Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Na kadangi kiek mačiau esti tik apie antžeminės dalies formavimą, o ir gavau pasiūlymą daugiau aprašyti apie savo guobą, tai pratęskime temą čia.

Taigi Gruodžio mėnėsį bonsaisodas.lt organizuotame konkurse laimėjome zelkova medelį, tai sekančią dieną iš karto persodinau. Persodinimui naudojau tokį mišinį, pirmas mano maišymas (60% akadama/25% juodžemis/15% zeolitas,perlitas ir pan.) ir iš kato jau žinau kitam kartu kad akadamos dėsiu mažiau ir daugiau juodžemio, gan dažnai tenka laistyti turint omenyje kad žiema praktiškai kas 1-2 dienas. Dar problema jaučiasi jog apačioje dar yra drėgmės substrate, o paviršius apie 1-1,5 cm jau sausas tai tenka gudrauti ir nupurkšti paviršiu vandeniu, kad drėgmė bent kiek susivienodintu, o jau sekančia dieną laistau pilnai. Tęsiant pasakojimą, po savaitės medelis pilnai numetė lapus, tikėjausi jog nepraras visos lapijos, o tik dalį, bet dar po poros dienos pradėjo skleistis nauji lapeliai, prisegu nuotraukų mėnesio ciklą persodinimas ir po jo:
Persodinimas.jpg
Na o štai šviežiai daryta nuotrauka, pradėjus augti ilgiems ūgliams teko apgenėti, paliekant po ~3 lapelių poras.
2014-02-19 1_resize.JPG
Na ir klausiu jūsų nuomonės ar tinkamai pasirinkau medelio paradinę pusę, man iš čia gražiausiai žiūrisi nebaris, bet lapijos kita pusė gražiau susiformavusi, bet manau šia pusę bus galima "datraukti" kažkaip lapeliai ne taip linkę šioje pusėje augti...
bendra.jpg
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kaštonas »

Šaunuolis Giedriau. Atrodo, kad puikiai susitvarkei, tobulėji. Mano nuomone medelio "paradinė" pusė pasirinkta puikiai. Ir genėjimas paliekant po 3 poras lapų atliktas gerai. Vaizdas kalba pats už save.

Su ta akadama taip jau yra. Kai turi 1,2,3 ar 4 medelius tai maišo gali užtekti keliems metams, bet kai jų yra daugiau - pasidaro sunkiau, nes akadamai tenka skirti daugiau lėšų. Dėl šios priežasties ji tampa ne pagrindine substrato sudedamaja dalimi. Juodžemis + lapinė žemė taip pat puikiai sueina. Jei tai spygliuočiai tenka primaišyti ir pušyno rūgščios žemės. Medeliai jaučiasi tikrai puikiai. O vėliau ir į tuos procentus nebežiūrėsi, nes bersi ir maišysi iš akies ir tiek. ;)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Giedriau, pirmiausia, ačiū už superines nuotraukas.

Taip, ir mano manymu "fasadinė" pusė pasirinkta gerai. Tai reikia ta puse į langą atsukus laikyt ir nebus problemų su vainiko estetika. Kai norisi, apsuki, pasigroži ir vėl nusuki į langą :)

Aš kažkaip sistemingai tokius medžius genėdamas šakutėse palieku du bamblius, trys man jau "per ilga".

Dėl substratų: jei maišomos skirtingo stambumo frakcijos (pvz., akadama+žemė) ir stambesnės imama daugiau, tai smulkioji labai greitai linkusi išsiplauti apačion. Tada ten "įsitaiso" tarp stambiosios grūdelių tarpų, ir sudaro tokį kaipo "kamštį", kuriame pritrūksta dujų (tame tarpe ir deguonies) ir labiau kaupiasi drėgmė. Šaknims tas gali nepatikti, nes tokios sąlygos skatina organikos skaidymąsi bedeguonėje aplinkoje, t.y. rūgimą. Na ir visos iš to išplaukiančios pasekmės: druskų kaupimasis, apatinių substratų sluoksnių parūgštėjimas, mikrofaunos rūšinis pasikeitimas. Taigi, jei akadama (stambi frakcija) sudaro "substrato daugumą", reiktų laistyt labai atsargiai, kad jokių vandens srovių nesusidarytų ir "smulkmė" nenumigruotų apačion.

