Bonsai - kaip ir kodėl?

Kasdienė bonsų priežiūra: auginimo vieta, laistymas, tręšimas ir pan.
Post Reply
User avatar
Remigijus
Posts: 39
Joined: 2014 Mar 11, 10:53

Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Remigijus »

Kėnis wrote:... Nesusilaikysiu nepareplikavęs: bonsai kultūra, bonsų auginimas, mano manymu, nėra "suvargusiųjų gelbėjimas". Norint gaut rezultatą, reiktų investuot savo laiką (lėšas, žinias ir t.t.) į perspektyvius medžius, o ne metų metus bandyt gelbėti nukainotus ar jau nuo prigimimo vertės neturinčius "nevykėlius" motyvuojant tuo, kad mokaisi (čia toks dažnas mano per pastaruosius penkerius metus pastebėtas variantas bonsai entuziazmo erdvėje) :)
Įdomios replikos, Kėni. Nesusilaikysiu ir aš nereplikavęs :)
Berods K. Ptakauskas yra pasakęs, kad Bonsai medeliai yra tie, kurie buvo sužeisti, nulaužti įvairių agregatų ar apgraužti gyvūnų ir po to prikelti naujam gyvenimui. Jie formuojami, puoselėjami, kai kurių formos yra palinkę į stebėtoją, tai simbolizuoja medžio padėką (mat jis nusilenkia žmogui). Labai gražu viskas :) Aš irgi būčiau už tokią filosofiją, man ji labai priimtina.

Ir manau, kad tie kurie įsigijo ermitažo (ar jų tiekėjų, transportavimo kurjerių) daugiau ar mažiau suniokotus medelius, daro labai didelį žygdarbį :) Galbūt prikels naujam gyvenimui.
+ Ermitažo ir daugelio kitų "Mallsai" platintojų kainos yra neblogos, nekandžioja taip stipriai, kaip sakykim tavo siūlomas bonsaisodas.lt medelis. Jo kilmė irgi neaiški, galbūt jis Ermitažo medelių giminė atkeliavusi iš to pačio Kinijos ar Indijos medelyno :)
http://www.yamadori.lt - Bonsai įrankiai, medžiai, istorijos.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Koks tai medis? Padėkit atpažinti

Post by Kėnis »

Remigijau, tai kas buvo "skriaudžiama" gamtos nė iš tolo nepanašu į tai, kas "nuskriausta" augalų prekybos aikštelėse. Kalbant vėl gi apie Kęstutį, tai ar būtų jis pasiekęs tai, ką pasiekė, jei į Ryto Rasos sodą temptų nukainuotus Ermitažo "bonsus"? :)

Kas link filosofijų, tai dėl žygdarbių mano filosofija labai paprasta: "Gerais norais pragaras grįstas" :) Vat nėra pas mus tos orientacijos į rezultatą - darom, darom, net mintyse nepasiplanuodami, kada padarysim, kada tas rezultatas bus. O kai metų metus nieks nesigauna, tada pasiteisinimas paprastas, vėl gi iš tos pačios bonsai filosofijos: "Bonso formavimas - nuolatinis procesas", nors šiaip tai kiek vėl gi teko pastebėti, kad tas žygdarbis dažnai baigiasi po metų kitų, kai medis vis gi sunyksta. Taigi, tuose žygdarbiuose nematau nieko didvyriško, gal daugiau matosi bandymas išrast dviratį iš naujo, nei pasidomėt, ką pasaulis jau yra atradęs, ir kaip tie bonsai vis gi formuojami.

Mokėti atgaivinti medį - geras dalykas. Ir žinoma, vienas kitas bandymas su "ermitažiniais" gali tapti nebloga praktika. Bet ar kurso kartojimas daugelį kartų nerodo, kad besimokantysis nesugeba kažko perprasti? :)

P.S. Čia jau kiek krypstam nuo temos dėl atpažinimo. Atsiprašau, aš ir pradėjau, kaltas :) Ar reikia temos "Bonsų sodo kūrimo strategija"?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Koks tai medis? Padėkit atpažinti

Post by Kaštonas »

