Granatmedis - Punica

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Ar taip ir žadi nokinti vaisus, ar juo žadi nukarpyti?
O ar šis medelis jau neturėtų ruoštis žiemai?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Vat ir man tas klausimas dabar ramybės neduoda, o mugė šiandien pasibaigė. Aš nepaklausiau to žmogaus, kur jis juos augina. Bet pažiūrėjus į maniškius šiltnamy, kur jie jau lapus geltonina ir daug jų numetę, galiu paspėliot, kad šitie tai turėjo augt kur šilčiau ir naktimis. Jų augimas visiškai su einamuoju metų laiku nesinchronizuotas (noksta vaisiai, lapai dar sodriai žali, pilna žiedinių pumpurų). Taigi, teks jį per žiemą laikyt kambaryje, o nuo pavasario jau ir pradėsim derintis prie metų laiko.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Va tokio dydžio vaisiai man tikrai labai prie širdies. Ir sėklų bus.
2014-10-09_008.JPG
Net kažkiek pasvarstau, ar verta užsiimt nykštukinio granato sėja. Gal pavyktų kokį ypatingą sėjinuką atrast.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Kažkaip nesu matęs bonsai parodose granatmedžių, o juo labiau 'Nana'. Ar čia medžio rūšis pernelyg jauna (išvesta nesenai) ar čia tik pas mus Lietuvoje kol kas ji "neįsivažiavusi"?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Na va ir vėl pagavau pats save su žinių spragom. Buvau įsitikinęs, kad tai veislė, pasirodo ne - varietetas. Punica granatum var. nana. Himalajuose augantis augalas, pirmą kartą aprašytas 1803 metais, atsparumas šalčiui 7-11 zonos (pas mus niekaip po atviru dangum neperžiemos). Auga klimatinėje juostoje, kur temperatūra nenukrinta žemiau +4C. Tokioje rekomenduotina laikyt per žiemą, ar bent jau sumažinti. Taip pat teigiamai reaguos į nakties temperatūros sumažėjimą.

User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

Dėl šios priežasties Punica granatum var. nana yra itin tinkamas auginti kambario sąlygomis. Smulkūs lapeliai, greitai pasirodantys žiedai ir vaisiai uždeda didžiulį pliusą. Kai štai paprastasis granatas mėgsta kiek vėsesnes žiemas. Žiemos metu šios rūšies medeliui patinka numesti lapus, nors žiemoti gali ir su jais šilto klimato sąlygomis.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Mano 'Nana' kažkaip nelabai skuba su žydėjimu, o juolabos su vaisių užuomazgomis. Vos ne visą savaitę taip turėjau besimezgantį vaisiuką, o kiti žiedai nei krust iš vietos, kol netyčia tos vaisiuko užuomazgos nenulaužiau. Tačiau vėl pradėjo žydėti tik vienas žiedas, o kiti taip pačiai "stovi vietoje".
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

Mano mažasis nana granatas vaisių neaugins dar bent porą ateinančių metų. Leisiu jam pražydėti ir po to užsimeszgusį vaisių tiesiog pašalinsiu. Tegul daugiau jėgų skiria augimui. O kai granatas primins jau medelį, tai tada ir galės kokį vaisiuką užsiauginti. Iš kitos pusės kokią iš jų nauda, juk šiaip tai jie neskanūs. Nebent laikysime juos tik dėl estetikos.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Man tai labai substratas nepatinka - kažkoks grynas smėlis. Žūt būt pavasarį reiks persodint.

Jei medelis jau žydi, tai reiktų leist jam vaisius užmegzt, na ir bent kažkiek jiems paaugt. Nors nelabai žinau, kaip granatų atveju. Kai kurie augalai su ištęstu žydėjimu jei prisimezga vaisių užuomazgų, tai nustoja žydėt. Jei užuomazgos nukrinta (pvz., dėl sausros), augalas vėl pradeda kraut žiedinius pumpurus.

