Kininis ligustras (Ligustrum sinensis)

Atskirų rūšių auginimo ypatumai.
Post Reply
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Kininis ligustras (Ligustrum sinensis)

Post by MindaugasMc »

Sveiki,
Džiaugiuosi radęs bent kiek gyvą bonsai forumą. Esu pradedantysis. Turėjau du bonsai medelius - deja iki šiol jų nė vienas neišgyveno. Ne taip senai nusipirkau naują.
IMG_3459.JPG
Kad nenumarinti šio, nusipirkau iš Kęstučio Ptakausko akadamos mišinio - jis jį pats sumaišė. Žinau, kad persodinimui laikas visiškai netinkamas. Bet tuo pačiu matau, kad medelis keičiasi. Mano nuomone - ne į gerą pusę. Iš vienos pusės atrodo viskas gerai - gana intensyviai leidžia ūglius. Tiesa jie ištįsę. Bet iš kitos pusės, jis meta lapelius. Lapelių išvaizda pridedu:
IMG_3494.JPG
Įtariu kad tai susiję su laistymu. Lieju lyg ir nedažnai. Dažniausiai 2x per savaitę. Taigi nuo ko taip ruduoja lapeliai, kurie paskui krenta? Kokie patarimai būtų? Gal būt geriau būtų persodinti į akadamą dabar nei paskui gelbėti visai mirštantį augalą?
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Taza »

Smagu, kad vis atsiranda besidominčių ir nesikuklinančių padiskutuoti apie medžius. Beje, kaip matau, netoks jau ir naujokas esi - ne pirmą medį augini. ;) Tas dar labiau džiugina, jog bonsai kultūra Lietuvoje gana neblogai vystosi.
Taigi, jei kalbant apie tavo ligustrą tai rekomenduočiau persodinti pavasarį, kad ir ankstyvą. Į 100% akadamą nerekomenduočiau persodinti, geriau pasidaryti substratą iš dar poros komponentų. Tai būtų kompostinė žemė ir natūralus sorbentas - ceolitas. Kadangi, kiek teko domėtis, ligustrai mėgsta augti kaip pasiutę, tam turi daug įtakos azoto (N) makroelementas, tad ceolitas ir kitus maistingus svarbius elementus tarsi sutrauks į save ir vėliau duos tiek kiek medeliui reikia t.y. nei daugiau, nei mažiau.
Beje, patarčiau, kaip jau temoje apie carmoną buvo kalbėta, prabadyti drenažo skylutes, įvertinti bendrą substrato konsistenciją (ar ten vien šaknų veltinis, ar jis nesukritęs) nes tokiu atveju labai pasunkėja laistymo procesas. Turbūt, medelis kiek atokiau nuo šilumos šaltinių, varstomų langų. Gauna pakankamai šviesos. O dėl lapų parudavimo, tai man į galvą tik tokios mintys kyla: 1) medelis neseniai buvo įsigytas, tai aplinkos drėgmės, apšvietimo stygius 2) medelis augo šviesioje vietoje poto perkeltas į mažiau apšviestą vietą 3) netinkamas laistymas (neatmetu perlaistymo, nes tai bene dažniausia priežastis kodėl mūsų augintiniai pradeda šildyti nebe širdis, o kojas ištiestas prie židinio)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Turiu labai panašų ligustrą jau kokie treti metai. Nors ir persodinau į substratą su akadama ir jis visą vasarą praleido lauke augimas nebuvo itin stiprus. Be to, praleidęs vasarą lauke ir orams pradėjus vėsti medelis ėmė ruoštis žiemai. Šiuo metu jis numetė nemažai lapelių ir ant šakų kabo vos keletas, bet kažkaip labai nesijaudinu - ne pirmas kartas. Žiemą jis praleis ant palangės, o pavasarį išbandysiu kiek riebesnį substratą, nes dabar norint gauti geresnį augimo rezultatą reiktų jį gerai patręšti. Tai va, toks medelis kaip ligustras, bent jau mano atveju, tai tikrai mėgsta taip pakvailioti. Gali imti ir numesti lapus, o po kurio laiko išleisti jau naujus. Reiktų mažiau jaudintis, nes tai gan stiprūs medeliai.

