Fikusai - Ficus

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Fikusai

Post by Kaštonas »

O kodėl jie taip auginami ir kokios tai sąlygos? Estetiškai man šitie "runkeliai" atrodo baisiai. Tai net nėra bonsai, todėl neįsivaizduoju, kam jie gali būti reikalingi. Iš kitos pusės tai - skonio reikalas, todėl dalis žmonių juos tiesiog kaip dekoratyvinius augalaus ant palangės.

Išauginti jie atrodo, kaip su labai sustorėjusiu kamienu, bet galbūt tai yra šaknys. Nejaugi niekas neturi jokios informacijos susijusios su šių "runkelių" auginimu? Tikrai keistas fenomenas.....
User avatar
Remigijus
Posts: 39
Joined: 2014 Mar 11, 10:53

Re: Fikusai

Post by Remigijus »

Tas keistas fenomenas užvertė prekybos taškus tokiais runkeliškais kamienais, nes tai paprasčiausias ir greičiausias būdas juos užauginti Kinijoje ar Indijoje ar pan. Norint grakštesnių formų, įdomesnių vingių, labai natūraliai atrodančių orinių šaknų, reikia gerai pasistengti. Orinė šaknis gali "išlįsti" iš bet kurios sumedėjusios augalo dalies. "Ūsas" pasieks gruntą, įsišaknys ir ims pūstis. Ilgas ir įdomus procesas. Dabar kaip tik eksperimentuoju. Tam, kad orinė šaknis pasirodytų, augalas privalo augti patalpoje, inde, akvariume ar pan., kur oro drėgmė visąlaik būtų ne mažesnė nei 95% - esant tokioms sąlygoms, orinės šaknys - garantuotos :)

Paeksperimentuokit ;)
http://www.yamadori.lt - Bonsai įrankiai, medžiai, istorijos.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Fikusai

Post by Kaštonas »

Labai įdomi teorija. Teigi, kad tai tiesiog sustorėję orinės šaknys? Taip išeina, kad anksčiau medelis buvo paprastas, bet auginamas itin drėgnomis sąlygomis jis prileido orinių šaknų kurios labai stipriai sustorėjo. Na, kolkas tai vienintelis pasiūlytas variantas, bet man asmeniškai skamba tai kiek keistokai.

Kas gali lemti tokių orinių šaknų storėjimą? Kalbu apie biologinius procesus. Juk natūraliai augdami fikusai išleidę orines šaknis jomis tiesiog įsitvirtina ir įsiremia į žemę. Kiek mano žinios siekia, tai gamtoje medžių orinės šaknys taip stipriai nestorėja, nebent ten veikia visai kitokie procesai. Ar dar yra kokių nuomonių galinčių dar išsamiau paaiškinti šį keistą atvejį?
User avatar
Remigijus
Posts: 39
Joined: 2014 Mar 11, 10:53

Re: Fikusai

Post by Remigijus »

Užtenka google paveiksliukų paieškoje įvesti: ir prieš akis pamatysi tūkstančius įrodymų šitos teorijos :) Labai daug medžių augančių gamtoje nuotraukų.
http://www.yamadori.lt - Bonsai įrankiai, medžiai, istorijos.
User avatar
Remigijus
Posts: 39
Joined: 2014 Mar 11, 10:53

Re: Fikusai

Post by Remigijus »

Aš tikriausiai jau nukrypau nuo "runkelių" pačių. Jie šiek tiek kitaip formuojasi, ne kaip orinės šaknys.
trumpai ir gan aiškiai aprašo
http://www.yamadori.lt - Bonsai įrankiai, medžiai, istorijos.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Fikusai

Post by Kėnis »

Ta "runkelinė dalis" - šaknys ir kartais stiebo apačia.

Smulkiavaisis fikusas pagal morfologiją gali būti traktuojamas - kaip sukulentas (gebantis kaupti vandens atsargas), kaudeksas (turintis sustorėjusį kamieną ar šaknis, kuriose kaupiamos vandens ir maisto medžiagų atsargos) ar tiesiog paprastas sumedėjęs augalas. Bet ne teroriniam morfologiniam skirstyme esmė. Manau tai (bent jau teoriškai) dalinai turėtų priklausyti nuo auginimo sąlygų. Jei fikuso daigas laikomas stabiliose vandens režimo atžvilgiu sąlygose, storų šaknų jis neturėtų formuoti. Jam visada gerai, nėra poreikio apsirūpinti vandeniu ilgesniam laikui. Jei periodiškai šį augalą padžiovinsim, jis supras, kad turint vandens perteklių, reikia jį pradėt sandėliuoti. Pabandykit.

Kiek į šoną nuo temos: kaudeksus formuojančių augalų kolekcionavimas yra gana plačiai paplitęs hobis. Šie augalai ne tik fikusai, jų yra daugelyje sistematinių grupių. Iš visos gausybės, man bonsams pritaikomi labiausiai (Adenium, dykumų rožės). Tik va kad pas mus jiems ir šviesos, ir šilumos trūksta net vasarą.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Fikusai

Post by Giedrius »

Mano šiųmetinis eksperimentas iš šakelės nuo kito fikuso kuris kaip kambarinė gėlė. Pradžiai buvo vėluotas, vėliau kai vielos pradėjo rėžtis į žievę jas pašalinau bet kamienas jau forma laiko, dar tik papildomai su virvėm tą forma bandau prilaikyti, gan sparčiai auga, manau kitais metais kamienas jau daug masyvesnis bus.
2014-09-13 11.55.14.jpg
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Fikusai