Ištęstas žydėjimas - toks, kai augalas žydi, mezga vaisius, juos nokina vienu metu. Pvz., taip dažnai elgiasi citrusiniai augalai, na, toks daugiau tropiniams būdingas. Mūsų klimato sąlygomis medžiai dažniausiai žydi trumpai, savaitę dvi. Nors gal yra ir kokių moksliškesnių terminų. Nes tą "ištęstas žydėjimas" tai teko girdėti, o va kaip vadinasi tas trumpasis, nepamenu.

Beje (į tai taip pat siūlyčiau atkreipti dėmesį), žydėjimas iš augalo atima taip pat ne mažai medžiagų ir energijos. Juk žiedai nieko nesintetina, bet naudoja. Ypač mikroelementus, pigmentams susintetinti taip pat reikia energijos, kuri sunaudojama vien spalvai išgauti. Bet nemanau, kad reiktų pult raškyt žiedpumpurių. Gal geriau patręšt žydintiems augalams skirtomis trąšomis, nepamirštant, kad žiema, tai koncentraciją reiktų mažint bent per pusę nei rekomenduoja gamintojas (tas pats ir su tręšimo dažniu - ne dažniau kaip karta kokį per mėnesį).
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

Įkeliu savo paprastųjų granatų nuotraukas. Jie jau visiškai numetę lapus ir įėję į maždaug 2 mėn. žiemos ramybės sezoną. Jiems artėja ketvirtoji žiema. Pavasarį laukia jau ir persodinimas į plokštesnį vazoną. Kokį substratą patartumėte ruošti?
DSCF6081.jpg
DSCF6062.jpg
DSCF6060.jpg
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Persodinant, Kaštone, linkiu kantrybės su šaknų raizgalyne. Ilgos, plonos, susipynusios :)

O tu juos čia jau apgenėjęs? Nes pažiūrėjau tavo nuotraukas beveik - pasikeitęs tik stiebo storis. Gal po pavasarinio persodinimo metas būtų pažiūrėt ir į vainiko formavimo perspektyvas?

Apie substratus šnektelėjom prieš . Kadangi tokiam mano auga tik vienas, tai nelabai galiu pasakyt, tinkamiausias variantas, ar ne. Bet auga gerai. Kiti du mažesni kol kas durpiniam substrate ir ne plokščiuose vazonuose. Taip kad su malonumu įsivelčiau į diskusiją apie substratų receptus.

Giedriau, kaip laikosi taviškiai? Kažkaip nutrūko informacijos srautas apie juos.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Kaštone, lauko bonsai pas save tai mėgsti sodinti į dirvą, kad tik greičiau storėtų, o su granatais elgiesi visiškai atvirkščiai. Taip ir gali likti jie tokias "pieštukais"...
User avatar
AndriusMasa
Posts: 17
Joined: 2014 Aug 03, 18:36

Re: Granatmedis - Punica

Post by AndriusMasa »

Mano visus 10 granatų daigelių surijo katinas šį savaitgalį :) deja granatai nors ir skaniai katinui atrodė jis juos vėliau paliko ant lovos... Dabar reikės iš naujo daigint, ryt pirksiu lempa.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

Kėni, manau, kad su persodinimu susitvarkysiu ir per porą metų šaknyną pavyks sumažinti iki norimo dydžio.

Taip, čia jie apkarpyti. Atžėlimas jų labai didelis, be to, neturėjau gumbų žnyplių prie savęs, todėl ir negalėjau jų deramai sutvarkyti, bet ir tam pavasarį ateis laikas. Turbūt ir aš sumaišysiu kokį nors akadamos ir lapinės žemės mišinuką ir to visiškai pakaks. O toliau stebint gal pavyks pasiekti ir geresnių rezultatų.

Skirpstai, o ką siūlai? Būtų nuostabu jei bent vienas iš šių medelių galėtų žiemoti tinkamomis sąlygomis (0-10 laipsnių) o po poros metu galėtų būti perkeltas vėl į vazoną. Taigi, ką dabar daryti, kad neliktų jie "pieštukais"?