Šiaip tai ir vainikas tvarkytinas. Jis per tankus. Šviesa neprasiskverbia į vidinius sluoksnius. Ten ilgainiui nebeliks lapų ir viduje esančios šakutės nudžius ir "sušabakštės". O visas veiksmas vyks tik išorėje. Pasekmė - neproporcingai išsiplėtusi laja. Aš gal metų eigoje stengčiausi medelį padaryti aukštesnį, o vainiką ne tokį "burbulišką" ir retesnį.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

Va, ko tik trūko, tai tik šiek tiek pabarti ir paraginti žmogų ir jis kuo nuostabiausiai viską padaro. :)
Fasadinė medelio pusė tikrai pasirinkta tinkamiausia ir su laja susitvarkyta puikiai, tik žinoma atkreipčiau dėmesį į Kėnio išsakytas pastabas dėl lajos perspektyvų.
Reikia tikėtis, kad šiuo vienu medeliu neapsiribosi ir plėsi savo kolekciją. Sėkmės ir toliau, tik neužriesk nosies :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Ne į temą:
Skirpstas wrote:Va, ko tik trūko, tai tik šiek tiek pabarti ir paraginti žmogų ir jis kuo nuostabiausiai viską padaro. :)
Skirpstai, dievaži pakeisiu tau rangą iš "Klubas" į "Forumo pedagogas" ;-))) Baik bartis, pabandyk pats padaryt dar geriau ;)

Grįžtant prie temos:
Dar galima būtų paminėti, kad medžio vainiko pakėlimas ir performavimas ne vienu prisėdimu padaromas procesas. Vainiko retinimas dažnai kuriam laikui medį padaro panašų į apipešiotą vištą. Bet tai laikina. Juolab, kad guobos gana gerai regeneruoja, nes turi ne vieną vegetacijos sezono metu pumpurų sprogimą.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Na tikrai dėkui už pagyrimus, smagu jog pastangos neliko nepastebėtos, aišku smagiau būtų jei tokį medelį suformuočiau pats, kaip sakoma nuo nulio... Na bet gal ateityje ir pavyks. Pirmoji žiema augintiniams nieko gero neatnešė, kaip sakoma pavasarį skaičiuosim nuostolius... Gerai kad augalų užsėta-auginta buvo ne po viena ir ne po du... O ir nekantriai laukiu pavasario, yamadori ir pan. Su visai kitu žvilgsniu šį pavasarį jau ir žinant ko noriu, bent jau maždaug, manau bus daug sėkmingiau.

O grįžtant prie temos, taip Kėni, dauguma dienų ir stengiuosi laikyti tą medelio pusę į langų pusę atsukta kuri noriu jog labiau apaugtų lapeliais, belieka tik laukti. Dėl substrato, taip pritariu, jau ir pats pastebėjau jog juodžemio viršutiniame sluoksnyje jau nerasta, o ir drėgmė viršuje trumpiau užsilaiko. Vakar sureagavęs į pastabą dėl vainiko retinimo, kaip tik dar prisiminiau Bjorvala bonsai studio matytame filmuke kaip pasakojo apie tankių vainikų retinima, siekiant jog šviesa labiau prasiskverbtų į vainiko vidų. Tai vakar šiek tiek praretinau lapelius, bet spėju dar per mažai...
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

"Tiktai nesijaudinti, tiktai nesijaudinti.." - gerai žinoma frazė iš animacinio filmuko "Karlsonas, kuris gyvena ant stogo". Šia fraze galiu nuraminti, kad nukirpus per mažai dar gali kartą kirpti, bet kai nukirpsi per daug, tai jau tikrai ir klijavimas nepadės. :)
User avatar
Remigijus
Posts: 39
Joined: 2014 Mar 11, 10:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Remigijus »