Šiaip Mindaugas minėjo, kad medelį laisto 2 kartus per savaitę, bet tai pasako labai mažai. Kur laikomas medelis ? Nes jei ant kokios palangės, tai prasidėjus šalčiams radiatoriai labai jau džiovins žemę ir medelį gali tekti lieti dažniau. Taigi, reikia skaičiuoti ne kartus, kiek kartų jis paliejamas per tam tikrą laiką, bet geriausia atsižvelgti į esamą situaciją. Jei reikia - lieji, jei ne - palauki kol reikės. Šiaip mano nuomone lapeliai ruduoja dėl sauso oro, todėl labai gerai kartas nuo karto jo lapus nupurkšti vandeniu.

Jei jis ir toliau bus liejamas kokius 2-3 kartus per savaitę, tai gali nesijaudint. Išgyvens iki pavasario ir tada jau galėsi jį normaliai persodinti. Pirmojoje nuotraukoje jis tikrai atrodo sveikas, todėl net jei ir numes dalį lapelių - nesijaudink ir toliau prižiūrėk jį lyg nieko nebūtų nutikę. Po kiek laiko išleis naujus lapelius. Tik atsargiai su laistymu, nes dviejų kartų per savaitę greitai gali būti ir per mažai !

Suprantu, kad medelis įsigytas dar visai neseniai, bet jis labai jau stipriai prašosi formuojamas.... viršutinis ūglys labai jau ištįsęs kažkoks, šovė į viršų lyg kurį laiką tamsoje būtų buvęs, o ir šiaip aplink pilna nerekalingų šakelių... Ypač ne kaip atrodo ta pati apatinė, tokia ne į temą.. Tokie medeliai būna formuojami masiniams pardavimams labai neatsargiai, tik tam, kad formą palaikyt, todėl tau reikės juo rūpintis rimčiau. Na bet čia ateičiai. Jei nuspręsi ką nors patobulint, įkelk po to nuotraukas. Įvertinsim. ;)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kėnis »

gal pagelbės ;)
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Na va - linksma viena jau tai, kad parašęs gali sulaukti atsakymo. Dabar šiek tiek plačiau:

Gerb. Taza:

Kas dėl substrakto. Kaip minėjau, jį man sudarė Kęstutis, jo sudėtis: 50% akadama 40 % Kiryu 10% sausos smulkintos durpes. Medelis stovi ~1m nuo radiatoriaus (šilumos jis tikrai negauna), žodžiu stovi ~30cm nuo balkono durų. Šviesos gauna aišku pakankamai kaip tokiu metų laiku. Medelis pirktas iš parduotuvės, kur šviesos gaudavo tikrai mažiau nei dabar. Aš manau kad ruduoja dėl laistymo. Kol kas aš nežinau kaip tinkamai įvertinti kada laistyti. Procesas: lieju neskubėdamas, taip išvengdamas vandens nutekėjimo. Lieju tol kol per drenažo skylę pasirodo vanduo. O vat kada tinkamiausias laikas lieti vėl - man sunku nuspręsti. Paviršius aišku išdžiūva greičiau, bet kaip matyti kas dedasi viduryje?

Gerb. Kaštonas

Purškiu aš jį kasdien, tik lapelius. Žemės paviršiaus nedrėkinu. Laistyti dažniau man ne problema, bet garantuoju eisiu link perlaistymo :) Kas dėl formavimo, tai taip sutinku tvarkyti jį reikia (tiesa kažkaip bijau kažką sugadinti). Bet dabar aš labiausiai noriu suprasti kaip jį nenumarinti ir tinkamai išmokti leisti jam augti.

Gerb. Kėnis

Šitą info aš buvau radęs, bet ačiū! :)
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Taza »

Viena iš priežasčių gali būti kad medelis stovi per arti balkono durų, ten oras labiau vaikšto. Kitas priežastis per tankiai suaugusi šaknų sistema. Ką daryti? Tai patraukti kiek toliau nuo balkono durų ir kantriai laukti pavasario nenuleidžiant nuo jo akių.
Į tą substratą dar siūlyčiau įmaišyti sorbento. Bet čia tik mano nuomonė.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Na kantriai laukti man sudėtinga, bet bandysim :) kad tik jam nepablogėtų :)
Na o belaukiant ar aš galiu pabandyti sutvarkyti nuo genėjimo paliktus gumbus? turiu sodo tepalo. Tai dar labiau neišmuš augalo iš vėžių?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Na visas Bonsai auginimas juk ir susideda iš geležinės kantrybės. Į Bonsai žiūrint rimtai, tai tie medeliai turi tapti ne tik šiaip namų papuošimu ar laikinu hobiu, bet ir gyvenimo palydovais... Nuo mažens pradėjęs auginti kokį nors klevuką, pušį ar kadagį (populiariausios rūšys), jį gali perduoti ir savo vaikams, ar vaikų vaikams.. ir t.t. Medis vazone išgyventi gali šimtus metų. Aišku ne ligustras, bet vis tiek.... Taigi, kantrybės taip ar taip reikės.

