazlėkai auga pamiškėse, jaunuose miškuose, bet dalis jų kiek pasikeitė - jiems labiau ėmė patikti pelkinės vietos. Jie lyg ir tokie pat kazlėkai, iš esmės nuo daugumos nesiskiria, bet mėgsta kur drėgniau ir tenai sudaro daugumą :) Mandarino atveju tai būtų hibridas tarp mandarino ir kitos citruso rūšies, pvz., mandarinas x apelsinas ir pan.

Kultūrinių augalų dauginimas auginiais ilgą laiką veda prie turbūt girdėto reiškinio "veislės išsigimimas". Pas mus taip išsigimsta senosios mūsų obelų veislės 'Antaninis', 'Cukrinis' (saldinis). Jos skiepijamos, ir skiepijamos, ir skiepijamos viena nuo kitos. Priežastis - "susidėvi" pirminė meristema, joje vyksta įvairios somatinės mutacijos, o ir pati genetinės medžiagos duplikavimo sistema (kaip ir viskas šiame pasaulyje) veikia su klaidom. Kad ir kokios retos tos klaidos - jos kaupiasi. Ir kažkuris obels skiepas jau sunokina ne, pvz., skanius ir kvapnius saldinius obuolius, o kažkokį "nesusipratimą", nes atsirado pažaidos genuose, atsakinguose už aromatinius junginius vaisiuose. Analogiškai gali įvykt ir su apelsinais. Tiksliau - anksčiau ar vėliau tai tikrai įvyks. Todėl gi nuolatos ir vedamos naujos veislės, atitinkančios mūsų poreikius, bei tobulinamos senos.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kaštonas »

Dėl porūšių tai viskas aišku. Aš klausiau ar visiškai skirtingų rūšių citrusai gali kryžmintis tarpusavyje. O tu ir pateikei tikrai puikų atsakymą. Ačiū. Taigi, jeigu Skirpstas savo citrinos žiedus teptuku apdulkintų kokio mandarino žiedadulkėmis, tai iš susiformavusio citrinos vaisiaus sėklų išaugtų citrusas su kiek kitokiomis savybėmis, nei prieš tai buvęs medis. Įdomu.

O kaip su "kraujomaiša" augalų pasaulyje. Jeigu turime augalą kurio žiedai apdulkina vieni kitus arba jeigu turime du augalus jau padaugintus auginiais. Jų DNR kaip ir vienoda, bet ar augalams gali pasireikšti toks reiškinys kaip "kraujomaiša". Rašau ją kabutėse, nes šis reiškinys kiek žinau būdingas tik gyvūnams.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kėnis »

Mandarinams būdingas vyriškas sterilumas - tai greit pamiršai :) Labai retais atvejais jų žiedadulkės būna daigios. Taip, jei kokio apelsino, citrinos, kalamandino, kinkano ir t.t. žiedadulkėmis - gautųsi kažkas tarpinio su nuokrypiu į kurią nors pusę.
Augaluose "kraujomaiša" vadinama ""inbrydingu" (in-breed). O "inbreed-linijos" (kai augalai dauginami ir dauginami, ir dauginami apdulkinant savomis žiedadulkėmis) - selekcinis metodas išryškint tam tikras savybes ir pašalint nereikalingas. Tokio šio reiškinio "neigiamumo", kaip pas gyvūnus nėra. Pupinių (žirnių, akacijų, robinijų ir t.t.) net žiedo sandara pritaikyta taip, kad šie augalai liktų savidulkiai. O ir gyvūnuose selekcijos tikslais kad išryškint kokį požymį senelis suvedamas su anūkėmis. Atsiprašau, na, čia gali nuskambėt taip ne kaip, moksliškai tai skambėtų "su antros kartos palikuonimis". O jau tolimesnės kartos nelabai taikomos, nes gyvūnų reproduktyvus amžius yra gerokai trumpesnis nei augalų.

