Medelių laikymo vieta

Kasdienė bonsų priežiūra: auginimo vieta, laistymas, tręšimas ir pan.
Post Reply
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Medelių laikymo vieta

Post by Kaštonas »

Sveiki,

Visi turintys bent vieną medelį yra išrinkę jam ir vietą namuose. Tai dažniausiai būna balkonas ar palangė, o mūsų klimato zonos medžius laikome tiesiog lauke. Todėl šioje temoje galime pakalbėti apie lentynas, stalus, stalažus ar tas pačias palanges ant kurių ir stovi mūsų medžiai. O galbūt juos su vazonais laikote tiesiog ant žemės? Kokie to privalumai ir trūkumai ?

Bent keletą paskutiniųjų metų mano medeliai savo dienas leido lauke, ant žemės, ir tik daliai jų buvo suteikta garbė stovėti ant stalo. Stalas buvo vienas, o medelių skaičius pamažu vis augo. Taigi, nusprendžiau pasidaryti specialius stalus savo medeliams. O reikėjo jiems tik medienos ir gumos klijų. Iš vieno perskelto rąsto išėjo du stalai. O geriau paieškojęs įsišakojusių ir tinkamo storio šakų sumeistravau ir stalų kojas. Žodžiu, šiuo metu matomas vaizdas atrodo šitaip. Kelių savaičių bėgyje jie bus impregnuoti ir nudažyti, nes tokiu būdu jų ilgaamžiškumas kaip reikiant padidės.

Taigi, kur savo medžius laikote jūs ?
Medelių stalažai
Medelių stalažai
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kėnis »

Na, parodysiu iš aš savo bonsyno transformacijas. Veiksmas - 2013-ųjų birželis.
Kadangi nuotraukas jau buvau susikėlęs, tai jų neperkilosiu. Viską galima pamatyti
Tai ne vienintelė vieta. Yra ir palangės/balkonas (nestiklintas), ir šiltnamis.

Kaštone, nuotraukose pas tave neįžiūrėjau, ar pagrindas yra tik mediniai stelažų laikikliai, ar jie dar sustiprinti.
Tie "trikojai" tikrai atrodo fantastiškai. Spėju, kad tai apverstos senų obelų šakos?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kaštonas »

Ką turi omenyje sakydamas "sustiprinti" ? Tai rąstas padalintas į dvi dalis prie kurių pritvirtintos obelų šakos. Nuostabu, kad taip greitai pataikei, nors man atrodo aš apie tai net nebuvau užsiminęs. Šakos prie žemės išsišakoja, todėl jie stovi visai kaip stalai ir į žemę nėra įsmeigti. Sujungimo vietoje kojos yra įkištos į stalo viršutinę dalį ir priteptos gumos klijais, kurie šiuo atveju laiko nuostabiai.

Turbūt to nepalyginsime su taviškiais, bet šiuo atveju buvo žiūrėta ir į meniškąją pusę. Turiu dar tokių skaldytų rąstų, tai ateityje reikės pasigaminti jų kiek daugiau. Be to, mano kolekcija nėra tokia didelė, kad pagrindinių medelių negalėčiau sutalpinti ant šių diviejų staliukų.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kėnis »

Dabar kai pasakei, tai pamačiau, kad ir priekinės kojos turi išsišakojimus prie žemės. Tada suprantama, kaip išlaikomas stabilumas. Pradžioje ne taip įdėmiai žiūrėjau, dar tas šešėlis. Tai priekinės (arčiau esančios kojos) atrodė tokios laibos. Galvojau, gal ten kokie strypai sukalti ir prie jų pritvirtinta.

Tada toks klausimas dėl gumos klijų. Suprantama, kad suklijuojama guma, jos neardo mikroorganizmai. O medis - kas kita. Net impregnuotas jis drėksta, džiūna, pro plyšius patenka bakterijos. Ar neatsipalaiduos tie gumos klijai? Gal vertėtų bent po vieną gera medvaržtį įsriegti?

