Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Ligos, negalavimai...
Post Reply
User avatar
AndriusMasa
Posts: 17
Joined: 2014 Aug 03, 18:36

Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by AndriusMasa »

Sveiki, Kolegos,

Istorija tokia, citrina užpuolė maži balti vabaliukai ar tarakoniukai nežinau kaip juos vadinti, nerandu net panašių nuotraukų prie kenkėjų internete. Gyvena jie substrate palaisčius augalą išlipa į paviršių apsižvalgyti. Persodinau citrina i kitą substratą kurį pirkau Žaliojoje stotyje, tuo pačiu persodinau ir mandariną... Dabar vėl tie vabalai užokupavo mano vazonėlius su persodintais augalais... Kadangi šalia buvo daiginami augalai senajam substrate manau, kad naktį kol aš miegu tie gyvūnai sutartinai atakuoja ir užiminėja kaimyninius vazonelius. Prašau jūsų pagalbos kaip išnaikinti šiuos baltus šakniaėdžius ar siurbius...

Zaliojoje stotyje man dave http://www.mkds.lt/ekologiska-augalu-pr ... 9_362.html

Laistau purškiu nė velnio nepadeda, nežinau kaip gelbėt PLANTACIJA nuo jūsų priklauso plantacijos likimas Prašau padėkite.

Tiesa prieš persodinimą dar šaknis ploviau ir mirkiau kalio permanganato tirpale...

Nufotografuoti tokio mažo padarėlio nepavyksta...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kėnis »

0,1 milimetro ar centimetro?
User avatar
AndriusMasa
Posts: 17
Joined: 2014 Aug 03, 18:36

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by AndriusMasa »

Keni 0,1 -0,2 mm
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kaštonas »

Aš taip pat esu mažus visiškai baltus vabaliukus pastebėjęs savo neseniai parsivežto granato substrate. Tokie pailgi ir tikrai slepiasi substrate. Išlenda gerai paliejus ar šiek tiek pajudinus substratą. Lie tokie lėti, gal labiau net kaip kirmelaitės. Labai dėl to nesijaudinu, nes granatas jaučiasi puikiai ir augimas jo puikus. Persodindamas pakeisiu substratą ir su šia problema bus susitvarkyta. O šiaip pirmas požymis kada supratau, kad kažkas vazonėlyje gyvena, tai buvo pastebėti suneštų žemių kauburėliai ant pradžiūvusio substrato paviršiaus. Panašius granulinius kauburėlius palieka ir skrusdėlės kasdamos savo urvelius. Ar tu tikras, kad jie šiuo atveju maitinasi šaknimis ir kažką siurbia iš augalo? Gal kartais juos labiau domina pats substratas ir jame esančios medžiagos, nei augalai. Manau, kad taip irgi gali būti, nes man jie neatrodo kenksmingi... O galbūt mes kalbame apie skirtingas rūšis.
User avatar
AndriusMasa
Posts: 17
Joined: 2014 Aug 03, 18:36

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by AndriusMasa »

Visiškai kalbam apie ta pati, supila spirų kauburėlius. Tiesa jei jau supila spirų kauburėlius, būsi nustebęs kiek jų vazono viduje ( substrate ) taipogi pakėlus vazoną jie būna ant lėkštutės dugno. Man pradėjo dėmėm eiti lapų krašteliai, ir lapai garbanotis. Aš nežinau ar čia aš su trąšom persistengiau ar čia dėl tų gyvunėlių. Šeip laksto pakankamai greitai. Aš tik darau prielaidą , kad kenkia, bet nesu tikras.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kėnis »



Tik man regis, kad žmogaus akis neskiria 0,1 mm nuo 0,2 mm - taigi, dėl išmatavimų tai čia jau pamažinta :)
Reikia pasistengt, kad tiek vazone substrato paviršius, tiek apačia būtų sausi. Paviršius purenamas, apačioje - drenažo sluoksnis (dar viena priežastis vazonams būt su kojelėmis), gal pakylėjimas nuo lėkštutės, kad oras praeitų. Ir viskas. Jos negali veistis sausoje aplinkoje, o būtent paviršiuje ir dugne substrate tai daro. Kai sausa - šie gyviai neilgamažiai ir naujoms kartoms neatsiradus tiesiog pranyksta.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kaštonas »

AndriusMasa, tai tada puikiai pataikiau. Turiu lygiai tą pačią problemą. Kėnis jau davė neblogą pasiūlymą. Reikia leisti substratui pradžiūti. Puikiai žinau, kad mano granatas šį procesą puikiai pakels. Be to, aš ir taip žiemos metu nelieju savo medeliu labai dažnai, gal todėl ir problema su jais daug mažesnio masto. Nors dabar žvilgtelėjęs ir šiek tiek spustelėjęs plastmasinį vazonėlį pastebėjau juos lendančius lauk. Žodžiu, leisiu substratui pradžiūti, gerai vėdintis ir problemos manyčiau neliks.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Skirpstas »

