Yamadori paieškų ekipiruotė

Kasdienė bonsų priežiūra: auginimo vieta, laistymas, tręšimas ir pan.
Post Reply
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėnis »

Taigi, turim temas yamadorių kasmetinėms paieškoms , , turim skirtą temą, ir net gi , kad lengviau būtų rasti nusižiūrėtą medį. Bet ką pasiimti į yamadori paieškas, lyg ir liko neaptarta.

Iš principo yra svarbu:
1. Rasti tai, ko ieškai
2. Sugebėti sutvarkyt vainiką iki transportuojamų apimčių
3. Išsikasti
4. Susipakuoti ir saugiai parsivežti
5. Jei palieki kitam kartui - pasižymėti taip, kad rastum


Na, turbūt su laiku čia viską ir aptarsim.

O kol kas noriu pasigirti naujausiais pirkiniais iš Armijai ir civiliams - pjūkliuku ir kirvuku. Kam pjūkliukas - manau aišku, o kompaktišką, tvirtą ir patogų kirvuką nutariau įsigyt todėl, kad labai gaila būna tuo pačiu pjūkliuku dideles šaknis pjaustyt ar jas nukapot kastuvu. Kirvuko dar nebandžiau, o pjūkliuku supjausčiau vakar visus pakampėj laikytus ligi šiol neprigijusius per šią vasarą yamadorius. Tikrai esu patenkintas.

Atskirų nuotraukų nedariau. Pasiskolinta iš Armijai ir civiliams elektroninės parduotuvės, bet manau, jie neprieštaraus. Taigi, šaltinis -

Pjūkliukas - BAHCO Laplander
pjuklelis.jpg
Geležtės ilgis 17,6 cm
Išskleisto pjūklo bendras ilgis 40,6 cm
Sulenkto pjūklo bendras ilgis 23 cm
Kompaktiškas ir lengvas, sveria tik 190 g
Geležtės užrakinimo mygtukas užfiksuoja geležtę tiek sulenktoje, tiek ir atlenktoje pozicijoje

Tiesa, labiau norėjau , bet jo nebuvo tuo metu sandėlyje :)

Kirvukas - Kirvis Mil-tec 228mm
kirvukas.jpg
Kelioninis. Rankena pagaminta iš tvirto nailono plastiko – atspari smūgiams ir aplinkos poveikiui. Galva nukalta iš aukštos kokybės nerūdijančio plieno. Kirvio galva turi plastikinį dėklą transportavimui.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Giedrius »

Pats daug ką perkuosi iš AIC, gera parduotuvė :) pjūkliukas atrodo nieko, aš asmeniškai naudoju Fiscars panašaus dydžio pjūklelį irgi esu patenkintas. Su tokiais tik atsargiai jei nepažiūri jog dažnai būna jog jėga turi naudoti traukiant o stumiant nespausti, nes kitaip gali lengvai sulankstyti geležtę :) iš šių metu yamadorio tai patiko idėja su fasavimo plėvele, ir mašinoje neprisidrabsto žemiu, patogu. Ką galėčiau dadėti tai termosas su arbata :D na bet čia jau į kitą temą :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėnis »

Na, su kastuvais turbūt spektras didžiausias, priklausomai nuo to, kokie medžiai, kokie lūkesčiai, ar toli nuo mašinos teks keliaut, ir pan.
Dar reiktų pagalvot apie šaknų supakavimo metodikas - ta plėvelė ne visada gerai. Jei yra lipnus, molingas dirvožemis - tada taip, ji nepakeičiama. Bet jei birus smėlis, tai kol ją apsuki, viskas ir nubyra.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Skirpstas »