Grįžtant prie citrusų - jų tarprūšinių hibridų yra sukurta nemažai. Bet čia vėl tas "žinomumo paradoksas". Kaip, sakykim atogrąžų ar pusiaujo gyventojams obuolys yra egzotinis vaisius, ir kažkoks skirstymas į vasarinius, rudeninius, o jau kur dar - žieminius, yra sunkiai suvokiamas, taip mums pietietiškų vaisius vedančių rūšių kategorijos ar veislės yra "vienodai šviečiantis" dalykas (kremtam pašarinius bananus ir vadinam juos egzotiniu delikatesu :)) Taigi ir citrusų hibridai mums nėra gerai pažįstami.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kėnis »

Mejerio citrina persodinta, kai sulapos, pasirodysim.
Antrasis mano citrusas - Poncirus trifoliata (trilapis poncirusas) - iškeliavo prieš savaitę į vėsų garažą. Kadangi pakelia tik iki -15C, tai rizikuot su šiltnamiu nesinorėtų. O ir atviram grunte augantį aš jį mačiau tik Amsterdame, šiauriau neteko. Bet šitų šalnų, kur buvo iki -8-9C,gavo šiltnamyje augdamas (ten vasarą ir praleido). Tai jei pernai lapus žalius numėtė, šiemet jie visi sinchroniškai pagelto ir krenta pamažu, neskubėdami.
poncirus trifoliata.jpg
poncirus trifoliata1.jpg
Nebaris tai toks... vienpusis, sakyčiau.
poncirus trifoliata nebaris.jpg
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kaštonas »

Įdomi citruso rūšis. O šiaip spėju, kad krentantys geltoni lapeliai rudenį yra daug geriau už žalius lapelius. Nes jei jie pakeičia spalvą, tai galime suprasti, kad viskas gerai ir augalas jau beveik baigia pasiruoši žiemai.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kėnis »

Taip, pernai nuėjo miegot neįprastai, pavasarį labai ilgai nepabudo. Jau buvau be pradedąs manyt, kad ir nebepabus. Iš augimas šiemet buvo silpnokas. Tikėkimės kitąmet bus geriau.
APA
Posts: 116
Joined: 2014 Mar 18, 21:07

Re: Citrusai - Citrus

Post by APA »

Čia kelios nuotraukos iš man grefruto evoliucijos. Prašom pakomentuokit.
Prieš 10 metų
Prieš 10 metų
2014 vasaris
2014 vasaris
Dabar
Dabar
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Citrusai - Citrus

Post by Skirpstas »

Kiek žinau iš savo patirties, tai su citrusais tikrai sunku dirbti. Tikrai gražiai suformuotas medelis, APA, tik man užkliūna tas nevienodas lapų dydis ir kai kurie atrodo per dideli tokiam medeliui. Tikrai žinau, kad tai sunku padaryti - suvienodinti lapų dydį citrusams. Todėl pats ir neužsiimu formuoti bonsai iš citruso. :)
APA
Posts: 116
Joined: 2014 Mar 18, 21:07

Re: Citrusai - Citrus

Post by APA »

Čia mano pirmas medelis, jis užaugintas iš sėklos. Tada buvo dar tie laikai, kada nežinojau ką reikia ir kaip auginti.

Šito medelio nuotrauka 2009 metų yra ir šitoje temoje .
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kėnis »

Aš tai norėčiau kažko panašaus ant palangės. Dar jei užderėtų...
Pradedu su Mejerio citrina. Bet skiepyta, ir jau rodo ragučius po persodinimo. Vienos šakos džiūna, iš kitur (kur nereikia) auga...
Man tai pats faktas, kad medžiui daugiau turbūt nei penkiolika metų, o jis toks miniatiūrinis, ir dar iš sėklos augintas, kelia pasigėrėjimą. Kiek mano citrinų, "mandarinų", greifrutų augo augo ir kažkur pradingo... Nė vienas tiek neištempė. Nors kaip bonsai nelabai ir buvo auginami, be formavimo, tiesiog stengiantis sumažint, kad tilptų palangių gabaritų rėmuose.

