Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

Tikrai puikios nuotraukos. Man ne tik Giedriaus, bet ir BonsaiSodas.lt guobai norėtųsi pakeisti vazoną.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Po truputį vyksta vazono paieškos, jau tai numatyta pavasariui ovalaus arba apvalaus keitimas. Šiek tiek įnešant intrigos - praėjus savaitei po vakarėlio, sekantį savaitgalį buvo dar šiek tiek prisiliesta prie maniškės guobos, ir atliktas šioks toks vielavimas, plačiau aprašysiu manau po savaitės - dviejų + nuotraukos ;)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

O kodėl toks didelis laiko tarpas po intrigos įnešimo? Vis dėlto, po vakarėlio susigulėjo mintys ir nutarei suvielavus šakas išdėlioti tinkamai? :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kaštonas »

Na štai, kitą kartą gal labiau pasiduosi patarimams. Na nieko, viskam ateis ir savas laikas. ;)

Guobos yra tie medžiai, kurie formavimo atžvilgiu gali iškęsti labai didelius sunkumus. Jos atauga labai greitai, o taviškė, kaip visi matėme, jaučiasi itin gerai. Todėl jai šis procesas turėtų vykti labai greitai.

Be to, bent jau mano nuomone, bet kuriam medžiui daug geriau didesnį stresą suteikti vienu metu. T.y. Atlikti pilną lajos formavimą, nei tai daryti kas keletą savaičių. Aišku, tai priklauso ir nuo rūšies ir užsibrėžtų tikslų, nes kitą kartą gali būti naudingiau medį formuoti etapais, bet tai tikrai ne šis atvejis. Taigi, jei jau ėmeisi formavimo, tai guobai jį gali padaryti maksimaliai. O po to tiesiog ramiai jos neliečiant palaukti kol medelis atsigaus. Galiausiai liks tik vainiko šakų priežiūra retkarčiais naudojant vielas ir karpymą. O guobą atauga kaip gyvatvorė, todėl ir karpyti ją galima tai pat labai dažnai.

Šiai ar taip medelis nuotraukoje po formavimo atrodo tikrai neblogai. Laukiame tolimesnių žinių. ;)
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Na man neatrodo gerai medelis (nuotrauka po vakarėlio), bet tai buvo būtina žiūrint į perspektyvą. O dėl siūlyto viršūnės lenkimo ir vielavimo tiesiog nenorėjau vakarėlio metu to atlikinėti, kažkaip namie ramiai atrodė man tuo metu priimtiniau tai tą tiesiog ir padariau :) Dar palauksiu kol daugiau lapų išsprogs, tada ir spragtelsiu ir parodysiu kaip atrodo.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

Giedriau, lauksi kol po lapais pasislėps trūkumai ir tada fotografuosi? :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Šį gudrumą ir aš įžvelgiu :) Bet mano manymu (bent jau man taip patinka) smagu yra parodyt trūkumus ir po to parodyt kaip jie dingsta.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Tos guobos trūkumų net ir po lapais nepaslėpsi, o tu lapu ten tiek nebus kai fotkinsiu kad jie kažką slėptų, tiesiog laukiu kol vienoje pusėje ataugs lapeliai, kad gražiau atrodytų, nes dabar viena pusė visai be lapų.. :) manau intriga gerai veikia, nekantrūs jūs, oi nekantrūs :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Na, taip, kantrybės trūkumas yra :) Bet aš tai nematau priežasčių labai ištęst procesą - kuo daugiau nuotraukų ir kuo jos dažnesnės, tuo geriau stebimi pokyčiai. Žinoma, neperlenkiant lazdos.

Be to, ar į tai, kad viena pusė be lapų nereikėtų pažiūrėt su klaustuku: kodėl? Ar ta pusė nebus virš radiatoriaus ar kaip nors kitaip pakreipta į kokio nepalankaus faktoriaus (skersvėjo, šalčio) šaltinį?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

Tai, kad medis neturi vienoje pusėje lapelių dar ne priežastis, kad netalpinti jo dabartinės išvaizdos nuotraukos, nes tokiu atveju savo guobų nuotraukų po vakarėlio formavimų galėjau visai nekelti. :)

