Laistymas - purškimas

Kasdienė bonsų priežiūra: auginimo vieta, laistymas, tręšimas ir pan.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kėnis »

Guobų dar lapai tokie šiurkštoki, ant jų gerai limpa. Spėju taip liptų ir ant skroblų. O va nuo kokių ligustrų kaip vanduo nuo žąsies turėtų nuslyst tos kalkės neužsikabindamos.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kaštonas »

Kadangi pas mane retkarčiais nupurškiami tik kambariniai augalai, tai tokios apnašos pasirodo tik ant fikusų ir ligustro lapų. Lauke esantys specialiai nepurškiami, drėgmės lauke ir taip pakanka.

Bet kyla klausimas, kokią žalą medeliui daro šios apnašos? Juk tolygiai padengę lapus jos tikrai turėtų stabdyti tam tikrus augalo maitinimo procesus. O ir su jų nuvalymu kyla problemu, nes vėlgi, paprastu vandeniu jų nenuplausi.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kėnis »

Tas ir bjauriausia, kad paprastu vandeniu jos "atsimirko" labai negreit. Fikusus, kai kažkada man taip nutikdavo, tai lengva nuvalyti drėgnu skudurėliu. Bet jų lapai stambūs, tai kažkaip neatrodo vaisus tas darbas. O va kai pagalvoji apie smulkialapę guobą... tai net nupurto pabandžius įsivaizduot, kaip valai kiekvieną lapelį. Na, bet rudenį šie lapai nukris, ir kitais metais ataugs negavę kalkingo vandens.

Dėl žalos. Na, viršutinė pusė nėra tokia chemiškai svarbi. Ji sugeria saulės šviesą. Tai kalkės tarsi užpavėsina tam tikras lapo dalis, sumažina šviesos intensyvumą. Nepasakyčiau, kad dėl to medis jaustųsi prasčiau (nebent tai jautri kalkėms rūšis - azalijos, magnolijos, šilauogės, rododendrai). Visa dujų apykaita, vandens garinimas dažniausiai vyksta apatinėje lapo pusėje. Bet čia kalkės nesėda.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kaštonas »

Štai kaip rūpinamasi medžiais Japonijoje. Patariu pažiūrėti visas šias serijas. Šią įkėliau į šią temą, nes joje pasakojama apie laistymą ir purškimą, o daugiausiai per vasaros karščius. Pažiūrėkit ir pasimėgaukit, nes filmukas susuktas tikrai puikiai. Be to, skamba tikrai puiki muzika.

User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Laistymas - purškimas

Post by Giedrius »

Jo labai neblogas reportažas, mėgstu kart nuo karto jų video pažiūrėti, dėkui už nuorodą :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kaštonas »

Taip, apskritai jų visas youtube kanalas yra labai aukštos kokybės. Filmukai trunka apie 10 min., todėl jie neatsibosta. Kiekviename iš jų nagrinėjama vis skirtinga tema su nemaža humoro doze. Taigi, tik žiūrėk, mokykis ir juokis. Tobula kombinacija. Šis jau 41, todėl visiems peržiūrėti reikia nemažai laiko.

Ką manote apie paskutinį susijusį su laistymu? Ar buvo naujos ir naudingos informacijos?
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Laistymas - purškimas

Post by Giedrius »

Iš paskutiniojo man kilo klausimas kai laistė su žarna iš kur buvo pumpuojamas vanduo? vandentiekio ar vis gi iš kažkokių lietaus vandens talpyklų?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kėnis »

Na, daug ten visokių laistymo būdų, man gal kiek ištęstas būtent šis reportažas (tiesa, žiūrėjau ji be garso :))
Bet labai neblogai atrodo vyrukas reportažo "viršelyje", kuris laisto medžius klasikiniu japonišku laistytuvu, o fone matosi šlangas :)
Giedriau, greičiausiai tai ne lietaus vanduo, o vandentiekio. Lietaus vandens vargu ar įmanoma būtų tiek sukaupti, kad taip turkštis iš šlango lietučių aplink medžius ir laistyt net ir stelažus.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Laistymas - purškimas

Post by Giedrius »

Keista tuomet kaip jie kovoja su kalkėmis ant nebario ar pan. matyt kaip ir minėjot nuplauna lietus, kadangi medeliai po atviru dangumi. Dar kitas klausimas iškilo, esu girdėjęs ir stengiu privengti purkšti medelius kai kepina saulė tiesioginė kad nepakenkti lapams, nes vandens lašeliai sudaro kaip ir padidinimo stiklo efektą ir toje vietoje lapas gali būti pažeistas, kiek tai tiesa?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kaštonas »

O galbūt jų vanduo iš vandentiekio nėra toks kalkėtas, kaip pas mus? Mieste mano medžiai labai greitai apkalkėja, kai pavyzdžiui kaime šis procesas vyksta daug lėčiau.