Naujas pjūkliukas (kokios firmos bebūtų) visada gerai pjauna.
Aš, kaip ir Giedrius, turiu Fiskars pjūkliuką. Kirvukas irgi trumpakotis - Fiskats X5 - taip pat lengvas. Aplamai nepasakyčiau, kad kirvis yra labai jau svarbus yamadori paieškų ekipiruotės elementų, nes su juo liemeninės šaknies nenukirsi...
Kastuvą naudoju irgi Fiskars firmos - teleskopinį ir esu labai juo patenkintas, nes keliaujant taip susistumia kastuvas, kad jis gaunasi trumpas ir patogu įsidėti bet kur, o darbuojantis jį prasiilgini.
Dėl medžių pakavimo medžiagos tai tikrai vertėtų gerai paieškoti kažkokių sprendimų: priemonė į ką ar kuo pakuojama arba pati pakavimo technika. Iš birios žemės ištraukti yamadoriai įdėti į maišą, transportuojant irgi nubyra, nors automobilis lieka švarus, tačiau šaknys irgi...
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kaštonas »

Lietuvos sąlygomis medžių eiti kastis tolimus atstumus tikrai niekada neteks. Praktiškai visada galima privažiuoti kelių šimtų metrų atstumu. Čia aišku dažniausiai taip, paieškojus būtų galima atrasti medžių esančių ir už keleto kilometrų nuo kelio, bet čia jau, mano nuomone, turėtų būti kokie nors pelkynai, nes einant gilyn į mišką tik daugiau tankiai suaugusių medžių, o tinkamų yamadorių būna retai. Bent jau miškai šiaurės Lietuvoje būtent tokie.

Didelių medžių pats dar niekada vienas nekasiau, todėl visada apsieidavau su paprastu kastuvu ir pjūklu. Šiaip dar teko ir kirviu storiausias šaknis pakapot, tačiau įrankių kuriuos naudojau gamintojo pasakyti negalėčiau. Tik žinau, kad kirvio kotas dar senelio drožtas, o ašmenys ant "šmirgelio" taip pat jo galąsti. Problemų kapojant nekilo. Ėjo kaip per sviestą. :D

Medžiams parsivežti naudoju juodus šiukšlių maišus. O čia norėčiau pasakyti, kad fasavimo plėvelė šioje vietoje yra pati tinkamiausia, nes šiukšlių maiše nuo medžio daug labiau viskas nubyra, o apsukus medį plėvele jo šaknys ir likęs substratas prisispaudžia, todėl jo prarandama daug mažiau. Nesvarbu tai bus molinga ar smėlinga žemė, jos vis tiek bus prarasta daugiau įkišus medį į maišą. O siekiant dar didesnio saugumo galima naudoti abu variantus, pirma apsukti plėvele ir tik po to įkišti į šiukšlių maišą.

Dar reiktų paminėti ir taip vadinamąjį "luomą". Bent jau pas mus krašte jis taip vadinamas. Tai lyg ilgas laužtuvas, tik jis šiuo atveju būtų naudojamas medžiams apkasti ir iškelti iš duobės. Nors gal greičiau reiktų sakyti – išplėšti juos. Tai ypatingai geras daiktas seniems kelmams šalinti arba iškasti.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėnis »

Bandau įsivaizduoti, kaip su laužtuvu galima kelmą ar medį apkasti, ir man sekasi sunkiai...
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Skirpstas »

Mūsų krašte tas įrankis vadinamas "lomu" (barbarizmas iš slavų kalbos reiškiantis laužtuvą). Turėčiau pastebėti, kad raunant su juo kelmus šaknys yra nuplėšomos ir tokiu būdu yra padidinamas šaknų žaizdų plotas, kas tikrai ne į naudą medžiui.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėnis »

Tai kaip raunama sverto principu, tai aišku. Aš ne tik laužtuvą, bet ir mašininį domkratą naudojau, kad medį iškelt atlupant šaknis, įaugusias į betoninius pamatus. Bet kaip su juo apkast?..

