Laistymas - purškimas

Kasdienė bonsų priežiūra: auginimo vieta, laistymas, tręšimas ir pan.
Post Reply
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Laistymas - purškimas

Post by Giedrius »

Kadangi tai viena pagrindinių priežiūros procedūrų, manau labai svarbi funkcija, norėjau pasiteirauti iš kitų šio forumo dalyvių, ar turite kokių nors ypatumų laistomo vandens paruošimui, nusistovėjimui, kažkokie priedai? kiaušinio lukštai ar pan.? kiek dienų gali būti vanduo iš krano nusistovėjęs, po kiek dienų jau gal ir nebelabai tinkamas ir pan. Ačiū už komentarus iš anksto.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Laistymas - purškimas

Post by Skirpstas »

Vandens labai jau ypatingai neruošdavau. Kai naudojau vandenį iš krano prileidęs į kokią talpą palikdavau nusistovėti apie parą. Dabar laistau akvariumo vandeniu, kurį nuleidžiu vėl į kokią talpą. Stengiuosi pasirūpinti tokiu kiekiu vandens, kad užtektų savaitei, t.y. iki kito akvariumų vandens keitimo.
Naudojant akvariumo vandenį pastebėjau, kad augalų šaknys ne taip apkalkėja kaip naudojant krano vandenį.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Laistymas - purškimas

Post by Giedrius »

O akvariumas tik flora? ar ir žuvelės akvariume? nes aš kiek girdėjau dėl akvariumo vandens negalima visa iš karto keisti, nes susigadina mikro flora ar kaip ten... :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Laistymas - purškimas

Post by Skirpstas »

Akvariumuose yra ir fauna (žuvys). Mažajame, tai ir krevečių yra. Viso vandens ir nekeičiu :) Bet tema ne apie tai...
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Laistymas - purškimas

Post by Taza »

O akvariumo vandeny nėra mikro organizmų gyvūninės kilmės? Pradedant pirmuonimis, vėžiagyviais (dafnijomis) ir t.t.?
Skirpstas wrote:Manau, kad žuvys dafnijas tikrai išgaudytų, o dėl smulkesnių padarėlių, t.y. mikroorganizmų, tai galvos nesuku, o ir neigiamo poveikio augalams tikrai nepasimatė. Jeigu dėl to čia, Taza, nerimauji ir klausi.
Taza wrote:Ne, norėjau kaip tik pasakyti, jei vandenyje yra mikroorganizmų ir kitos faunos, tai gausu azoto. O tai tikrai nėra blogas dalykas.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Apie substratus - bendrai

Post by MindaugasMc »

Turiu klausimą dėl akadamos. Kiek skaičiau apie ją tai visur rašo, kad naudojant akadamą labai supaprastėja laistymas. Turiu galvoje akadamos spalvos keitimą. Tačiau man toks klausimas iškilo, ar nėra taip kad visų pirma išdžiūva paviršius ir pakeičia spalvą. Taip duodamas ženklą kad reikia lieti vėl, bet kaip grunto viduryje? gal ten šlapia?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kaštonas »

MindaugasMc, juk taip ir turi būti. Visada greičiau džiūsta paviršius. O šiaip pati akadama nėra linkusi užmirkšti, kaip tai nutinka kokioms durpėms ar lapinei žemei. Perteklinis vanduo per akadamą tiesiog prasisunkia ir tiek, todėl ir perlaistyti augalą pasidaro kiek sunkiau. O šiaip drėgmė juk turi būti pastoviai, o akadama tikrai keičia spalvą - tampa šviesesnė kai išdžiūsta, todėl ir tiksliai matosi kada reikia ją lieti.

Šiaip karštomis vasaromis, kai medeliai nedideliuose vazonuose dienas leidžia ant saulės, tai akadama velniškai greitai džiūsta. Tenka lieti kokius 2-3 kartus per dieną, nes taip ir tenka gaudyt kada čia tas substratas jau sausas. Tokioms problemoms išvengti šiek tiek padeda žolepjove nupjauta ir susmulkinta žolė. Padengus ja substrato viršų jis ne taip greitai išdžiūsta, be to, tai it puikios natūralios-biologinės trąšos. Bet tada vel susidurti galima su kita problema, nes nesimatys paties substrato ir bus sunkiau suprasti kada čia tą medelį laistyti, bet taip ekspermentuojant keletą savaičių išsivysto toks kaip ir instinktas. Tiesiog žinai kada ir kurį medelį laistyti.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Apie substratus - bendrai