Aš šiuo atveju norėčiau pritarti Remigijui. Kėnis į viską stengiasi žiūrėti profersionaliai užmiršdamas mėgėjišką šio hobio pusę. Viskas prasideda nuo paprastų pasižaidimų su kelių metų medeliais. Vėliau pabadnoma nusipirkti kokį rimtesnį, pradedami pirmieji formavimai ir t.t. Žmonės mokosi pamažu, nes ne visiems tos sąlygos prieinamos. Profesionali formavimo medžiaga, įrankiai ir kitos priemonės kainuoja didžiulis pinigus. Žmogus skirdamas šies dalykams didžiulį dėmesį privalo būti rimtai tam pasiryžęs, o rytžo galima įgauti per tuos žaidimus su silpnais ir sužalotais medeliais. Iš kitos pusės būtina siekti kuo didesnio profesionalumo lygio ir žinių bagažo. Būtent tai ir stengiamės įgyti šių diskusijų metu. Netgi ši tema skirta pradedantiesiams, nes reikia atpažinti medelį. Taigi, Kėni, ar tokioje temoje verta diskutuoti apie profesionalumą? Tam galime sukurti visiškai atskirą temą.

O šiuo metu man kilo ir kiek kita idėja. Ką manote apie temą - "Bonsai filosofija". Mane tikrai domintų kas šio forumo dalyvius skatina auginti šiuos miniatiūrinius medelius.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kėnis »

Bandau sujungt du į vieną: ir kodėl tie medeliai auginami, ir kaip tai geriau padaryti?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kaštonas »

Taigi, kodėl auginate bonsai medelius ir kokios priežastys jus tai paskatino? Kur įsigijote ar kokiomis aplikybėmis gavote savo pirmąjį medelį? Manyčiau, kad būtent tokie klausimai turėtų būti keliami šioje temoje.

Mano istorija su medeliais prasidėjo kai buvau labai mažas. Tiesiog tėvai vežiojosi mane uogauti ir grybauti. Miškas ir medžiai tapo labai artimi. Dar vaikas būdamas į mamos gėlių vazonus prikaišidoavau suvalgytų citrusų sėklų, kurios anksčiau ar vėliau kaip reikiant sudygdavo... Vaikas būdamas kaime auginau bent keletą ąžuoliukų ir augdamas lenktyniavau su augančiomis pušimis... Žodžiu, medžiai svarbūs mano gyvenime buvo dar nuo mažų dienų. Paauglystėje visa tai dingo, bet turbūt tuo metu išvydau pirmąsias bonsai nuotraukas kurios įsirėžė į pasamonę. Dėl šios priežasties vaikščiodamas pavasarinio miško paklode parsitempiau savo pirmąjį medelį - vienmetį ąžuoliuką. Vėliau atėjo laikas ir nuvargusiam pakelėje augančiam kleveliui, pušims ir t.t.

Man bonsų filosofija susijusi su ilgaamžiškumui. Šie medžiai, jei jais gerai rūpinamasi, gali išgyventi ištisus šimtmečius. Tai reiškia, kad jais rūpintis galės ne tik mano vaikai, bet ir jų vaikų vaikai, o galbūt ir dar tolimesnės kartos. Juk žinome medžių tokiomis sąlygomis išgyvenančių po 300-400 ar net 500 metų. Taigi, ar įsivaizduojate, kad jūsų pradėtą tradiciją galėtų tęsti jūsų ateities kartos? Juk pasaulis mažės, žmonių skaičius augs, todėl miniatiūriniai medeliai turėtų tapti vis populiaresni. Mano šeimoje iki šiol tokios tradicijos nebuvo, bet tikiuosi, kad bent jau man pavyks ką nors tokio sukurti.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kėnis »

Tai reiškia, kad jais rūpintis galės ne tik mano vaikai, bet ir jų vaikų vaikai, o galbūt ir dar tolimesnės kartos.
Vaikai - gyvenimo gėlės, kurioms nužydėjus neaišku kokie išaugs vaisiai :) Taigi, neaišku ar vaikam, anūkam, proanūkiam reikės tų medžių. Kai šalies ar tautos kultūra yra visuotinė, dalis žmonių laikosi senųjų tradicijų, dalis kuria naujas. Taip turbūt ir su bonsai kultūra - didžiojoje pasaulio dalyje tai vis gi naujovė, jei žiūrėtumėm istoriniu laiko masteliu matuodami. Šalyse, kur šios kultūros ištakos, praėjo ne vienas amžius ar net tūkstantmetis, kol tai žmonių sąmonėje tapo savaime suprantama. Bet būkim optimistais, juk net jei tai kol kas nėra tradicija, visais atvejais - nuostabus pomėgis.