Sveiki visi,

blaškiausi po internetą kol užtaikiau į šį forumą. Ne be reikalo :)
Nesenai stipriai padidėjo aistra bonsams, pradėjau nuo sėklų, po truputį auga pirmieji medeliai. Su jais kantrybės labai daug reiks, bet smagu matyt kaip juda :)
O kad reikalai greičiau pajudėtų, savaitgalį Ermitaže įsigijau pora pavargusių iš Kinijos importuotų medelių, vadinamų Mallsų. Vienas iš jų, tai - kiniška guoba (tikriausiai) nes ant etiketės nieko nepažymėta.
Taigi, noriu prisijungti prie jūsų kolektyvo ir supažindinti su pirmuoju savo blynu :)

Nupirktas jis atrodę taip:
Remigijus001.jpg
Vainikas atrodė labai padrikas, susimazgęs ir pilnas labai ilgų, išaugusių šakelių.
Ėmiausi drastiškų priemonių ir didžiąją jų dalį nugenėjau.
Finale medelis atrodo taip:
Remigijus002.jpg
Kaip manot, ar nepersistengiau? :)

Nugenėjęs persodinau, pakeičiau substratą į "skirtą bonsams", nemažai kvarco/smėlio, nesulimpantis, labai laidus orui ir t.t.
Šaknų sistema atrodė taip pačiai kaip ir vainikas, labai susipynus, apkarpiau ir ją, bet ne taip drastiškai kaip vainiką.

Taigi lauksiu patvirtinimo, kad tai tikrai kiniška guoba ir komentarų, nuomonių, patarimų ;)
Dėkui iš anksto.
http://www.yamadori.lt - Bonsai įrankiai, medžiai, istorijos.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

Sveikas prisijungęs prie bonsai ligonių ;) Visada laukiami nauji entuziastai.

Taip, panašu, kad įsigytas medelis yra kininė (smulkialapė) guoba. Apie tai ar ne per drastiškai apkarpei sunku pasakyti, nors tikrai ateityje bus jau tvarkingesnė medelio laja. Jeigu medelis pradės leisti ūglius ir augti, tai tikrai bus požymis, kad nepersistengta :)
Tą substratą "skirtą bonsai" pirmai taip pat Ermitaže?? Jeigu taip, taip tikrai nėra tokių pinigų vertas super-duper substratas kaip apie jį gali rašyti etiketė. Daug pigiau išeina maišytis "savo receptūros" substratą. Neišsiplėčiant apie substratus galima paskaityti
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Pirmiausia, tai atkreipčiau dėmesį į žaizdą storojo kamieno viršuje - tvarkytina sritis.
Antra, kas krenta į akis, jei taip literatūriškai apibūdinus, tai iš pagrindinio kamieno išaugusios skeletinės vainiko šakos styro vos ne visos viršun kai kokie zombio, lendančio iš žemės, pirštai :)) Reiktų gal kažkaip pasvarstyt ir dalį atlenkt arba iškirpt, pradedant formuoti pagrindinio stiebo tęstinumą viršun.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Vakar persodinau saviškę. Niekada anksčiau neturėjau guobų, tai net neįsivaizdavau, kad nedidelis medis gali turėti tokią šaknų raizgalynę. Dabar galima bus drąsiai visiems rekomenduot nusipirkus persodinti pirmai progai pasitaikius. Ir net gi tą raizgalynę išpainiojus, vis tiek negalėjau medžio pasodinti į norimą vazoną taip kaip norisi: vienur šaknų trūksta, kitur per daug. Pasodinau kiek šleivai. Po metų reiks koreguot, kai priaugs trūkstamose vietose šaknų ir galima bus drąsiai šalinti perteklių iš tų vietų, kuriose šaknys trukdo augalą į tinkamą poziciją pastatyt.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Pritariu, saviškę kai persodinau tai šaknynas buvo kietas kaip plyta teko mirkyti, plauti kol pavyko bent kiek atlaisvinti šaknyną.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Persodinta prieš kelias savaites. Vakar išnešiau į gryną orą laukan, kartu su "laukinukais". Kol kas nesprogsta. Palus per žiemą numetė beveik visus, liko keletas žalių.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Remigijau, kaip guoba laikosi ar rodo gyvybės ženklus? :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