Post by MindaugasMc »

Kažkaip sunku rašant pasakyti ko nori :) Kad paviršius pirmas išdžiūva aš suprantu ir tai natūralu. Tas man ir įdomu, nes tarkime palieju augalą, namie šilta. Tai paviršinis akadamos sluoksnis spalvą gali pakeisti ir po valandos? bet juk tai greičiausiai ne ženklas kad reikia vėl jį laistyti, nes viduryje drėgmės yra pakankamai. O gal garuodamas vanduo neleidžia paviršiui taip greitai keisti spalvos? Va kur klausimo esmė :) Sorry jei klausiu kvailai, bet aš ant tiek įsitikinęs kad pagrindinė mano bėda nemokėjimas laistyti, kad apie tai noriu žinoti kuo daugiau :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kaštonas »

Laistymas nėra toks jau ir sudėtingas.... Jei akadama šiek tiek pakeičia spalvą ir tampa šviesesnė, tai jokiu būdu nereiškia, kad augalą reikia vėl lieti. Sausa akadama yra labai šviesi. Karštos vasaros metu substrato paviršiuje tikrai galima pamatyti labai šviesių akadamos granulių, va tada jau būtinai reikia lieti, o kambaryje tiek laukti nereikia. Jei pradžiūvo - tai ir liek. Be to, kokia temperatūra turi būti kambaryje, kad akadama per valandą pakeistų spalvą ? Medeliai labiausiai bijo užmirkimo, o su akadama užmirkyti medelį vien laistant yra labai sunku. Stebėk medelį, analizuok ir bandyk suprasti. Tas laistymo instinktas atsiras savaime. Be to ir nepaliejęs jo ilgiau taip greit nepražudysi. Ne taip ir greit tie medžiai miršta....

Dar vienas neblogas būdas atskirti ar medelį reikia lieti - tai vazono svoris. Moliniuose vazonuose skirtumą pajusti sunku, bet plastmasiniuose jis jaučiamas aiškiai. Palieto medelio vazonas svers žymiai daugiau nei sauso. Turiu fikusą pasodintą plastmasiniame vazone ir paėmęs jį į rankas iškart jaučiu skirtumą. Pabandyk ir tokį būdą, nors visas keramikinis konteneris, tai ir apsunkins.

Dėl to klausimo ar yra skirtumas tarp viršutinio medelio sluoksnio ir apatinio, tai net nežinau ką pasakyt. Na taip, skirtumas aišku yra, bet jis nėra esminis. Bet kokiu atveju tau informaciją apie laistymą suteikia substrato paviršius, o pats substratas visada turi ir privalo būti drėgnas. Net kai viršus yra stipriai išdžiūvęs pačioje žemėje dar lieka drėgmės, kurią medelis ir toliau įsisavina. Dėl šios priežasties daugelis turbūt ir perlieja augalus... Vis atrodo, kad tam medeliui trūksta ir trūksta drėgmės...
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Apie substratus - bendrai

Post by MindaugasMc »

Na va, labai ačiū už išsamius atsakymus. Kas dėl augalo svorio - taip, pritariu. Kai palieju - jis toks sunkus. Žiūrėk praeina pora dienų, kilsteli, o jis akivaizdžiai lengvesnis. Tai taip pat padeda susigaudyti.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Laistymas - purškimas

Post by Taza »

Ką galėčiau papildyti apie akadamą ir jos laistymą, tai gal tiek, labai pasitikėti ta nuomone, kad akadama nušviesėjo ir gana stipriai, jau reikia liet, nevertėtų. Sakyčiau tai yra tik geras orientyras, jog derėtų kitą dieną palieti. Žinoma tas galioja jei su medeliu bendraujama kasdien ir dar po kelis kartus. Atsimenu, kai buvau pasodinęs savo kininę guobą į 100% akadamą ir liedavau kai tik ji nušviesėdavo, pastebėjau, kad pradeda lapeliai kristi. Tas reiškia, kad jau gerokai per drėgna. Tada šiek tiek kai gruntas tapo šviesesnis su kinų maistui skirta lazdele atkrapsčiau sluoksnį, giliau akadama buvo tamsi, tai reiškia, kad drėgmės pakankamai. Todėl visad linkęs šiek tiek medelį sausiau laikyti. Tuo labiau, jei jis dar pasodintas į netokį porėtą su gana nedideliais tarpais tarp dalelių. Po kurio laiko, kaip jau Kaštonas minėjo, atsiranda tarsi instinktas, kada ir kiek medelį reikia laistyti.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Laistymo sistema balkone