Patyrinėjęs savo granatmedžio vazonėlį pastebėjau keletą tokių padarėlių... Nors ir daugiau substratas laikomas posausis. Ko gero reikės kokios minimalios insekticidų priemonės profilaktikai ir taip pereiti per visus vazonus, kad tokių netikėtų padarėlių nerasčiau.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kėnis »

Su kenkėjais taip jau yra. Savo valdose juos išsinaikini, bet su kiekvienu nauju augintiniu ateina ir vis nauji įnamiai. Ant savo granato jų nepastebėjau.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kaštonas »

O šiaip tokiems smulkiems vabalėliams iš vieno vazono pereiti įkitą sausu paviršiumi manau būtų labai sudėtinga. Todėl jei augalai laikomi didesniu atstumu vienas nuo kito jaudintis, taip pat nėra būtina. Ar aš čia klystu?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kėnis »

Drėgmė jiems būtina, kad veistis, na ir šiaip patinka kai drėgniau. Palangę jie tikrai gali okupuot nepriklausomai nuo atstumų tarp vazonų ir sausose sąlygose - bet vien tam, kad atrast drėgnesnę vietelę giminės pratęsimui. Be to, nupurškus augalus, palangė kurį laiką būna drėgna, nors ir ne ilgai.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kaštonas »

Kažkaip neįsivaiduoju jų keliaujančių iš vieno vazono į kitą. Dieną jie beveik neišlenda. Turbūt šviesos nemėgsta, todėl spėju, kad pagrindinė jų veikla vyksta naktimis tamsoje. Turbūt būtent tada jie ir gali ryžtis kelionėms, bet ir tai, kam jiems palikti saugią ir juos maitinančią vietą?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kėnis »

Ką jie galvoja geriau negalvot :) nes jie tikrai negalvoja. Kiekviena rūšis įsikūrusi vienoje vietoje instinktyviai stengiasi išplėsti savo teritoriją. Dalis naujus plotus užkariaujančių pionierių žūva, bet kai kuriems ir pasiseka. Todėl labai tikėtina, kad per žiemą jie patikrins visus palangės vazonus.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kaštonas »

Pas mane šių mažų, baltų vabaliukų, tarakoniukų, o tradiciškai - kalembolų, kaip ir sumažėjo. Neberandu išnešiotų žemių granulių, bet vėlai vakare paėmęs vazoną vis dar randu jų paviršiuje.

Kaip jums sekasi tvarkytis su šia problema? Kalembolos nepersikėlė į šalia esantį vazoną, o granatas auga tiesiog puikiai! Laistau jį retai ir leidžiu pradžiūti. Tiesa sakant substrato paviršius prieš liejant būna visiškai sausas, todėl manyčiau tai kaip ir trukdo joms daugintis, bet visiškai šie kenkėjai tokiu būdu neišnyks...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kėnis »

O tu gal granatą laikąi tame naujame juodosios keramikos vazone. Jei taip, tai manau yra oro tarpas tarp vazonų dugnų (greičiau pradžiūsta žemė apačioje, vėdinasi), o jei laistai saikingai, tai ir paviršius periodiškai tampa sausas. Vadinasi, tie maži įnamiai neturi tinkamų veistis sąlygų. Gyvena trumpai, taigi, kai išstips "seniai", jauniklių nebus. Ir nebebus "problemos". Bet visada yra tikimybė jų užsinešt pakartotinai arba kur į anabiozę (gilų ilgalaikį ramybės periodą) įkritusių kiaušinėlių išsilaikymas iki sąlygos taps tinkamesnės.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kaštonas »

Šioks toks oro tarpas tikrai yra, bet manau to vis tiek nepakanka. Gyvens jie sau ir toliau. Kai substratas išdžiūsta, tai paviršiuje jų tikrai nelieka, bet vos palaisčius išlenda visi į viršų. Nelaikau jų didelę problema, bet vis tiek geriau būtų jei kalembolų ir neliktų. Įdomu, kaip su šia problema susidorojo Skirpstas arba AndriusMasa.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Skirpstas »

Laistydamas jau nebematau nieko šokinėjančio substrato paviršiuje, bet už tai granato lapai pasiraukšlėję.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Kaštonas »

Viršuje ir man tik paliejus jie išlenda, o štai apačioje pakėlęs vazoną radau ir jų pridarytų žemės granulių... Na nieko, kaip jau ir sakiau.

O kokių priemonių būtų galima imtis, kad jų greitai ir saugiai pavyktų visiškai atsikratyti? Nes pavasarį persodindamas granatą nenorėčiau šio "užkrato" pernešti į naują substratą.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Maži balti 0,1-0,2 mm vabaliukai,tarakoniukai

Post by Skirpstas »

Insekticidai (Actara ir kt.), o iš liaudiškų priemonių - muilinas vanduo. Tik dėl paskutinio nesu garantuotas ar veiksmingas.
Post Reply