Kininis ligustras (Ligustrum sinensis)

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Na paprastas tepalas, gamintojas Lietuva. Užrašas „sodo tepalas“ 200g. Galiu įdėti foto bet nemanau, kad ji kažką pakeis. Pirkti spec bonsai medeliams skirtą nesinori, dėl vieno bonsai šiek tiek brangoka.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Na štai - visai kitas vaizdas.

Aš norėčiau paklausti ar tikrai reikalinga ta šaka išaugusi beveik iš neabr'io ? Pati žemiausia ... Ji, mano nuomone, šioje vietoje tikrai ne į temą. Be jos atsidengtų daug patrauklesnis ir tikroviškesnis medžio siluetas. Toliau - kai kurios šakos, kiek pastebėjau, gali būti kažkiek per ilgos. Ypač viršuje esanti dešinioji labai stipriai užlinkusi dar ir į apačią, dėl šios priežasties šaka dengia šaką, o taip neturėtų būti. Aišku, nematant bendro vaizdo sunku ką tiksliau ir pasakyti, bet bonsai esmė dažnai būna šakų - "debesėlių" formavime. Tai reiškia, kad jos turi būti atskirtos ir tarpusavyje nesiliesti, be to, taip išryškėja ir kamieno vingis.

Kaip pirmam kartui įsijausti gal ir nereiktų, bet nepamiršk, kad tai ligustras, todėl ekspermentuoti ir mokytis gali drąsiai.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Taip taip žinau ir įsidėmėjau jau išsakyta tavo nuomonę apie pačią apatinę šakelę. Šiandien dvejojau kirpti ar ne :) bandžiau įsivaizduoti kaip atrodys be jos. O nenukirpau todėl, kad man toks jausmas jog dalis kamieno yra pasislėpęs po žeme :) Nežinau kodėl. Ir pamąsčiau, kad jei persodinus pats medelis „pasikels“ į viršų, tai gal ta šaka bus gerai? ar čia nesąmonė? :)

Kas dėl dešinės šakos ir jų susilietimo. jei pastebite ta ilgoji šaka yra pritraukta viela prie tos žemesnės (taip buvo kai pirkau, tik aš vielą į storesnę pakeičiau). Kai aš nuimu vielą, ta šaka atsilenkia galima sakyti statmenai kamienui. Kitaip tariant kol nėra patirties ir drąsos kažką keisti aš linkęs pasitikėti tais kas ją formavo (gal būt taip atrodo geriau). Nors tuo pačiu žinau, kad tokius medelius formuoja nelabai gilindamiesi kaip ir kas. Svarbu greit ir bent kažkiek panašiai i bonsai
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Kažkiek iškelti medelį galbūt ir pavyktų, bet tai tikrai nebus tiek, kad ši šaka būtų tinkama. Be to, net pagal Moyogi stiliaus formavimo taisykles ji yra per žemai ir netinkamoje vietoje. Šoninės šakos teoriškai turėtų būti išaugusios iš išorinių kamieno vingių, o ši iššovusi visai ne į temą. Ligustrai daug ir pastoviai tokių leidžia, bet tai nereiškia, kad juos reikia palikti. Grįžtant prie medelio iškėlimo į viršų, manau, kad vazono vis tiek jau nežeminsi, o geriau įsižiūrėjus paviršiuje jau prasideda ir šaknynas. Taigi, iškelti jį į viršų bus tikrai sunku. Be to, nesiūlau sodinti jo pagal taisykles, kad medelio substratas turi būti aukščiau už vazono šonus. Tai velniškai apsunkintų jo laistymą, nes pilamas vanduo tekėtų pro kraštus, nebent medelį ruošiamasi laistyti itin kruopščiai su purkštuvo pagalba.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

O kas bus su tuo sodo tepalu, kurį užtepiau? gyjant jis susigers ir taps žievės dalimi, uždžius ir nukris ar kaip?

Kas dėl šaknyno kuris matosi apačioje. Bent jau man jis kaip ir ne į temą ten atrodo. Ar persodinant aš jį galiu pašalinti?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Tepalas kurį užtepei tikrai nesusigers, jis tiesiog apsaugos atsiradusią žaizdą kol medelis pats pasirūpins žaizda ir apsaugos nebereikės. Tada tas paprastas tepalas tiesiog sudžiūvęs nukris. Aišku, jis gali pradėti keisti spalvą ir pan., todėl kitais metais jo likučius galėsi pašalinti. O ir šiaip šis medelis atrodo pakankamai stiprus, todėl didelio skirtumo tarp žaizdų tepimo ir netepimo, manau, jis net nepajustų. Galbūt čia ir klystu ir kiti forumo dalyviai galėtų tai labiau pakomentuoti, nes as pats bent jau ligustro žaizdų netepdavau. Jos labai stipriai net nešlapiuoja, o medelis savaime susitvarko ir pats, ypač kai šiuo metu kažkokių didžiulių pjūvių ir netenka daryti.