Pirmojo medelio tikrai neatsimenu. Bet atsimenu, kad jau nuo mažų dienų mėgdavau tuos medelius pagenėt. Pradžioje sodo obelų genėjimas su seneliu, po to formuojamų objektų sąrašas plėtėsi, buvo formuojami ir palangių augalai (citrinos). Su pačia bonsai kultūra draugaujam jau labai senai, tik kad ta draugystė vis su pertraukomis ir nesėkmėmis buvo, ir to rezultato (gal todėl jį taip dažnai akcentuoju) vis buvo nematyt. Ir tik pasikeitus aplinkai ir atsiradus didesnėms galimybėms, tai tapo kasdiene ir neatsiejama mano gyvenimo dalimi.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kaštonas »

Taigi, ar dar yra norinčių papasakoti savo istorijas? Manau, kad visai įdomu sužinoti kokie veiksniai paskatina žmones užsimti šia veikla.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kėnis »

Kaštone, neskubink, gal tiesiog nėra įkvėpimo :) Juolab, kad lietuviški "nacionaliniai bonsai entuziazmo ypatumai" yra nekintantys jau labai senai. Viskas dažniausiai prasideda vienu iš dviejų: arba "pamačiau - užkabino - įklimpau", arba "padovanojo per gimtadienį galvos skausmą, kuris man ėmė patikti".

Keletas ankstesnių pamąstymų:

- ką apie tai atvirai mano Kėnis ;))

- labai senos mintys. Beje, straipsnyje vis dar yra užsilikusių senų techninių klaidų nuorodose - jos kreipia į senąjį, nebeegzistuojanti svetainės adresą bonsaivilnius.puslapiai.lt (reikia pratrinti žodį "puslapiai"). Kai užsnigs ir bus gal kiek daugiau laiko, manau, rasiu jo ir šių klaidų ištaisymui.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Skirpstas »

Mano bonsai susidomėjimo istorija kiek kitokia, tačiau visiškai identiškų istorijų ir nebus. :) O ir bonsai visai nekvepėjo, taigi...
Studijų metais, keik daugiau negu dabar domėjausi naujomis komunikacijomis (NK), t.y. kompiuteriais. Šeštadienio rytais per LNK televiziją rodydavo laidą "NK TV", kurios metu pasakodavo apie NK naujienas, o tos laidos gale buvo rubrikėlė skirta naujienoms aptiktom žiūrovų. Tokios vienos rubrikėlės metu buvo pristatyta Kęstučio Ptakausko svetaine www.bonsai.lt, tai mane šiek tiek užkabino. Pridėdęs prie interneto atsidariau tą tinklapį, tai taip ir užsikrėčiau ta liga. Medžius nuo mažumės ir man teko genėti (obelys, kriaušės), sodinti pas senelius sodyboje (beržas, ąžuolas, šermukšnis ir kt.).
Viso to pasekoje yra taip kaip yra šiandien. :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kaštonas »

Tikrai įdomu, kai žmogaus susidomėjimą kažkokia sritimi lemia atsitiktinis nutikimas, kaip kokia nors nuotrauka, paveikslėlis ar filmukas. Skirpsto pavyzdys - laida "NK TV" po kurios jis ir užsikabliavo. Manau, kad kiti taip pat turite panašių istorijų.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kėnis »

Bet iš principo jei pasižiūrėjus, tai visiems mūsų krašte tai prasidėjo nuo atsitiktinumo. Pvz., ir Kęstučio Ptakausko "pradžios istorija" yra atsitiktinumas. Nemanau, kad Lietuvoj kažkas būtų sąmoningai nuvedęs vaikus pažiūrėt bonsų parodos su viltim, kad jie susidomės, o po to kryptingai juos auklėjęs, kad tas susidomėjimas peraugtų į stiprų pomėgį, įprotį ir pan. O ir pačių bonsų aplink mus nėra labai daug.