Stabilumas visais atvejais svarbu. Ar paties stalo, ar ant jo stovinčio vazono. Maniškiai stalai aišku, kad neapvirs, o štai nuo vėjo aukštesni medžiai tiek pernai, tiek šiemet jau buvo kartą kitą tėškęsi ant žemės. Gerai, kad visais atvejais buvo plastikiniuose vazonuose.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Giedrius »

Na pas save aš greičiau pavadinčiau ne bonsynu, o žolynu:
zolynas.jpg
Na dar palangių nenufotkinau ir kambaryje yra pora eksponatų, bet kaip pagrindinė vieta balkonas, dėl lentynų vietų nieko ypatingo irgi... Senos sovietinės lentynos, na ir ta balta iš Ikėjos, nuomojamas butas tai nėra ir labai motyvacijos kol kas kažką rimtesnio čia ir planuoti...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kėnis »

Turbūt retas kuris galėtumėm pasigirt išskirtine estetika. Ypač kai bonsų sodas ima kurtis. Tada atsiranda labai nemažas kiekis ruošinių. Bėga laikas, atrenkami geriausi. Va tada ir pakrypstama estetikos link :)

O šiaip tai gi reikalavimų tik du punktai:
1. Kad medžiams būtų tinkama vieta augti (užuovėja, apšvietimas ir t.t., galimybė būti nulytiems lietaus čia irgi svarbokas momentas)
2. Kad būtų maksimaliai patogų prie jų prieiti ir prižiūrėti (apžiūra, laistymas, formavimas ir pan.)

Dėkui, vyrai, už pavyzdžius, Kaštone - už temos mintį. Manau, ji ypač bus naudinga tiems, pas ką po pirmo ir antro medžio atsiras penktas ir daugiau, ir bonsai pradės sudaryti atskirą "augalų partiją" namuose ar kieme.

Kas sekantis? ;)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Skirpstas »

Apie savo "lentynos" įrengimą balkone esu brūkštelėjęs trumpą straipsniuką BV, tačiau dabar taip greitai nerandu kur jis yra...
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kėnis »

Na, bent jau neprisipažintum, kad nesinaudoji paieška :) Svetainėje ji dar nė karto manęs nenuvylė. Raktinis žodis "lentyna" - ir
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Giedrius »

Skirpsto atveju balkono erdvė tikrai maža, bet lentyna tikrai gelbėja :)

Kalbant apie mano balkoną, padarius dar kokia lentyną ant sienos, ar šiaip pomidorus ir kitus niekalus išmėčius dar daugiau vietos būtų.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kėnis »

Giedriau, kiekvieną, kuris tau pasakys, kad balkone skroblai neauga, drąsiai gali priskirt kategorijai "neišmanėlis" :) Žvilgtelėjus ir į tįstamąjį augimą, ir į spalvą, ir bendrai augalo išvaizdą, jie tikrai atrodo geriau besijaučiantys už pomidorus (pastarieji kiek pablyškę). Atsiprašau už ne į temą, nesusilaikiau :)

Aš esu matęs, kaip Lietuvoje žmonės ne horizontalias lentynas pasidaro, o prie pat stiklo vertikaliai daug lentynėlių, ant kiekvienos - po vieną medį. Labai gražiai atrodo toks balkonas. Lyg paveikslai sukabinti.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Skirpstas »

Kėni, grožis grožiu, man irgi galbūt patiktų, tačiau kaip patogumo atžvilgiu tos lentynos? Nemanau, kad būtų labai jau patogu kiekvieną dieną laipioti ant kokių kopetėlių laistyti viršutiniausio medelio, nors sportas nelabai kam pakenkia :D
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kėnis »

Aš turiu augalų, kurie kabo virš galvos lygio. Laistau slėginiu purkštuvu OKKO, turinčiu šlangutę su prailginamuoju vamzdeliu. Ir juo, beje, laistau dugelį augalų.

Taip, sutinku, patogumas yra svarbu, ypač kai įsisiūbuoja gyvenimo tempas ir einamoji kasdienė medžių priežiūra tampa toks prabėgom atliekamas darbas.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Giedrius »

Na taip Kėni gerai pastebėta, skroblai tikrai neblogai jaučiasi pas mane :) Jau spėjau ir pagenėti šiek tiek, 2-3 kart tręšiau nuo parsivežimo. Vertikali lentyna vis tik įdomus variantas, kada nors manau turėsiu tokią :) susitaupo ir vietos šiek tiek, jei nedarant labai aukštos nebūtų gal labai baisiai ir nepatogu.
User avatar
BonsaiSodas
Posts: 136
Joined: 2013 Apr 01, 18:37

