Granatmedis - Punica

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Tu juos žadi tik genėt, ar dar ir persodint?
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Granatmedis - Punica

Post by Giedrius »

Na jie buvo persodinti vasarą iš bendro vazono atskirti :) tai manau kad pavasarį dar nepersodinsiu. O tik kitais metais.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Tada žiūrėk perspektyviai:
1. Jei nukirpsi dabar, išsprogs dar viena eilė šoninių šakų, bet jos bus smulkesnės.
2. Jei nukirpsi vėliau, tai gal per metus viena eile šoninių šakų bus mažiau, bet jos bus tvirtesnės.

Dabar medis auga beveik į nuostolį, tikrai, kiek susintetina, tiek sunaudoja. Dėl šviesos trūkumo. Bet vis gi auga. Po nukirpimo dabar pašalinsi tai ką jis sukaupęs lapuose, o į kitas dalis jis perneša kol kas mažai pasigamintų organinių medžiagų. Taigi, genėdamas jį "smulkinsi", t.y. šakelės plonės.

Aš manyčiau, geriau palaukti kantriai kokio kovo pabaigos ir jau tada nukirpt. Tada prieaugis bus gerokai stipresnis.

Bet čia svarstau teoriškai. Su granatais nelabai turiu pastebėjimų. Bet su kitais augalais jų apstu. Karpant žiemą kai maža šviesos, šakutės smulkėja. Man asmeniškai tas labai nepatinka.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

Oho, na ir suvešėjo jie pas tave... Šiaip nepamiršk, kad turi juos bent tris, todėl gali pats eksperimentuoti ir mokytis. Vieną apgenėk dabar, o kitus palik augti toliau. Metų pabaigoje žinosi rezultatus ir būsi įgavęs patirties. Tada jau tiksliai žinosi, kaip elgtis kitais metais. Bent jau taip manau aš. ;)
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Granatmedis - Punica

Post by Giedrius »

Na jo stebėtinai atsigavo po lapų numetimo :) Dėl eksperimentavimo, yra toks niuansas, jog jie vienas kitam nelygus tiek užaugimo tiek dėl šaknyno būklės ir dydžio, tad eksperimentai nebūtų labai tikslūs jei lyginti viena su kitu. Jei šiaip pabandymui tai gal ir sueitų.

O dėl Kėnio patarimo tai sutinku, manau jog verčiau palaukti pavasario. Na dar pamąstysiu dėl pabandymo su vienu granatu :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Eksperimentai eksperimentais, bet jei aišku, kai medeliui geriau, tai kam išradinėti tai, ką prieš šimtus metų jau atrado kiti :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Mano paprastieji granatai dar tyliai tūno kaip sustoję, tai kažkaip net ir nekyla rankos ką nors su jais nuveikti. Šiek tiek dėl to neramu, tačiau raminu, kad taip ir turi būti. Kėni, o kaip situacija pas Tave su žiemojančiais paprastaisiais granatais?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Nieks nesikeičia - tokie patys, be lapų ir kartą per mėnesį laistomi. Bet jau kai persodinėsiu, tai visus vienu kartu. Ir žiemojančius, ir augančius ant palangės.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Taigi, vakar su klubu ir svečiais šiek tiek pasidarbavom garaže, tame tarpe ir su žiemojančių granatų persodinimais. Turiu žiemojančius tris.

Pirmasis - jauniausias. Gautas dovanų sėjinukas (sėta iš OMC sėklų, berods). Paprastas valgomasis granatas. Sėtas gal kokiais 2013 metais, jau net tiksliai nebeprisimenu, bet užskaitykim, kad žiemojimas garaže jam antrasis. Šaknynas silpnas. Buvo stačiu kampu su kamienu auganti liemeninė šaknis, kuri patrumpinta iki kelių cm. Smulkių šaknelių nemažai. Pasodintas ir kad neišvirstų pririštas laikinai prie pemzos gabalo.
granatas3.jpg
Antrasis 2012 sudygo komposto krūvoj. Dvikamienis. Šaknynas neblogas, o liemeninė šaknis po žeme išsivinguriavusi. Tai nukarpiau smulkias šakneles ir per kelis centimetrus ją atidengiau. Laikinai taip pat teko parišti prie pagaliuko kol prigis.
granatas1.jpg
Trečiasis - jau "senolis". Jokių problemų su šaknynu, nebaris irgi bus gražus, gana simetriškas į visas puses, bet kol kas didžioji jo dalis dar iki sekančio persodinimo palikta po žeme.
granatas2.jpg
Substratas: lapinė žemė - natūralios durpės - akadama - ceolitas - medžio pelenai santykiu 5:5:3:3:1 (santykis paskaičiuotas tiksliai tūrio vienetais)

Visi persodinti ir vėl palikti iki pavasario žiemot toliau.

