Pelėsis

Ligos, negalavimai...
Post Reply
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Pelėsis

Post by Taza »

Na bet man tai sekasi grybus auginti. Tuoj galėsiu pasigirti jų gana nemaža įvairove. :)) Tai vat guobą buvau nunešęs žiemoti į rūsį, kur gana drėgna (tada to neįvertinau) bei tamsu, temperatūra ~+5C. Kaip ir kas savaitę ten nueinu pasižiūrėti, kaip jie laikosi. O žiūriu. Ir pamatau:
Photo 2013-12-11 12 08 17 (800x600).jpg
Photo 2013-12-11 12 10 18 (600x800).jpg
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Pelėsis

Post by Skirpstas »

Toks jau tas drėgnų rūsių "privalumas" - pelėsis jeigu ne ant substrato, tai ant medelio.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Pelėsis

Post by Taza »

Taip, ten sąlygos atrodė super. Temperatūra sukasi apie 5 C ne per didžiausius šalčius. O dabar kur stovi tai minuso pagauna.. Reiks gal dengt.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Pelėsis

Post by Kaštonas »

O koks skirtumas jei jie bus uždengti? Juk uždengtas medelis nesušyla, o medžiagos: eglišakės, agroplėvelė, durpės ar pjuvenos juk visiškai nešildo. Tai jei medelis esantis lauke yra uždengiamas eglišakėmis ir aplink jį yra -20C, tai per tas eglišakes šaltis lengvai persiskverbs ir sušals net pats substratas. Nuo šalčio eglišakės nepadės. Visiškai kita situacija su vėju. Štai nuo vėjo jos medelį tikrai apsaugos. Tą patį daro pvz. ir sniegas. Skaičiau, kad japoniški klevai mūsų sąlygose labiausiai bijo vėjo. Šis medeliams tikrai gali būti pavojingas ir mirtinas. Taigi, ar rūsyje yra vėjo kuris galėtų pakenkti ? Ar aš čia praleidžiu ir neįvertinu kokio svarbaus faktoriaus? Jei ne, tai kam tada juos dengti rūsyje?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Pelėsis

Post by Skirpstas »

Kiek supratau, tai medeliai iš rūsio perkelti, kadangi ten "pasigavo" pelėsį...
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Pelėsis

Post by Taza »

Skirpstai, tu teisus. Medeliai buvo sugabenti į rūsį, ten pabuvojo, ant jų užbujojo pelėsiniai grybai ir tada išnešiau į nešildomą patalpą, na kažkas panašaus kaip sandėliukas. Ten žiemą vanduo sušąla.
Turbūt Kaštonai, esi teisus pridengimai šilumos neduos. Na bet ne apie tai kalba eina. Juk čia pelėsis svarbiausias. :D
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Pelėsis

Post by Kaštonas »

Na taip, atleisk, čia tema apie pelėsį. Bet tau paminėjus pridengimą nuo šalčio sumaniau išsiaiškinti iki galo. ;)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Pelėsis

Post by Kėnis »

Geriausia priemonė nuo tokio pelėsio - stiprus "lietus", t.y. medelio nupurškimas stipria srove aplinkos temperatūros vandeniu. Tada nuspilauna pelėsis ir organikos likučiai. Pelėsis - ne parazitas. Vadinasi, kad jam augt, turi būt "kažkas" ant šakučių "negyvo" kuo jis maitintųsi (purvas, dulkės, atmirusios žievės gabaliukai ir pan.). Nuplovus pernešimas į patalpą su aktyvesne oro cirkuliacija turėtų padėti niekada to pelėsio nebeišvysti.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Pelėsis

Post by Taza »

Ačiū, už patarimą. Visa tai atlikau, na žiūrėsiu, kaip ateity bus.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Pelėsis

Post by Skirpstas »

Palipdant temą galiu pasakyti, kad su pelėsiu irgi susidūriau. Tačiau mano atvejis kitas - sėklų stratifikacija.
Sėklas laikiau plastmasiniame indelyje, tokiame, kur šaldyti produktus galima ar prekybcentriuose mišraines nusipirkti, pridėjęs savo maišymo substratą.
Dangteliuose padaręs skylutes. Greičiausiai trūkumas tas, kad dugne skylučių nedariau. Laikoma buvo, vadinamojoje, nulinėje šaldytuvo zonoje. Kartais supurkšdavau drėgmės palaikymui, nes "no frost" technologijos šaldytuvai turi tokį minusą - džiovinti produktus.
Dabar sėklos ištremtos į įstiklintą balkoną, tai indeliai 'kvėpuoti" labiau gali ir pelėsis beveik išvyko. Reziume: šaldytuvas irgi nėra tinkama sėklų stratifikacijos vieta, bent jau mano metodu, nebent reikėjo sėklas jame stratifikuoti "sausuoju būdu", t.y. be substrato.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Pelėsis

Post by Taza »

Tai negi nori pasakyti, kad pelėsis veisėsi ten kur sausiau - šaldytuve? Supratau, kad ten ventiliacijos mažiau, bet kažkaip keista jei indeliai vis pradžiovinami, tai anksčiau ar vėliau pelėsis turėtų žūt.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Pelėsis

Post by Kėnis »

Aš tai įsitikinau, kad šaldytuvas pelėsiui labai tinka. Nėra ten taip sausa, juk laikomuose produktuose yra drėgmės, ji garuoja net ir žemoje temperatūroje, o ventiliacija... na, kokia ten šaldytuve ventiliacija :)

Pas mane pelėsis buvo aptiktas tik ant negyvų šakų šaltuoju metu ir vieną kartą buvau užsipirkęs netinkamo tepalo žaizdoms (dabar nepasakysiu nei gamintojo, nei pavadinimo), kuriame buvo kažkokių taukų. Tai viskas, kas juo buvo sutepta, po kurio laiko apsitraukė labai lengvu apnašu ir aplipo dulkėmis.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Pelėsis

Post by Skirpstas »

Kėnis labai teisingai papildė mano, ko gero ne tiksliai išsakytą mintį apie šaldytuvą kaip tinkamą pelėsio "veisyklą".
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Pelėsis

Post by Taza »

Bet man vis vien keista, jei temperatūra nulinė, tai kaip ten jie veisiasi..? Jiems sąlygos, kaip įsivaizduoju, nėra palankios.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Pelėsis

Post by Skirpstas »

O kodėl manai, kad sąlygos nepalankios? Šaldytuvo toje "kišenėje oras necirkuliuoja beveik, drėgmės gavo, tai ko pelėsiui nevešėti? Jeigu yra bakterijų, kurioms daugintis oro nereikia, tai ko pelėsiui šaldytuve negali plisti? Be to, matyt, kad jo sporų greičiausiai buvo substrate.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Pelėsis

Post by Taza »

Na tada supratau. ;)
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Pelėsis

Post by Taza »

Vėl turėjau reikalų su pelėsiu.
Photo 2014-01-15 11 03 16 (800x599).jpg
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Pelėsis

Post by Skirpstas »

Kokiomis sąlygomis šį kartą sulaukei "augintinio"?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Pelėsis

Post by Kėnis »

Čia arba blogai užtepta buvo, arba nukirpus spėjo sultys patekėt į šoną. Pelėsis ant tepalo neturėtų augt, nes ten vienaip ar kitaip įmaišoma "trūčyznos". Pašalinus patarčiau užtept tą vieta pakartotinai pasta.
Post Reply