Post by Giedrius »

Dėdė šiek tiek prie elektro-technikos užsiiminėja, ir jam kilo nebloga idėja, išvažiuoji atostogų ir reikia parintis dėl gėlių kas palaistys ir pan. tuo labiau bonsistams dar skaudesnė tema. Kiek kalbėjau mėgins pasigaminti tokį prietaisėlį kurį bus galima nustatyti kas kiek laiko palieti, ir kokį kiekį vandens. Montuotusi ant plastikinio butelio pvz. energija iš baterijos. Vėliau galima tobulinti netgi ir drėgmės matuoklį kuris irgi nėra brangus. Paskaičiavo kad pardavimui būtų apie 60 lt gal daugiau nežinia dar. Įdomi jūsų nuomonė ir šiaip komentarai, gal ką pasiūlyti netgi galite kol dar procesas neprasidėjęs. Jei nuspręs gaminti ir pasiseks gaminys, tai gal ir daugiau padarytų tokių :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kėnis »

Mane tokiose sistemose visada domina bene labiausiai ta jų dalis, kuri užtikrina, kad kažkur kažkam užsitrumpinus visas vanduo neišbėgs vienu kartu.

Į tuos įbedžiamus dirvožemio drėgmės matuoklius žiūriu labai skeptiškai, nes daugumos veikimas priklauso nuo dirvožemio pH ir humuso kiekio. Žvyringiems ir laidiems orui bonsų dirvožemiams, tai tas pats, kas matuoti drėgmę grūdų maiše. Nors praktiškai esu gal tik keletą išbandęs. Bet kai pamerkus į vandenį, jis parodo "vidutiniškai drėgna", tai ...
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Laistymas - purškimas

Post by Skirpstas »

Su tokiom sistemom visada būna rizikos, kad gali vieną kartą sustreikuoti. Tokia jau ta kaina, kurią mokam jeigu norim patikėti kokį darbą technologijoms r gyventi moderniai XXI a., o ne kaip senovės egiptiečiai su laistytuvais lakstyti :)
Užsienio didžiosiose bonsai fermose rankiniu būdų tikrai kiekvieno medelio nelaisto, ten tikrai yra sistemos, o mums su 10-20 medelių tai kol kas atrodo prabanga, nebent tikrai daug keliauji ir namuose retai kurį savaitgalį praleidi...
Giedriau, bet čia nereiškia, kad nepalaikau Tavo dėdės idėjos, o ir kaina 60 Lt nebūtų baisi. Tačiau, man atrodo, kad 60 Lt tai tik sistemos savikaina, o dėdė tikrai nenorės dirti vien dėl idėjos :)
Drėgmės matuoklių nesu išbandęs, tad apie juos nieko nenusimanydamas nieko ir nesakysiu.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Darbų kalendorius, perspėjimai

Post by Giedrius »

Išvažiuojant savaitei atostogoms, tiksliau namie manęs nebuvo 6 dienas, draugams nuvežiau tik vieną bonsą kuris mažame vazone, tai sakyčiau likau nustebintas įgriuvęs į namus bepuolant viską iš eilės laistyti, ir kai pamačiau kad palieti teko tik pomidorus ir dar porą kambarinių augalų. Visa kita, skroblai, ąžuolai ir pan. likę gan drėgnu dirvožemiu ir laistysiu tik dar praėjus 1-2 dienoms. Tiesa augalai buvo pernešti į kambario vidurį toliau nuo lango, langai kiek priverti, be skersvėjo. Matyt tai labiausiai ir įtakojo, o kai pats balkone prie karščių viską laikyti tai ir laistau kas ~ 2 dienas :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Laistymas - purškimas

Post by Skirpstas »

Giedriau, tai pats ten tos nebandei atostogoms?
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Laistymas - purškimas

Post by Giedrius »

Nebandžiau nes nebuvau ir patikimai išbandęs o ir nebūtų užtekę visiems augalams :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kėnis »

Kalkių apnašų ant lapų pavyzdys. Nauji lapai jau be jų. O apnašos laikosi gerai - nenuplovė net dvi stiprios liūtys.
kalkes.JPG
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Laistymas - purškimas

Post by Giedrius »

Pas mane ant didžiosios Ulmus parvifolia irgi labai panašus vaizdelis ant lapų senesniųjų... tikrai gadina vaizdą :/
Post Reply