Man patiko viena idėja Valbžycho oranžerijoje. Kaip žinia - oranžerijos ne tik moksliniai centrai, bet ir mokomieji, pažintiniai, pedagoginiai. Todėl dažnai jose galima pamatyti kartais lyg ir "be ryšio" tarp augalų "išnyrančius" akvariumus (kurie skirtingai nuo kitų oranžerijos kampelių nėra pavyzdingai sutvarkyti, atrodo, tiesiog pastatyti ir tiek, kad būtų), įvairius vėžliukus, žuvytes (kurioms nieks neišgraibo primėtytų centų mėnesių mėnesiais) ir pan. Kam tai? Tik tam, kad pamatytų vaikai. Gyvos gamtos, kuria galima pačiam rūpintis pavyzdžiai.

Taigi, kol kas pas mus susidomėjimą lemia ne aplinka (gal reikėtų to siekti? - retorinis klausimas) bet atsitiktinumas.

Atradau seną nuotrauką šeimos . Datuota 1995. Taigi, tada pirmą kartą pamačiau profesionalių bonsų nuotraukas. Tada ir nuotraukų albumėlį su nespalvotomis nuotraukomis iš Japonijos gavau. Jame - japoniškų sodų kūrybos principų santraukos su schemomis kitoje nuotraukų pusėje. Nors pirmą knygelę rusų kalba perskaičiau dar pirmakursiu būdamas (1991). Tai buvo Leila Dchanda "Bonsai kultūra. Nykštukinių medelių auginimas", bet jos paveikslėliai manęs "neužkabino". O vat kada prasidėjo tas kryptingas judėjimas, nors jūs mane nušaukit, negaliu prisimint. Viskas ilgą laiką ėjo serpentinais "ruošiniai-nesėkmės-pauzės-ruošiniai..."
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Skirpstas »

Manau, kad šį klausimą geriau nagrinėti čia.
Kėnis wrote:Bet vėl gi - globalus klausimas: ar neužtenka medžių rūšių, kurie auga mūsų ir atšiauresnėse klimato zonose kad susidaryt bonsų kolekciją?
Mano manymu, tai svarbiausia ne medžių rūšių įvairovė, o jų stilių skirtingumas ;) Beje, bonsai parodų lankytojams tikrai akį labiau traukia įprastesni tos šalies medžiai arba žydintys tuo metu kai vyksta paroda.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kėnis »

O man patinka nuomonė apie tai, kad labiausiai gerbtinas yra savo krašto medis.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Skirpstas »

Visiškai sutinku ir aš su tuo. Be to, kažkaip paprasčiau yra ir dirbti ar rasti ruošinių narūralioje aplinkoje savo krašto medžių.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kaštonas »

Na tą "savo krašto" medžio reikšmę dalinai galėtumėme praplėsti iki savo geografinės zonos medžio reikšmės, nes jei tai rūšis labai tinkanti bonsų auginimui, tai kodėl gi ne? Kolekcijoje reikia turėti visko. ;)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Skirpstas »

Kaštone, visa esmė yra pasakyta šioje žinutėje:
Skirpstas wrote: Mano manymu, tai svarbiausia ne medžių rūšių įvairovė, o jų stilių skirtingumas ;) Beje, bonsai parodų lankytojams tikrai akį labiau traukia įprastesni tos šalies medžiai arba žydintys tuo metu kai vyksta paroda.
nes dabar parašei taip lyg skaitęs būtum tik paskutinę žinutę :)
O kokius medžius turėti savo kolekcijoje, tai priklauso nuo kiekvieno mūsų norų.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kaštonas »

Tai taip. Bet ta esmė tai tavo. Nuomonės visų gali šiuo klausimu skirtis. Tam ir reikalinga asmeninė nuomonė. Kiek beskaitau komentarus, niekaip nesuprantų mūsų nuomonių skirtumų. :D
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Kėnis »

Taip, nuomonės, kaip ir interesai, visų gali būti kiek skirtingos. Be abejonės - asmeninė nuomonė yra gerai, bet kai matoma tik asmeninė nuomonė, neįsiklausant į kitas, tai nieko gero nelauk. Dažniausiai pradedamas iš naujo išradinėti dviratis, kurio ratai ne retai būna kampuoti :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Bonsai - kaip ir kodėl?

Post by Skirpstas »

Benaršydamas po kompiuterį radau seną nuotrauką, kurioje užfiksuota tai, nuo ko pradėjau savo bonsai medelių formavimus ir domėjimąsi (2006 m. nuotrauka).
Balkonas.jpg
Gal kas irgi turi savo "pirmųjų žingsnių" nuotraukų?
Post Reply