Jei dėl šaknyno tai taip, tu gali jį pašalinti, bet žaizdos ir randai vis tiek liks. Viršutinio šaknyno pašalinimas tai tas pats kas ir šakų pašalinimas. Atsiras randai, ypač jei šaknys labai tankiai suaugę, o jų jau niekaip nepaslėpsi. Bet kokiu atveju mūsų jau anksčiau aptarta šakelė net ir prie pašalinto šaknyno netiktų. O šiaip įdomu kokį isivaizduoji galutinį vaizdą ? Nes aš bent jau manau, kad ligustrui kažkokį išskirtinį ir labai gražų nebarį suformuoti yra labai sunku.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Viskas aišku, reiks pašalinti tą šakelę ir tiek. Kas dėl galutinio vaizdo :) Bent kol kas jokių iliuzijų nekeliu sau, šiuo metu noriu kad jis tiesiog augtų, gyventų ir būtų sveikas. O tu galėtum įdėti savo ligustro nuotrauką jei tokią turi?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Mano kininis ligustras labai panašus į tavo, tik jo auginimą esu paskyręs šiokiems tokiems ekspermentams. Tai va, trumpa istorija. Gavau jį dovanų tikrai ne kokį... Bet štai kaip jis jau atrodė 2011 m. Čia jis vis dar tame pačiame substrate, kaip ir buvo nusipirktas, tik jau šakų struktūra šiek tiek prižiūrėta.
2011 m.
2011 m.
Pavasarį medelis buvo persodintas pasirinkus "Bonsai gruntą". Tikslaus pavadinimo nepamenu, bet ta žemė parduodama prekybos centruose, kaip skirta būtent bonsai medeliams. Tai va - išbandžiau ir nusivyliau. Medelis visą vasarą praleido tikrai geromis sąlygomis. Visą laiką buvo lyg ir suvargęs, lapeliai šviesios spalvos ir smulkučiai. Augimas lėtas ir smulkus. Lauko sąlygos medeliui turėjo išeiti į naudą, bet buvo padaryta išvada - prastas substratas. Atėjus rudeniui jis ėmė ruoštis žiemai ir kuriam laikui numetė visus lapus.
Medelis po persodinimo praėjus pusei metų ir atėjus rudeniui.
Medelis po persodinimo praėjus pusei metų ir atėjus rudeniui.
Bet labai greitai pasirodė nauji ūgliai ir jis vėl ėmė augti , bet silpnai. Dvi šakos apskritai nudžiūvo, todėl turėjau nemažai nuostolių.... Jos buvo pašalintos ir atėjus šiltiems orams medelis buvo pasodintas į atvirą gruntą ir visą vasarą galėjo augti netrukdomas. Medelis atsigavo, kas ir matyti iš nuotraukų.
Medelis pasodintas į atvirą gruntą.
Medelis pasodintas į atvirą gruntą.
Rudenį jį vėl teko pasodinti į vazoną, nes ligustras mūsų žiemos lauke niekaip neištvertų. Šį kartą jau buvo naudota lapinė žemė + akadama.
Medelis atėjus rudeniui, iškastas iš atviro grunto ir ruošiamas sodinimui į vazoną.
Medelis atėjus rudeniui, iškastas iš atviro grunto ir ruošiamas sodinimui į vazoną.
Štai kaip atrodė medelis iškart po persodinimo. Nereikalingas prieaugis pašalintas ir paliktos pagrindinės šakos. Ateityje planuojama anksčiau nudžiūvusias šakas ir vėl atauginti.
Medelis iškart po pasodinimo
Medelis iškart po pasodinimo
Vos pasodinęs medelį į vazoną dar visą mėnesį jį laikiau šiltnamyje kur tikrai didelė drėgmė. Ant viršaus padėliojau samanų ir jos puikiai prigijo. Štai koks vaizdas buvo praėjus vienam mėnesiui:
Persodinęs medelį pasėjau samanas ir taip jos atrodė po mėnesio prieš įnešant medelį į vidų.
Persodinęs medelį pasėjau samanas ir taip jos atrodė po mėnesio prieš įnešant medelį į vidų.
Tada žiemą jis praleido visai neblogai, nes pasodintas buvo akadamoje. Tik samanų nepavyko išlaikyti, nes kambario oras joms per daug sausas. Kas ir matyti iš nuotraukos. Visą šią vasarą jis vėl praleido lauke ir šį kartą atrodė daug geriau. Gaila, bet dabar neturiu jo vasarinių ir rudeninių nuotraukų. Bet per vasarą stabiliai karpant ūglius prarastų šakelių vietose išaugo naujos ir medelis vėl panašėja į savo pirminę išvaizdą. Atsiradus galimybei jį ir vėl reikės nufotografuoti.
Attachments
2013 m. - pavasarinė medelio išvaizda.
2013 m. - pavasarinė medelio išvaizda.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Nu visai gražus :) Kaip galima išauginti šaką jeigu jos nėra pvz išlinkimo išorėje?
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Giedrius »