.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Man tai kažkaip neramu darosi dėl savo paprastųjų granatų rykščių - jos nepanašu, kad ruoštųsi sprogti. Į nebegyvus irgi nepanašūs.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Tai persodink ir "pakutenk". Vis tiek P. granatum var. nana turėsi persodint. Aš saviškio mažojo dar nepersodinau. Nors jau viską senai pasiruošęs.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

O mano P. granatum var. nana auga kaip ant mielių, tai ir persodinimą net nežinau kada jam atlikti. Žiedų užuomazgų dar nėra, tik auga ir bujoja į visas puses. Turbūt prieš persodinimą reikės sutrumpinti viršūnes ir ramiai persodinti per artimiausias dvi savaites.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Surizikavau ir persodinau savo sulapojusį paprastąjį granatmedį var.'nana'.
Persodinant labai nustebino kompaktiškas ir plokščias šaknynas:
000_0137 - Copy.JPG
Galvojau persodinti į tą patį vazoną, tačiau kai šaknynas toks kompaktiškas, tai prisiminiau, kad turiu tinkamesnių variantų ir pasodinau į tokį vazoną:
000_0138 - Copy.JPG
Antžeminės dalies tvarkymas nusimato vėliau.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Neblogas šaknynas. Pririšai? Substrato sudėtis?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Ne, netvirtinau, kadangi uždėjus tinklelio tvirtinimo vielą, vazonėlis "pakibo" ant jos, tai daugiau vielų nesinorėjo.
Substratui maišoma buvo: durpingas substratas daiginimui, kompostinė žemė (pirktinė), akadama, kačių kraikas, ceolitas, smulkus žvyras. Santykis kažkur bus gavęsis: 3:3:1:1:0,5:0,4.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Aš saviškį taip pat persodinęs. Palaikiau gal savaičiukę ant šiaurinės palangės akvariume. Ėmė garbanotis lapai. Perkėliau ant pietinės.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Pas mane tai pietvakarinė palangė ir tokio sulapojusio medelio persodinimo neigiamų pasekmių nesimato.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

Mano paprastieji taip pat prieš porą savaičių buvo jau persodinti. Jaučiasi puikiai. Dabar turbūt neliesiu jų ir negenėsiu iki pat vėlyvo rudens kol numes lapus. Bandysim išspausti kuo didesnį augimą. Vazonai nėra specialiai pritaikyti vazonams... Čia labiau įdėklai vazonams, bet storesnis grąžtas puikiai atliko savo darbą, nes tokiam reikalui jie šiuo atveju daug labiau tinkamesni. Substratas: akadama, ceolitas, durpės, lapinė žemė (kompostas).

Problema: atsiradę amarai. Koks geriausias būdas juos naikinti? Nors su šiuo klausimu turbūt tinkamiausia būtų persikelti į kenkėjų temą.
asdasasddasd.jpg
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Tokius "vazonus" dažnai naudoju. Anksčiau augindavau pelkinius augalus. Dabar ne retai pasodinu kokį yamadori. Visai jie man patinka, nes plastikas tvirtas, sugebėjo ir per šaltąsias žiemas su -30C nesuskilt neprikasti.

Maniškis P. granatum var. nana po persodinimo ir perkėlimo ant pietinės palangės parodė labai chrestomatinius šaknų funkcijos nepakankamumo požymius (nudžiuvę lapų galiukai). Po kurio laiko tie lapai numetami. Vienos šakos beveik plikos, kitos atvirkščiai - išlaikė sveikus lapus. Bet ant visų sprogsta ir auga nauji ūgliai.

O paprastieji vis dar garaže. Be lapų. Bet spėju tuoj bus, nes laistyt tenka kažkaip vis dažniau. Tad greitu laiku keliaus į šiltnamį azalijoms kompanijos palaikyt - kaip tik bus 3x3 ;)
Post Reply