Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Laikas tam visai ne blogas, bet gal paskaityk įdėmiau apie guobas čia, dar vertėtų panaršyti po antžeminės dalies formavimo temų grupę, o tada pasižvalgyk po nuotraukas, kurias . Pagrindinės klaidos yra dvi. Atrasi savarankiškai, kokios?
Dominicus
Posts: 7
Joined: 2015 Jun 14, 20:22

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Dominicus »

Gal, kad nušienavau gerus lapelius? O, šiaip tai nelabai atrandu, nelabai ką išmanau apie bonsus.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Atkreipk dėmesį, kas lieka po tavo genėjimo žaizdos vietoje - vieni "kelmai".
O taip pat: kurias vietas išgenėjai, o ką labiau derėjo "nupjaut". Ar paliktos šakos tau atrodo proporcingai?
Dominicus
Posts: 7
Joined: 2015 Jun 14, 20:22

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Dominicus »

Sugebėjau tik dabar pastebėti. Na, tikrai tos šakos atrodo per tuos išsikišimus nevaizdingai. Dėkui už pastabą.
User avatar
Mindulis
Posts: 20
Joined: 2015 Aug 14, 16:47

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Mindulis »

Sveiki, pagaliau įsigijau savo pirmąją kininę guobą. Norėčiau sužinoti jūsų nuomonę apie medelį, ką pirmoj eilėj reikėtų su ja padaryti, kokie būtų jūsų patarimai? Iš anksto dėkoju.
DSCN1134.JPG
DSCN1137.JPG
DSCN1136.JPG
DSCN1135.JPG
DSCN1133.JPG
DSCN1129.JPG
DSCN1125.JPG
DSCN1127.JPG
DSCN1122.JPG
DSCN1118.JPG
DSCN1119.JPG
DSCN1120.JPG
DSCN1121.JPG
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Iš pirmųjų nuotraukų reiktų suprast, kad medį jau persodinai, ar tiesiog iškėlei iš vazono nufotografuot šaknis?
User avatar
Mindulis
Posts: 20
Joined: 2015 Aug 14, 16:47

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Mindulis »

Sveiki, ne nepersodinau, tik norėjau apžiūrėti šaknis, be to labai jau šlapias gruntas, gal prieš transportuojant buvo palaistytas. Galvoju persodinti ir tuo pačiu truputį pataisyti "ševeliūrą". Kaip manot, ar verta dabar? Ar duoti šiek tiek laiko adaptuotis prie naujos aplinkos?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Substratas kažkoks "plastilininis" atrodo, o ir šaknų šviesių mažoka. Bet persodinėt dabar nelabai patarčiau. Patirties, kiek supratau, neturi, o juk artėja šildymo sezonas. Tik nukirpk per daug šaknų ir net gi Kalėdų šis medis nebesulauks (o gal net ir Vėlinių). Siūlyčiau nepersistengt su laistymu. Rečiau, bet gausiai, kad vanduo pro skylutę vazono dugne kaip reikiant pratekėtų.

Medelio pliusas - gyvai atrodanti žievė (kas "komercinėm" guobom - retas atvejis. Pasižvalgius po nuotraukas matosi nemažai "akučių" ir kurių gali susiformuoti miegantis pumpuras.

Tiesiog pagyvenkit kartu su medžiu, pabandyk suprast jo laistymo ir purškimo poreikius. Tręšti jau gal šiemet ir nebereikia.

Kas dėl formavimo - tai vėl gi, jei nesi to daręs anksčiau, tai siūlyčiau tiesiog dažniau įdėmiai apžiūrėt medį, mintyse (!!!) kol kas bandant pamodeliuot, k1 su juo gal4tum padaryt, kad jis b8t7 dar patrauklesnis. Moki pie6ti? Jei taip, pamandyk ant esamo kamieno silueto išdėliot šakų "debesėlius" savo nuožiūra.
User avatar
Mindulis
Posts: 20
Joined: 2015 Aug 14, 16:47

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Mindulis »