O šiaip drąsiai tepk sodo tepalu žaizdas. Tai medelio iš vėžių labiau neišmuš, o kaip tik jam pagelbės. Ypač jei žaizdos atviros ir padarytos neseniai. Jei reiktų išsamesnių patarimų būtų puiku pamatyti ir nuotraukas. Nes neaišku kokie ten gumbai. Gumbai - problema. Jie atrodo neestetiškai, todėl juos reikia apskritai pašalinti specialiomis žnyplėmis ir tada sutepti žaizdą, kad gražiai užgytų.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Va kaip atrodo medelis dabar po pirkimo (įsigytas 2013-11-17)
mmc1.JPG
O vat čia keletas gumbų foto:
mmc2.JPG
mmc3.JPG
mmc4.JPG
mmc5.JPG
Kad yra spec žnyplės aš žinau, bet jų kaina :( kol kas nesinori tiek investuoti. Nėra kažko pakaitinio?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Na iš nuotraukų atrodo, kad medelis laikosi tikrai puikiai. Stambūs sodriai žali lapeliai ir ne itin dideli tarpai tarp lapų - ūgliuose. Visada tai rodo, kad šviesos jam pakanka. Gruntas drėgnas, neužmirkęs - puiku.

O grįžtant prie gumbų, tai kažkokio pakaitalo jiems pašalinti nuo kamieno kaip ir nėra. Vienintelė išeitis - gumbų žirklės. Aišku, turint vos vieną medelį jų pirkti tikrai neapsimoka. Bet kaip matau iš nuotraukų tai labiau pašalinti tuos gumbus pavyktų ir su geresniu sekatoriumi, kerpant itin arti kamieno. O kaip matyt iš nuotraukų apačioje yra bent keletas šakelių visiškai ne vietoje, kurios tiesiog gadina bendrą medelio įvaizdį. Tas apatines šakeles būtų gerai pašalinti. Viena apskritai išaugusi beveik iš neabari'o.

Taip pat pačioje paskutinėje nuotraukoje matyti žaizdos atsiradusios nuo įaugusios vielos. Tokios žaizdos atsiranda dėl to masinio medelių ruošimo pardavimams.....

Be to, matosi, kad ten taip pat priaugę nemažai bereikalingų šakelių ir ūglių. Taip ir norisi juos pašalint ir pažiūrėt, kaip medelis atrodys jau sutvarkytas. :D
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Na kažkiek nuraminot :) kad bent vizualiai nėra blogai kol kas. Noriu ir aš jį „patvarkyti“ na bent jau bandyti. Tik va neskubu, prieš tai noriu šiek tiek pasiklausinėti kas ir kaip. Kol kas ačiū. Klausimų dar bus :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Ligustrai tuo ir geri praktikai, nes augimas jų greitas. Gali drąsiai kirpti ir genėti, nes medelis labai greitai atsistatys ir vėl prileis naujų ūglių visose įmanomose vietose. Tada gali ir vėl genėti ir t.t. Galbūt čia sunkiau naudoti vielas, nes greitas augimas viską apsunkina. Aišku, galima nukreipti pagrindines šakas ar patį kamieną kol medelis dar jaunas reikiama kryptimi, bet smulkiųjų šakelių vieluoti neapsimoka. Todėl vyresniems ligustrams, kai pagrindinė forma jau suteikta, vielų visiškai nereikia. Rezultatą galima pasiekti tik genėjimo žirklėmis ar sekatoriumi. Dėl visų tų priežasčių elkis drąsiai jį formuodamas. Net jei "netyčia" nukiprum ne tą šakelę, per keletą metų ją galėtum atauginti...