AnriusMasa, granatai tikrai puikiai sudygsta iš vaisių sėklyčių, ir greitai turėsi dar bent 10.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Kaip tik norėjau dar paklausti, kuom tu genėjai, nes "kelmeliai" lyg ir užsilikę? bet pagalvojau, kad fotoefektas koks. Tai ne bėda, sutvarkysi vėliau, dabar jie vis tiek nei labai tas žaizdas gydysis, nei reikia per žiemą kokios nors estetikos. Kamienai pastorėję, lai patys medžiai pailsi, o tada po persodinimo - naujas etapas. Jiems tikrai reikia erdvės šaknyse, akivaizdu, kad Skirpstas teisus - užsistovėjo tavo, Kaštone, granatai mažuose vazonuose.

Šiaip prisiminiau, kad turbūt geriausius mažus suformuotus granatmedžisu vis gi esu matęs moliniuose vazonuose visai ne "bonsiniuose". Va kažkas panašaus į - 5 ir 6 nuotraukos nuo viršaus. Kažkur turėjau ir geresnių nuotraukų iš parodų, bet kai reikia, tai ir neatrandu iškart.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

Taip, kelmeliai užsilikę ir bus jie tokie iki pavasario. Juos pašalinsiu po persodinimo, kai medeliai atsigaus.

Norėčiau pastebėti, kad jų vazonai nėra jau tokie maži, kaip jums atrodo. Turbūt suklydau fotografuodamas ir šalia nepadėdamas kokio nors puodelio, nes jų dydį suprasti dabar tikrai sunku. Galiu garantuoti, kad jie šiuose vazonuose turi daugiau vietos nei pastarieji tavo nuorodoje iš parodos. Kitą kartą fotografuodamas šalia pastatysiu kokį nors objektą kuris padėtų geriau suprasti esamų dydžių proporcijas.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Skirpstas »

Kaštonas wrote:Skirpstai, o ką siūlai? Būtų nuostabu jei bent vienas iš šių medelių galėtų žiemoti tinkamomis sąlygomis (0-10 laipsnių) o po poros metu galėtų būti perkeltas vėl į vazoną. Taigi, ką dabar daryti, kad neliktų jie "pieštukais"?
Šiuo metu ko gero jau nelabai ką ir galima padaryti, tik suteikti kuo palankesnes žiemojimo sąlygas.
Savo granatus- "rykštes" irgi persodinsiu tik pavasarį, nors jaučiu, kad man jie susprogs įjungus centrinį šildymą.
100_2229.JPG
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kėnis »

Na, Skirpstai, jei pas Kaštoną pasak tavęs "pieštukai", tai pas tave patį... na, labai ploni "pieštukai" :) Gal reiktų "Granatų persodinimo vakarėlio" pavasarį? :)

Taip, Kaštone, orientyras - gerai, nes tavo nuotraukose tik paties granato lapai, kurie šiaip gali gana stipriai įvairuoti ilgiu. O tokie vazonėliai būna nuo 4 iki 20 cm skersmens. Spėju, čia kokie 10-tiniai?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Granatmedis - Punica

Post by Kaštonas »

Skirpsto granatams tik kokia trečia žiema, kai maniškiam jau ir ketvirta. Būtent todėl jie ir atrodo, kaip kokie pieštukai. ;)

Kėni, šiuo metu neturiu prie savęs orientyro, bet kitą kartą grįžęs turbūt juos persodinsiu, atliksiu fotosesiją ir įkelsiu į forumą. Granatų "vakarėlis" man nėra tinkamas, nes netempsiu juk medelių 250 km. į Vilnių vien tam, kad juos persodinčiau. Aišku, galbūt ir kiti forumo nariai norėtų tokio susitikimo, tai ir aš mielai prisijungčiau. Šiuo metu Vilniuje ant palangės žaliuoja tik vienas "Punica granatum nana". Persodinimo jam tikrai reikės, bet su tokiu mažu medeliu užtrukčiau vos 15 min.
Post Reply