Sveiki, dėkoju už patarimus. Prieš penkias dienas ėmiausi truputį "saviveiklos", persodinau medelį, genėt negenėjau bet šaknis truputį patrumpinau, juo labiau kad netilpo į pasirinktą konteinerį. Kaip ir pastebėjot šviesių šaknų iš tikro buvo labai mažai. Atrodo praėjo tik penkios dienos, o medelis pastebimai atsigavo pradėjo intensyviai leisti naujus ūglius. Kiekvieną dieną nupurškiu, o laisčiau tik vieną kartą po persodinimo praėjus porai dienų.
DSCN1143.JPG
DSCN1142.JPG
Persodinau į šį gruntą,jo sudėtis 70% akadama,30% kiriu, plius truputį pridėjau ceolito
DSCN1150.JPG
taip atrodė šaknys prieš persodinimą.
Taip dabar atrodo medelis praėjus penkioms dienom po persodinimo
DSCN1158.JPG
DSCN1159.JPG
DSCN1162.JPG
DSCN1165.JPG
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Šaknis trumpinai ar persodinai su tokiomis, kokios buvo? Nedaug ten tų šaknų, sakyčiau net per mažai kaip tokiam medžiui.
Beje, atsigauti jis galėjo ne nuo persodinimo, o nuo to, kad jam nauja vieta ir priežiūra patiko labiau nei prieš tai buvusi - tas gerai :)
User avatar
Mindulis
Posts: 20
Joined: 2015 Aug 14, 16:47

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Mindulis »

Patrumpinau šaknis tik labai nedaug, kad tilptų į konteinerį.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Kad jos ir taip būtų tilpusios, tik kiek reikėjo prakedent į šonus.
Medis pririštas?
User avatar
Mindulis
Posts: 20
Joined: 2015 Aug 14, 16:47

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Mindulis »

Tai aš taip ir padariau, pravaliau ir praskleidžiau šaknis, medelio nerišau.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Tikėkimės, laikysis gerai. Nors naujo konteinerio pilno vaizdo nematyt, bet iš dalinio - neatrodo, kad būtų didelis. Reiškia, substrato nedaug, šaknims kol nepriaugs viso substrato nelalabai kur yra užsilaikyt.
User avatar
Mindulis
Posts: 20
Joined: 2015 Aug 14, 16:47

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Mindulis »

Na jei bus viskas gerai pavasarį galvoju persodint į didesnį
Va pilnas konteinerio vaizdas
DSCN1170.JPG
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Didesnio nereikia. Suformavus antžeminę dalį, pagal stiebo proporcijas, mano galva, ir šis per didelis bus. Bet didesnis vazonas visada gerai, kai medžiui reikia atsigauti, o augintojui - "išsireikalauti" vešlaus augimo, kad būtų iš ko formuoti vainiką.
MrDonas
Posts: 2
Joined: 2016 Apr 09, 22:45

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by MrDonas »

Sveiki, bonsai medelių profesionalai,

matyt aš kaip ir daugelis - gavau dovanų bonsai medį, ir kaip nekeista - kininė guobą. Kaip suprantu šis medelis yra populiarus mūsuose ir tinkantis tokiems kaip aš, t.y. nuo kažko pradėti :)
IMG_5939.jpg
IMG_5938.jpg
IMG_5943.jpg
Nemažai perskaičiau informacijos šiame puslapyje, taip pat peržiūrėjau video Youtube. Bet informacijos daug ir kažkaip reikėtų ją susisteminti. Tai tikiuosi, kad į mano klausimus bus atsakyta.

1. Karpymas. Peržiūrėjus nuotraukas ir video medžiaga man susidarė įspūdis, kad pas mane "krūmas" lyginant su kitais medeliais. Ar jau laikas būtų apkarpyti? Ar leisti augalui pagyventi namuose? Šiuo klausimu aplamai būtų gerai gauti "praktinę pamoką" - kas kaip ir ką daro, į ka atkreipti dėmesį ir t.t. Iš Youtube filmukų atrodo viskas paprasta ir lengva, bet įtariu praktika naujoko bus kitokia.
IMG_5940.jpg
2. Persodinimas. Ar nusipirkus augalą verta jį iškarto persodinti? Pirkta buvo iš bonsaimedeliai.lt (bent jau iš pridėtų instrukcijų taip sprendžiu), susisiekiau su jais tai konkrėčiai nepasakė: sako galima šiemet, bet galima metus ir palaukti. Kaip yra ir kaip geriau iš tiesų? Šiuo metu vazone augalas atrodo taip:
IMG_5944.jpg
3. Viela. Radau senos vielos gabalų, ji jau visa sulūžinėjusi. Šalinti? Palikti? Kodėl ji nepašalinta jei reikia šalinti? :)
IMG_5941.jpg
4. Laistymas. Čia kolkas kosmosas visiškas. Sako reikia laistyti bet neperlaistyti ir negalima pagailėti laistymo. Ar yra kažkoks gruntas su kuriuo sumažėtų tikimybė perlaistyti, bet kartu tiktų medžiui tinkamai augti?