Visiškai kitokią situaciją turime su ąžuolais. Juos labai sunku priversti išugdyti ūglius reikiamose vietose. Ką jau bekalbėti apie pušis. Jei ten jau nurėžiai šaką, tai gali ją pamiršti ir daugiau nebesvajoti.

Tiesa, tokie ligustrai šiltesnio klimato zonose naudojami gyvatvorėms, vien tai apie jų savybes pasako labai daug. Genėk negenėjęs - vis tiek ataugs.. Asmeniškai man toks greitas augimas ne itin patinka. Nėra visiškai jokio pastovumo.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Na šiuo metu, man tai tinkamiausias variantas. Tegu auga kiek tik širdis geidžia :) o aš tuo tarpu bandysiu įgaut patirties. Deja, gyvenu bute ir tokio kaip ąžuoliuko auginimas yra sudėtingas.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Tiesa dar klausimas apie žaizdas (na daugiau gal žymes) padarytas vielavimo metu. Ar jas galima kažkaip sutvarkyti ar paslėpti? kaip?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Viską šiek tiek paslėps laikas, bet randai vis tiek liks, tik jau ne tokie ryškūs. Šiuo metu nieko jiems jau nepadarysi. Nekaip tokie randai atrodo lapuočiams medžiams, bet spygliuočiams kai kuriais atvejais tai gali būti ir pliusas. Per daugybę metų likę randų žymės ima atrodyti lyg seno, sužaloto medžio dalys... Tokie randai kai kuriais atvejais "pasendina" medelį. Taip pat tinkamoje vietoje užveržus šaką galima tikėtis jos greitesnio storėjimo. Man taip nutiko su viena pušele. Prisegiau jos nuotrauką. Viela įaugo nepastebimai greitai, nes tuo metu pušelė augo atvirame grunte ir kamienas per keletą savaičių sustorėjo itin greitai. Taigi - liko randai. Per šiuo metus jie jau šiek tiek apgijo, bet žaizdų randai liks visam laikui. Vietose kur įaugo viela - kamienas ėmė storėti greičiau. Šiuo metu vidurinė pušaitės dalis turbūt yra net šiek tiek storėsnė už likusį kamieną, bet kaip jau ir minėjau anksčiau, laikas daug ką pakeis... Pačiam medeliui tai labai nekenkia. Vandens indai išsidėlioja taip, kaip jiems reikia. Medelis šiuo atveju prisitaiko prie esamos situacijos ką ir padarė ši pušaitė.
Pušies randai
Pušies randai
O šiaip randų temai jau yra Siūlyčiau perskaityti nuo pradžių, nes apie tai jau kalbėjome.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Na jei nebūtum pasakęs kad čia ant kamieno randai, tai mano nepatyrusiai akiai nė nebūtų kilęs įtarimas. Atrodo kaip senstelėjusi pušelė :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Kaštonas »

Taip ir jie šitaip atrodo praėjus vos metams po vielų nuėmimo. Laikui bėgant jie dar labiau pasislėps ir liks tik netvarkingai išsidėsčiusi ir suskilinėjusi žievė. Panašiai turėtų nutikti ir tavo ligustrui. Tiek, kad pas tave ten buvo plonos vielos ir užaugus žievei jų vietoje liks silpnai įžiūrimi dryželiai.
MindaugasMc
Posts: 185
Joined: 2013 Dec 08, 19:34

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by MindaugasMc »

Na va šiandien pabandžiau šiek tiek prisiliesti prie medelio ir jį pabandžiau pagrąžinti. Pagrindiniai darbai, gumbų šalinimas. Deja, bet be tam tinkamų įrankių tai sunku atlikti:
MMC1.JPG
mmc2.JPG
iškilo klausimas kokiu storiu tepti sodo tepalą? kažkaip storai nesinorėjo tepti nes vaizdas būtų ne koks manau. O kaip reiktų iš tikro?
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Kininis Ligustras (Ligustrum Sinensis)

Post by Taza »

Kokį tepalą naudoji?
Na nereikia ten jo pritepti daug, svarbu, kad žaizdos kraštai būtų gerai užtepti, nes nuo ten ir visas gijimas vyksta.
Beje, labai neblogai pasidarbavai ir dar be gumbų žnyplių. Ateity rekomenduočiau jas įsigyti, nes tai turbūt ne tik man vienam bet ir kitiems įrankis nr.1 Žaizdos jas išėmus su jomis gyja gražiau ir greičiau.
Post Reply