įdomus foto reportažas - pasakojimas :) smagu kad dalinatės savo auginamų medelių istorijom, smagu žiūrėti :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Kaip jau sakiau, ligustrai labai stipriai leidžia naujus ūglius, todėl galimybė, kad vienas ar kitas pasirodys tinkamoje vietoje tikrai didelė. Šiaip net nežinau ką tiksliau patarti. Na sakykim, jeigu tu pašalinsi šaką, tai jos vietoje miegantys pumpurai augs tikrai stipriau nei ten, kur jos nebuvo. Kitas variantas - šviesa. Jei vieta atidengta, tai taip pat paskatins pumpurų sprogimą. Kažkokių išskirtinių ir naują ūglį reikiamoje vietoje garantuojančių būtų, kaip ir nėra, todėl lieka tik laikas. Jei nori turėdamas ligustrą kažkur suformuoti šaką, tai atidengęs tą vietą ir stipriai stabdydamas kitų pumpurų sprogimą ir augimą vienerių ar dviejų metų bėgyje tikrai sulauksi naujo ūglio iš kurio galėsi išauginti ir naują šakelę reikiamoje vietoje. Nežinau, galbūt kiti forumo dalyviai galės patarti kąžką rimtesnio ar biologiškai paaiškinti šį pumpurų sprogimo procesą.

Tiesa, štai puiki nuoroda į Kininio ligustro formavimo ypatybes - http://www.bonsaivilnius.lt/?p=1772 ir antra straipsnio dalis - http://www.bonsaivilnius.lt/?s=ligustras&searchsubmit=
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Skirpstas »

Norėčiau įsiterpti ir išsakyti savo nuomonę ne apie taip siūlomą nukirpti šaką.
Taip, ji auga iš ne tinkamos vietos, tačiau ją pašalinus liks labai nemažas "plikas" stiebas, todėl aš jos visiškai nekirpčiau, o pamėginčiau ją suauginti su tuo kamieno vingiu, tie kuriu ji yra nukreipta. Taip tikrai nereikės spėliojant ir tikintis miegančių pumpurų sprogimo reikiamoje vietoje prarasti kelis metus. Be to, dar reikėtų paminėti, kad dar keli metai praeitų kol nauja šakelė, išaugusi iš miegančio pumpuro reikiamoje vietoje, sustorės ir pasivys savo išvaizda senas šakeles.
Žinoma mano siūlomas variantas nėra jau taip paprastas ir reikia nusimanyti šiek tiek sodininkystėje :)
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Va va :) iškart kyla klausimas KAIP? :) gal bent foto gali parodyt ka turi omeny suauginti, gal kokį kontūrą nupiešk ant mano nuotraukos,jei nesunku. Aišku aš nebūtinai taip darysiu, bet pamatęs kas ir kaip - pasvarstysiu :) O kol svarstysiu, gal dar kas kokią nuomonę pasakys :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Skirpstas »

Na, šiek tiek pažaidžiau su Paint'u.
ligusto_sakos_priglaud.png
Raudoonai pažymėjau vietas ant stiebo ir šakos, kur daugmaž reikėtų padaryti pjūvius: stiebe išpjaunant juostelę, kurios plotis būtų toks pats kaip priglaudžiamos šakelės storis, t.y. kad gerai susieitų ir suaugtų. Pjūvio gylis stiebe turi būti toks, kad nusiimtų žievė, brazdas ir šiek tiek medienos, o šakoje, susiglaudimo vietoje, - apie 1/3 šakelės storio. Žaizdą reikėtų gerai sutepti sodo tepalu ir užveržti kokia marlės (liaudiškai bintu) medžiaga.
Atliekant tokį darbą reikėtų viską daryti taip, kad jau suglaudžiama šakelė augtų reikiama kryptimi, t.y. žiūrint iš viršaus nesigautų palindusi po kitomis šakomis. Pagal viską ir kitos šakos turi nebūti vizualiai palindusios po kitomis - čia viena iš bonsai formavimo taisyklių, kurių ne visi nori laikytis :)
P.s. su originalia foto ko gero būčiau aiškiau padaręs vaizdinę priemonę :)
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Visų pirma ačiū už paaiškinimą. Čia jau aukštasis pilotažas, nors iš pirmo žvilgsnio nėra sudėtinga atlikti. Bet ar tai būtų atlikta taip kaip reikia - klausimas :)
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Turiu 3kg gana smulkaus kadamos mišinio, Jūsų akis gal geriau mato. Ar užteks man tokio kiekio tokiam vazonui?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Skirpstas »

Tai ir sakiau, kad mano siūlomas variantas būtų paprastesnis turint sodininkystės žinių ;) O iš akie ar užteks to 3 kg akadamos mišinio nepasakysim, nes nuotraukose nesimatė liniuotės ar kitokio visiems gerai žinomo dydžio daikto, pagal kurį galėtumėm nustatyti medelio dydį. Tačiau galiu spėti, kad 3 kg tikrai gali užtekti, nes vis tiek dar į vazoną turės tilpti ir šaknys :D
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

3 Kg. - pakankamas kiekis ir dar net liks. Ar žadi sodinti į gryną akadamą ar bus daromas mišinys ?
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Tokį man padarė Kęstutis. Pasidomėjo, koks medelis, ir sumaišė:

Mišinį sudaro:
50% akadama,
40 % kiryu,
10% sausos smulkintos durpes.
Post Reply