O kas link sąvokų - tai aš daug kur esu kaime girdėjęs "luomas", "lomikas", "luomikas". Šiaip aiškios sąsajos su "lomat" - laužti, bet kad pats žodis jau skamba natūraliai ir neatrodo iš kitos kalbos pasisavintas.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kaštonas »

O apkasimo procesas čia ganėtinai paprastas. Tiesiog kada kastuvo pagalbos jau neužtenka, tenka pasitelkti ir "luomą". Iš visų kelmo pusių iškertamos gilios skylės ir bandoma jį paprasčiausiai išplėšti iš žemės. Šaknys šioje vietoje tikrai nukenčia, bet kai nelieka kitos išeities, tenka griebtis ir tokių barbariškų priemonių.

Galbūt žodį – "apkasti" panaudojau ir per daug drąstiškai, bet manau jau visi supratome apie kokį įrankį čia eina kalba. ;)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėnis »

Tai aš ir pabandžiau įsivaizduoti, kaip tu, Kaštone, laužtuvu badai skylutę prie skylutės aplink kokį pusmetrinį seną kelmą :D

O šiaip tai dėl tų ekstremalių priemonių medžiui išlupti aš kažkaip prisistabdyčiau. Juk galima juos iškelti gražiai. Tai - būsimi augintiniai ir draugai. Kodėl reikia juos lupti ir plėšti iš žemės? Galima apsikasti, gražiai nusipjaustyt šaknis ir išsikelt. Labai daug tokių pavyzdžių yra internete - tiek nuotraukose, tiek filmuotų. Gal ir čia mes kaip visada per daug skubam? ;)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kaštonas »

Na taip, bet kartais kitos išeities tiesiog nebūna... ;)

O šiaip jau norintiems labai efektyviai persodinti ar pervešti itin sunkius, didelius ir senus medžius siūlyčiau įsigyti štai tokį apratą.

APA
Posts: 116
Joined: 2014 Mar 18, 21:07

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by APA »

Manau šioje diskusijoje išvada viena,kaip išsikasi taip turėsi.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėnis »

Prijaukinta bebrų šeimynėlė taip pat galėtų pagelbėti anžeminės dalies ruošinių formavime ;) Darbuojasi jie iš peties (tiksliau - iš dantų...)
Nuotrauka 045.jpg
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Skirpstas »

Gal ir neblogas ekipiruotės elemantas - bebrų šeima, tačiau jie mėgsta minkštos ir menkavertės medienos medžius: drebules, karklus ir pan.
Kėkštas
Posts: 318
Joined: 2014 Mar 09, 20:53

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėkštas »

Po paskutinių dienų pasivažinėjimo, manau būtinas Yamadori atributas yra 4x4 automobilis...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėnis »

Čia kaip pažiūrėsi. Ar dėmesys mašinos "praeinamumui", ar galimybei ją tiesiog pakelti ir išnešti iš keblios situacijos :D
Na, o mano paskutiniųjų dienų nuomonė - į automobilį turi tilpti daug :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Skirpstas »

Su tuo "tilpti daug", tai būtų galima spręsti kažkaip, kad tai turi būti koks, liaudyje vadinamas, "kablukas" (Citroen Berlingo, VW Caddy tipo mašina) arba pikapas, arba vežti ant stogo. Tačiau trečiasis variantas tikrai atkrenta, kadangi tokia "reklama" ant stogo pritrauktų per daug dėmesio.
Kėkštas
Posts: 318
Joined: 2014 Mar 09, 20:53

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Kėkštas »

Dėl kabluko aš žiūriu skeptiškai, bet jei kada yamadori bus su tikrai geru privažiavimu, klubui galiu pasiūlyti ir jį. Jūs tik kaskit tuos medžius ;)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Yamadori paieškų ekipiruotė

Post by Skirpstas »

Kėkšte, žodis ne žvirblis. Gerų privažiavimo kelių tikrai yra. Gal ne bus taip, kad kastumėm medžius neišlipę iš mašinos. Tačiau jeigu ir kokį kilometrą tektų vilkti tikrai gerą yamadori egzempliorių ir dar ne vienam, tai sunkumo neturėtų sudaryti.
Post Reply