O beja, kodėl maniškės nesulaukė kritikos? Pvz.: moyogi guobai viršūnė yra dar tvarkytina, nes jos vaizdas dar ne koks...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Gal todėl, kad pirmasis nuomonės punktas - pasodink ją stabiliai - blokuoja visus likusius ;) Ir šiek tiek kitaip, kad pirmasis vingis būtų ne toks lygiagretus substrato paviršiuj. O tada jau viršūnė ir kas tarp jos ir šaknų.
Čia kiek į šoną, bendrai prie formavimų (gal jau kur ir buvau minėjęs): man visada kelia nuostabą parodomieji formavimai kai imamas medis ir formuojamas jį pakreipiant kokiu nors kampu ir visiškai neatsižvelgiant į tai, kas "po žeme". Pats laikau nemažai medžių iki "galutinio persodinimo" sukandęs dantis neformuotus, kad nereiktų ko nors perdarinėt. Tai va ir čia man tas klausimas kyla. Ar nereiktų jos gerai įtvirtint, kad neklibėtų ir kiek kitaip pasodint, o tada jau...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Maniškė kaip nusėdo po guobų vakarėlio, taip nusėdo. Nei lapus meta, nei kitaip keičiasi. Atrodo, tikras, gilus poilsis.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Va kaip atrodė mano guoba prieš formavimą, ir po:
2014-11-16 18.26.06.jpg
Na ir po to jau taip ir nebeatsigavo, buvo pradėję sprogti nauji lapeliai, bet po keleto dienų viskas pradėjo džiūti... O medelis buvo prižiūrimas kaip ir prieš tai tiek laistymas tiek purškimas ir pan. Tai spėju jog buvo per daug drastiškai formuota atsižvelgiant į tai jog prieš formavimo jau ji buvo pakarpyta ir nespėjus pilnai atsistatyti ir tai jog gal žiema šiek tiek nualino. Va kaip atrodo dabar :)
2015-01-25 21.37.59.jpg
Tai va. Pabandžiau dar pakarpyti šakų galiukus tai kai kurios jau nudžiuvę, naujų pumpurų nei kvapo.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Formavimas čia nekaltas. Ji nebuvo padžiuvus? Nes man kažkaip ar akys blogai mato, ar jos ir dabar substratas nėra drėgnas.
Po formavimo visada reikia labai gausiai perliet medelį, nes jis jei auga dar mažam vazone, o jei dar silpnai įsitvirtinęs, tai gali būti beformuojamas išjudintas. Atsiranda oro tarpai, kartais gali ir smulkios šaknys nutrūkinėt. O jei dar susidaro "oro duobės", tai dalis substrato viduje išsausėja ir tampa nebesudrėkstančia zona. Tada nudžiūna tos šakos, kurios buvo sausų šaknų maitinamos. Pabandyk pamerkt 15 minučių iki kraštų į vandenį, kad viskas atmirktų.
Paimk paprastą kuo skaidresnį ploną maišelį ir ją apvilk. Apačioj palik oro tarpą.
Manau, pastačius į sandariai uždengtą akvariumą ji turėtų atsigauti.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Kaip ir buvau minėjęs buvo gausiai palieta grižus :) Paliejama ir kai išsausėja. O nuotraukoje taip atrodo gal nes šiandien kaip tik buvo laistyta gausiai :) O dėl maišelio reiks pabandyti.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Drėgmės jai! Oro drėgmės. Ir šviesa, žinoma, niekada nepakenks. O šilumos, manau, pakanka ir net gi per daug.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

O kokiomis sąlygomis, Giedriau, Tu ją laikei? Kambaryje? Jeigu taip, tai nieko nuostabaus, kad ši guoba atrodo dabar taip kaip yra, kadangi kambariuose yra per šilta ir sausa. Turiu nuostatą, kad ir kininėms guoboms (lot. Ulmus parviflora) reikia ramybės periodo, o kaip tik ši guoba jo ir neturėjo. Atliktas genėjimas galėjo prie to prisidėti tik iš dalies.
Dabar, kaip Kėnis jau minėjo, belieka tik uždėti plastikinį maišelį ir laukti pavasario, nepamirštant nupurkšti medelio.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Aš jau pradedu įžvelgt tokia verslumo "aukso gyslą": Skirpsto guobos n metų gerai pas mane peržiemoja, tai gal verta steigti bonsų žiemos viešbutį? :D Už prieinamą kainą palaikyčiau guobas garaže nuo rudens iki pavasario...
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Na atrodo guoba gyventi nori :)
2015-02-26 23.59.21.jpg
Bet pašalinau tikrai nemažai šakų, kurios jau dėje buvo nudžiuvę... liko maždaug trečdalis, todėl medelis praktiškai nurašomas, kol kas matau jį tik kaip eksperimentinį ateičiai. Jei išgyventų eksperimentuosiu sekančią žiemą kaip atlaikytų balkone...
Post Reply