Kolkas tiek klausimų. Ačiū už pagalbą :)
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by MindaugasMc »

Sveikas, tikiuosi viską detaliau tau paaiškins dalyvis Kėnis, patirtis jam tai leidžia :)

Aš trumpai su nedaug patirties: Vielas pašalink kuo greičiau (labai keista jei tikrai medelis iš bonsaimedeliai.lt ir paliktos tokios vielos...). Aš kol kas nekarpyčiau, nes didelė tikimybė jog medelis dabar gali numesti lapus, o gal ir vieną kitą šakelę nudžiovinti. Aš persodinčiau, kadaise savo medelio laiku nepersodinau, tai jis labai sėkmingai nyko (gali pažiūrėti temą Kininis Ligustras). Laistymą labai palengvina Akadamos gruntas, būtent į jo mišinį (ne gryną) ir persodinčiau
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Taip, labai gerai "dera" reklama "nuostabūs medeliai už žemiausią kainą" (ar kažkas panašaus) su tomis surūdijusiomis vielomis :) Turbūt neverta pradėt moralo apie savigarbą tokį medį turėt, o juolab jį parduot... Taigi, pereikim prie reikalo ir esminių priežiūros klausimų.

Mąstant logiškai, jei medžio antžeminė dalis nesutvarkyta, nenuimtos vielos, tai šaknimis turbūt taip pat nebuvo pasirūpinta. Medis greičiausiai auga arba grynose durpėse, arba su žeme (kompostu) ir smėliu pamaišytose. Perdžiuvimo tikimybė didelė. Taigi, pirmiausia reiktų pasiimti indą, didesnį už vazoną, pripilti į jį kambario temperatūros vandens ir "užmerkti" vazoną (kad vandens būtų virš kraštų koks centimetras - du) pusvalandukui. Tada atmirks ir giliausi substrato sluoksniai, kurie dabar gali būti perdžiuvę. Šiaip apie laistymą galima pasiskaityt laistymo temoje ir tas "kosmosas" nebeatrodys toks beribis.

Analogiškai ir su persodinimu. Forume tam ir yra bendrosios temos, kad kiekvieną kartą nesikartot tą pati per tą patį ties konkrečiu medžiu.

Aš gal atmirkyčiau substratą, nuimčiau vielas ir leisčiau šiek tiek medžiui adaptuotis naujose sąlygose. Tiesa, atmirkius, reiktų pažiūrėt, ar pro skylę vazono dugne išbėga vandens perteklius. Jei taip - viskas puiku, jei ne, skylė užsikimšusi. Tada imamas kinietiškas pagaliukas, vinis, virbalas, atsuktuvas ar bet kas į tai panašaus ir prabadomos skylės bent centimetrą į substrato gylį. Taip suteikiama greitoji pagalba. Skylės gali būti užkimštos perdžiuvusiu substratu ar šaknų veltiniu, jei medelis nebuvo persodintas keletą metų.

Na, dar gal patrumpinčiau kelis matomus išsišokančius ilgus (daugiausia jų matau vainiko viršūnėje).

O jau po savaitės-dviejų žiūrėčiau, kaip medis laikosi, ir, kiek save pažįstu, greičiausiai (susirinkęs visas reikiamas substrato dalis) medį persodinčiau.

Formavimui, t.y. genėjimui, ūglių trumpinimui, lapų šalinimui, žaizdų gydymui, vielavimui, vainiko formavimui (bet ne "apkarpymui" - man tai kažkaip skamba kaip "apipešiojimui" :)) būtų laikas pirmoje vasaros pusėje.

Nors labai daugelis laikosi nuomonės, kad persodinimas yra prioritetinis reikalas įsigijus (ypač komercinį", "ekonominės klasės") bonsą.

Tiesa, abi mano pirktos iš bonsaisodas.lt guobos neišgyveno. Va jas tai reikėjo nedelsiant persodint, ko aš laiku nepadariau. Nes šaknynas tai buvo vientisa neišpinama raizgalynė.
Post Reply