Re: Medelių laikymo vieta

Post by BonsaiSodas »

Taigi ir mes norime pasidalinti http://www.bonsaisodas.lt medelių žiemojimo vieta. :)
Šiemet mūsų augintiniams buvo įrengtos naujos patalpos, viską darėme savo rankomis, buvo atlikti šie darbai:
Grindų griovimas, šiltinimas, betonavimas;
Naujų langų ir durų sudėjimas;
Sienų ir stogo šiltinimas;
Sienų iškalimas;
Stalažų gamyba;
Naujos el. instaliacijos įrengimas;
Šildymo įrengimas;
Papildomas augalų apšvietimo įrengimas.
Darbai užtruko visą vasarą, savo darbo valandų neskaičiavome :), bet rezultatas gavosi geras, kai naktį buvo jau šalnos viduje be šildymo, o tik kiek lempos prikaitino skirtumas buvo 15 laipsnių.
Tikriausiai natūraliai lietuviškai kyla klausimas kiek tai kainavo? :)
Kaip ir sakiau darbo nevertinau, o medžiagos kainavo apie 5000-6000 tūks. lt
DSC_0629.JPG
DSC_0628.JPG
Taigi tiek žinių iš http://www.bonsaisodas.lt komandos
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kėnis »

Puikus sprendimas. Žinoma, perskaičius kainos eilutę, kiek nueina šiurpas per nugarą, bet pasižiūrėjus dar kartą į tai, kas padaryta, praeina :)
Turiu 3 klausimus:
1. Gal apie instaliaciją elektros galėtumėt kiek daugiau papasakot? Kokios lempos, kiek praryja energijos per kokį nors laiko tarpą?
2. Koks šildymas bus naudojamas?
3. Ar nebijot, kad dėl per didelės drėgmės ims pelyti sienos? Kaip su ventiliacija?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Skirpstas »

Tikrai daili žiemojimo vieta. Na, ne tik daili, bet ir rimta. Kiek teko domėtis, tai augalinės lempos nemažai turėjo kainuoti, tačiau apie tai tiktų kalbėti
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Kaštonas »

Opa! Tikrai puikus darbas.

Norėčiau paantrinti Kėniui. Kiek matau sienos tikrai iš presuoto medžio lakštų, tai ar jie neims pelyti. Be to, ar čia kartais ne ta pati vieta kurioje šiais metais žiemą darėme savo pirmąjį bendrą medžių persodinimo ir formavimo užsiėmimą? Jei tai tas pats kambarėlis, tai pokyčiai šiuo atveju tikrai šimtaprocentiniai!
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Medelių laikymo vieta

Post by Giedrius »

Jo tikrai šauniai padirbėta! Aš irgi pakraupau pamatęs kaštus :) spėju didelę dalį būtent ir sudarė elektros-apšvietimo instaliacija.
User avatar
BonsaiSodas
Posts: 136
Joined: 2013 Apr 01, 18:37

Re: Medelių laikymo vieta

Post by BonsaiSodas »

Sveiki, taigi pabandysiu atsakyti į klausimus :) Patalpa tikrai ta pati, kur pavasarį bandėme formuoti medžius:)

1. Gal apie instaliaciją elektros galėtumėt kiek daugiau papasakot? Kokios lempos, kiek praryja energijos per kokį nors laiko tarpą?
Lempos skirtos augalams, pirktos Senukuose, galingumas 36 W. Suvartojimo dar kol kas nežinau.

2. Koks šildymas bus naudojamas?
Šildymas elektrinis, specialiai skirtas oranžerijoms, turi ventiliatorių, šildytuvą, o vasaros metu veikia kaip vėdinimo sistema. Žiemą taip pat gali veikti kaip vėdinimo ir šildymo sistema.

3. Ar nebijot, kad dėl per didelės drėgmės ims pelyti sienos? Kaip su ventiliacija?
Bijom :) Na langai ir durys turi mikro klimato funkciją, tad bent jau šiuo metu jie visada yra nustatyti šioje padėtyje. Kadangi šildymas elektrinis, tai vienaip ar kitaip orą jis džiovins, tad bandysime balansuoti su drėgme, o jeigu to neužteks, įrenginėsime pavasarį papildomą ventiliaciją.

Tad tiek apie šį mūsų statinį
Post Reply