Post by Kėnis »

Estetiškai geras tiek sprendimas, tiek jo išpildymas. Technika archainė, visai kaip
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Fikusai - Ficus

Post by Skirpstas »

Dalinuosi savo benjamino fikuso nuotrauka:
100_2230.JPG
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Fikusai - Ficus

Post by Kėnis »

Neatsargiai tu čia su ta nuotrauka :) Jau buvau be pradedąs rašyt ilgoką darbų sąrašiuką, bet gal pats papasakosi apie artimiausius šio fikuso transformacijų planus?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Fikusai - Ficus

Post by Skirpstas »

Kažkada mėginau iš šio fikuso formuoti bonsai medelį, tačiau tada dar neturėjau patirties su fikusų formavimu, todėl darbuojantis nutiko nelaimingas nutikimas ir liko tik stiebas su viena šaka. Čia dabar matosi tai kas gavosi palikus laisvai ataugti.
Kol kas didelės vizijos iš šio medelio neturiu, bet greičiausiai reikės išauginti naujas šaknis ir palikus vėl kokią tik vieną šaką mėginti iš jos ką nors suformuoti. Tokia mintis peršasi todėl, kad, kaip matosi nuotraukoje, apatinė šakos auga gana smailiu kampu.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Fikusai - Ficus

Post by Kėnis »

Aš dar pabandyčiau jį "pakankinti". Žinoma, nesimato kitos pusės, bet toje, kuri dabar į žiūrovą, labai gražiai užsitraukusios žaizdos. O smailus šakų augimo kampas juk nėra problema. Va jų tvirtinimasis prie kamieno - jau kitas reikalas.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Fikusai - Ficus

Post by Skirpstas »

Su fikusų smailiu kampu augančiomis šakomis nėra lengva , nes jie yra pernelyg trapūs. Be to, tokios smailiakampės šakos yra dvi viena netoli kitos, tai dar labiau apsunkina situaciją, nes vos ne dvigubo tokio didelio šakų lenkimo gali tikrai neatlaikyti...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Fikusai - Ficus

Post by Kėnis »

Ficus carica - dar viena fikusų rūšis. Bonsų iš jos būna, o žinoma plačiai todėl, kad veda mums žinomus valgomus vaisius - figas.
Keletu tūkstančių kilometrų piečiau, kur žiemos tik vėsios, bet būna sniego, auga lauke.
2014-11-11_036.jpg
2014-11-11_034.jpg
Teko auginti ir man. Kol ant palangės buvo, vaisiai mažesni, ne tokie skanūs, bet labai jau augus. Teko sodint šiltnamin. Norėjau, kad kamienas prie žemės sustorėtų. tada labai per vasarą išvešėjo, bet per pirmą žiemą nušalo iki žemės ir tapo krūmų, o per antrą žiemą nušalo visiškai. Žinoma, tokių storų kamienų nepriauginau.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Fikusai - Ficus

Post by Kaštonas »

Nemanau, kad mums verta prasiėti su tokiais medžiais. Jie skirti pietiečiams, todėl bent jau mane labiausiai traukia mūsų kraštų medžiai. Aišku, dėl bendro išprusimo visada gerai jais pasidomėti.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Fikusai - Ficus

Post by Kėnis »

Kai medis mažas, ant savo palangės sunokusia figa pasmaguriauti visai smagu :) Tik va, kad problema ir sausas oras, ir šilumos bei šviesos trūkumas. Esu matęs ne vieną šio fikuso bonsą. Žinoma, jie auginami mame stiliumi, taigi turi storą stiebą ir keletą šakų, ant kurių užauga vienas-du vaisiai (stilius panašus su į dažnai praktikuojamą vynuogėms). Kažkokios medžio estetikos siluete nėra. Tiesiog mažas medelis ir didelis jo atžvilgiu vaisius. Bet mūsų krašte tokį kompaktišką mažylį išauginti sunku. Šakos tįsta, jų galai neretai džiūna.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Fikusai - Ficus

Post by Kaštonas »

O aš ta proga prisegu saviškį. Žadėjau tą padaryti daugiakamienio fikuso šaknydimo temoje, bet pagalvojau, kad šis variantas vis dėlto daug labiau tiks čia.

Medelio augimas pastoviai prižiūrimas siekiant subalansuoti abiejų medelių prieaugį ir dydį. Pavasarį norėčiau jam surasti plokštesnį vazoną. Bus stipriai pašalinta apatinė šaknyno dalis kuo daugiau augimo energijos perkeliant į turimą smulkų nebarį. Žodžiu, viskas dar prieš akis. Nuotraukose trijų metų pokytis (2011-2014 m.)
DSCF8226.JPG
DSCF6314.jpg
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Fikusai - Ficus

Post by MindaugasMc »

Galima pora klausimų. Kokį substraktą naudojat fikusams? kaip dažnai laistote? Mano kažko nenori augti
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Fikusai - Ficus

Post by Kėnis »

Žinoma, kad daugiakamienio fikuso tema labiau skirta tam atvejui parodyti. ir greitai bus papildymas, nes ketinu jį pasodinti (tik vazono neišsirenku). O apie fikusus tai čia.

Klausimas ne tik dėl substrato, bet ir dėl tavo, Kaštone, fikuso nebario - kaip ketini padirbėti šioje zonoje?
Ir druskos ant kamieno - fikusas stovi kambary, per vasarą neplaunamas lietaus? Druskų sankaupos jau matosi, nors ir ne ryškios. Bet ateitų tai gali labai gadinti medžio vaizdą.
Post Reply