Maniškės guobos įstiklintame balkone (nors langai atidaryti), tai jau susprogusios visai neblogai. Gal kada sugebėsiu prie progos padaryti foto ir įmesti čia. Tačiau sunku susiderinti, šviesų paros metą tam atlikti...
User avatar
Remigijus
Posts: 39
Joined: 2014 Mar 11, 10:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Remigijus »

Ne taip jau ir dažnai randu laiko čia apsilankyt, kogero reiks pakoreguot dienotvarkę ir daugiau dėmesio skirt šiam reikalui. Negausų bet gan produktyvų kolektyvą čia subūrėt, malonu prisijungt ;)
O per tą laiką (20 dienų) guoba prisitaikė ir intensyviai leidžia naujus ūgliukus, lapus. Tiko ir patiko jai tie drastiški poelgiai :)
kinishka_guoba_remigijus
kinishka_guoba_remigijus
Kol kas sunku įsivaizduot ir suplanuot būsimą medelio stilių, tikrai, kad tie "zombio pirštai" labai jau nekaip atrodo.
O dėl žaizdos kamieno viršuje? - Įmanoma ją užgydytį? Kad apsitrauktų kamienu?
http://www.yamadori.lt - Bonsai įrankiai, medžiai, istorijos.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Giedrius »

Na tikrai kitas reikalas, panašu kad kaip ir manajai guobai, persodinimas jei patiko :) O jei būtum palikęs, senajame substrate, tai po kokių 2 mėnesių būtų pradėjusi blogėti medelio būkle ir jis būtų nusibaigęs, taip dažniausiai ir nutinka su tais pirktiniais, jų nepersodinus. Bent jau man su vienu taip buvo, nors ir gan gerai prižiūrėjau. O ir daugelis žmonių nusivilia bonsai medeliais dėl tokių situacijų, ir po to labai skeptiškai į šį reikalą žiūri, čia ir iš savo artimos aplinkos kaip pavyzdį imu ;)

Dėl viršūnės, manau jau atidėti reiktų vasarai ar net kitiems metams, padaryti nuožulnesnį nupjovimą ar praskaptuoti tiesiog tą vietą, nes kai įstrižiau nupjautą iš viršaus į apačia man rodos žievė greičiau ir lengviau apauga "užlipa" ant tos žaizdos. Na bet čia tik mano pamąstymas neparemtas patirtimi, tad leisiu mane pakoreguoti senbuviams :)

p.s. prisiminiau guobas senukuose teko matyti tai medelis pajudinus vazona kliba į visas puses, substratas sausas lyg Sacharos dykuma... nesistebiu jog po to nusipirkus daugeliui ir nepavyksta jų išlaikyti...
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Skirpstas »

Remigijau, ko gero guoba laikoma kambaryje, kad taip greitai ir nemažai prasprogusi yra. Manosios stiklintame (su atvirais langais) balkone kažkur pusė tiek jau irgi prasprogusios.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininė guoba (Ulmus parviflora)

Post by Kėnis »

Stilių, Remigijau, jau reiktų dabar planuot, ir patvarkyt atitinkamai. Kai susprogs, šakų siluetai pasislėps, bus sunkiau :) O žaizda neturėtų būt problematiška, ją sutvarkius.

Saviškę guobą palikau šią naktį lauke. Ryte buvo -4C. Bet kadangi nesusprogus,tai lyg per daug ir nesijaudinu.
Post Reply