Puikus pavyzdys - šiek tiek pastovėjęs vanduo iš vandentiekio. Jeigu kalkės spėja nusėsti, tai vandenį galima naudoti jau nekalkėtą. Tam reikia kažkur aukščiau pakabinto boso, kubilo ar kitos vandens talpyklos kuri būtų atvira ir vanduo negalėtų greitai surūgti. Tokiam vandeniui labai naudinga reakcija su grynu oru ir atmosfera. Vanduo, aišku, iš jos garuoja, bet tai vyksta lėtai ir talpyklą galima visada papildyti. Ten vanduo sušyla, o prijungus pie jos šlangą vanduo gali būti tiesiogiai paduodamas augalų laistymui. Aišku, gali kilti problemų dėl spaudimo, bet tai vienas iš galimų variantų.

Namuose tam reikalui galima naudoti bent keletą kibirų, kurie būtų laikomi netoli medžių. Nuo juo sklistų drėgmė ir vanduo būtų naudojamas medelių laistymui. Tai - dviguba nauda.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kėnis »

Ar nepagalvojot, kad Japonija, kur šis siužetas filmuotas, kiek labiau išsivysčiusi šalis. O gal tiesiog jiems nėra sunku įtaisyti filtrą prieš šlangą :) Be to, vandentiekio vanduo priklausomai nuo šaltinio ir tiekėjo gebėjimų, skirtingose vietovėse gali labai skirtis.

Dar vienas pastebėjimas dėl kubilų, kuriuose vanduo sušyla. Tamsiuose metaliniuose jis gali sušilti ir per daug.

Aš namie turiu RO filtrą ir naudoju nudruskintą vandenį (anksčiau naudojau Brita filtrus). Bet vis tiek tai šen tai ten tų druskų apnašų atsiranda apatinėje kamieno dalyje.

Dėl lašelių ant lapų. Na, manau jie žino, ką daro. Spėju, kad laisto stelažus, norėdami ne tik atvėsinti, bet ir padidinti drėgmę. Vadinasi, ant lapų vanduo labai greitai išgaruoja. Tas vandens lašelių kaip didinamojo stiklo efektas manau išpūstas. Juk gamtoj būna situacijų, kad nulyja stiprus lietus (ir net vidurdienį), o po to vėl išlenda ir pleškina saulė. Bet lapuose neatsiranda nudegimų ar skylučių. Tai gal labiau pavojinga žiedams.

Nors aš stengiuos laistyt, kai ant medžių nebekrinta saulės spinduliai.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Laistymas - purškimas

Post by Giedrius »

Mastau, kokios galimybės naudotis filtrais nuo kalkių namie, ar yra kokie merkiami į vandenį, kurie šalina kalkes, ar kažkaip pilant į talpas jau juos bepilant filtruoti.

Dėl purškimo, tai vis tiek gamtoje būna dažniau jog prieš lyjant užslenka debesys, saulės jau kaip ir nebebūna, lapai šiek tiek atvėsta, nebūna vis tiek tokio šoko kaip stipriai nupurškus lapus saulėkaitoje. Na, manau daug įtakos tai nedaro, bet pasisaugoti irgi nekenkia, savaitgaliais ilgiau pamiegojus, pvz, jau nebepavyktų nupurkšti medelių, nes saulė jau pačiame gražume pas mane, tai purškiu vis tiek.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Laistymas - purškimas

Post by Kėnis »

Apie merkiamus nežinau, bet yra tablečių vandens minkštinimui. Paprasti buitiniai irgi tinka, jei nereikia didelio kiekio. Pas mane stovi , tai jis prikapsėt gali 150 litrų per parą (niekada nebuvo naudojamas nė trečdaliu savo pajėgumų). Bet dabar jo vanduo daugiau naudojamas purškimui, nes namie vazonų ne taip jau ir daug. Be to, yra kartkartėmis lietaus vandens - va čia tai gėris :)

Beje, dar vienas būdas drėgmei aplinkoje padidinti -
Post Reply