O nenorėtum jam leist kiek didesnio vainiko užsiaugint, kad lapų daugiau galima būtų palikt? Nes atrodo, kad nelabai jie leidžiasi sumažinami.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Citrusai - Citrus

Post by Skirpstas »

Tai tikiu, kad šis medelis, kaip pirmasis, turi daug sentimentų. Neretai kuris bonsai entuziastų savo pirmuosius medelius yra jau užkasę savo atminties kertelėse kaip prarastus.
APA
Posts: 116
Joined: 2014 Mar 18, 21:07

Re: Citrusai - Citrus

Post by APA »

Lapų paprastai būna daugiau, bet prieš kelias dienas aš jį patobulinau, taigi ir lapų liko mažiau ir ne tik lapų.
Jeigu gerai pamenu tai jam dabar maždaug apie 20 metų.
Bet nedera.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Citrusai - Citrus

Post by Skirpstas »

Gal tai, kad nedera net ir į naudą, nes turiu citriną, kuri nėra formuojama kaip bonsai, vaisius veda. ir ant vienos šakelės yra sukrovusi 2 vaisius, kurie dar nepasiekią savo subrendusio dydžio jau įlaužė šakelę. Greifruto vaisiai yra didesni nei citrinos. o kaip žinoma vaisių sumažinti neįmanoma.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kėnis »

Man irgi atrodytų baisu jam leist vaisius megzt. Juk tai greifrutas, kurio vaisiai didžiuliai, t.y. pareikalaus labai daug energijos ir maisto medžiagų. Bet nužydėt tikrai leisčiau.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kėnis »

Piotr Broža - didžiausią citrusų kolekciją Europoje, jei ne pasaulyje, turintis žmogus. Štai kaip ta kolekcija atrodo šį gruodį.

Taip pat galima pasižvalgyti po jo youtube'je
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kaštonas »

Kolekcija tikrai įspūdinga. Kažin ar Lietuvos geografinėmis sąlygomis galime pasiekti kažką panašaus? Nors šiuo atveju Piotr Broža savo šiltnamį turi labai panašiomis sąlygomis į mūsų. Kažin, kiek jam visa tai kainuoja? :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Citrusai - Citrus

Post by Skirpstas »

Kai "susergama" kolekcionavimo liga (šiuo atveju citrusinių augalų), kiek tai kainuoja jau ne sudaro esmės.

Kaip šiuo metu laikosi turimi citrusiniai?
Mano citrina, tai kažkaip dėl šviesos stygiaus lapus papuošusi kiek gelstelėjusiais ploteliais lapuose.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kaštonas »

Na taip, šiuo klausimu, Skirpstai, aš linkęs visiškai pritarti.

Kažkada šioje temoje minėjau, kad nuo didžiojo neskiepyto citrinmedžio porą nukirptų šakelių tiesiog sukišau į žemę, uždengiau litriniais stiklainiais, pastačiau šviesiame nenaudojamo kambario kampe ir užmiršau... Prisiminęs buvau labai laimingas, nes visi trys puikiai prigijo. Esmė, kad man visų trijų tikrai bus per daug. Gal kam nors reiktų vieno? Nes ir taip kažkam teks juos padovanoti.

Įkelių ir jų "motininio" augalo nuotrauką. Jis nėra formuojamas, kaip bonsai. Medis nėra mano ir iš jo tikimasi vaisių derliaus, todėl man jį tvarkyti leidžiama labai minimaliai. Kolkas jis dar nėra žydėjęs. Nuotraukoje jis dar negenėtas.
DSCF6114.JPG
DSCF6731.JPG
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Citrusai - Citrus

Post by Kėnis »

Kaštone, ar matai tuos beprasidedančius chlorozės požymius. Ant didžiojo radau tik vieną lapą, o mažieji turi daugiau, ypač kairysis. Geležies reiktų pilstelt ;)

Be to, didžiojo gali tekt žydėjimo ilgai laukt jei tokiomis vytelėmis leisit augt. Reiktų skatinti šoninį šakojimąsi, viršūnėles trumpint. Ir citrina, pasiekusi garbų amžių jei nežydi, tai nesunkiai apsisprendžia šiek tiek jai vandenį rudeniop paribojant ir vėsiau palaikant.

Kitas būdas, įskiepyti šakutę jau derančios citrinos. Tai nereiškia, kad derės tik ta šakutė, su ja atkeliaus tas hormoninis fonas, kuris žydėjimą įjungia. Ir jei pasiseks, jis bus perduotas visam augalui.
Post Reply