Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Ligos, negalavimai...
Post Reply
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Sveiki,

Gavau bonsai meduką dovanų, taigi esu visiškai žaalias šioje srityje. Pasistačiau ant komodos, atrodė viskas lyg ir gerai, bet po kiek laiko (jau kitą ar dar kitą dieną) pasirodė pirmoji problema, pradėjo geltonuoti lapukai. Ieškojau internete, radau dvi esmines problemas, viena dėl vitaminų trūkumo (azotas, geležis ir kartais magnis), o kita dėl per didelio laistymo (laistau augaliuką retai, bet kasdieną papurškiu lapus, gal tai negerai? :( ) O antrasis dalykas dėl kurio rašau, tai juodai rudos dėmelės ant lapukų, kas tai yra? Dėl ko tai?
Norėčiau sulaukti patarimų, nes medelis man tikrai rūpi ir noriu jį tinkamai prižiūrėt :/
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Šiek tiek nuotraukų
3rc4.jpg
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kėnis »

Hachiroku wrote:Atsiprašau, dar nemoku kelt, paliksiu adresus.
Iš vieno adreso nuotrauką dar spėjau "nučiupt", o kito jau ji buvo neveiksni. Kaip jas įkelt, parašyt DUK (dažniausiai užduodamuose klausimuose), jei trumpai - rašant žinutę reiktų žvilgtelt lango apačion ir rast "Failų prikabinimas" - tada jau pagal aplinkybes ;)

Jei viskas gerai su agrotechnika (medžiagų balansu), tai lapai geltonuoja todėl, kad ruduo :) Nereikia persistengt "stabdant" jų kritimą. Ateis laikas - išsprogs nauji.

Galiu spėt, kad antroje nuotraukoje buvo tie taškeliai, bet kadangi ji prapuolus, tai sudėtinga kažką paspėliot.
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Bandau dar kartą.. Ačiū už atsakymą :)
3rc4.jpg
c87c.jpg
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kaštonas »

Pradžiai gal reiktų išsiaiškinti medelio rūšį ? Tai fikusas. Tokį ir aš turiu, tik lotyniško tikslesnio pavadinimo nepamenu.

Mano nuomone jam viskas gerai. Laistyt šiuo metu reikia šiek tiek saikingiau leidžiant substratui pradžiūti ir nuo to medeliui nieko blogo neatsitiks. Tai labai ištvermingi medžiai ir prarasti tokį augalą yra labai sunku. Lapus jis greičiausiai meta dėl to, kad dabar jau ruduo ir jis buvo perneštas iš vienos vietos į kitą. Pasikeitė šviesos kiekis, oro drėgmė ir medelis į tai sureagavo. Jeigu lapai patys pageltonuoja ir savaime nukrenta - tai nieko blogo. Po kiek laiko išaugs nauji kol galiausiai teks viską stipriai nugenėti.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kėnis »

Kaštonas wrote:Pradžiai gal reiktų išsiaiškinti medelio rūšį ? Tai fikusas. Tokį ir aš turiu, tik lotyniško tikslesnio pavadinimo nepamenu.
Fikusas???
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kaštonas »

Taip, Kėni, tu teisus. Tai ne fikusas, o Karmona http://www.bonsaivilnius.lt/?p=1172 . Visi kartais klystame... :D
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kėnis »

Tai taip. Vakaras vėlus, smegeninė pavargusi. Fikusas-karmona - koks skirtumas :)

Aš nelabai galiu ką pasakyt dėl tų juodų taškelių. Ar nebus kokia grybinė (bakterinė) infekcija? Tuo atveju padėtų teisinga agrotechnika (ačiū, Kaštone už jos pristatymą ankstesnėje žinutėje). Ir, žinoma, purškimas (na, bet mano nuomonė apie nuodų naudojimą gyvenamosiose patalpose tikrai daugiau nei tiesiog skeptiška)

Auginau karmoną vieną kart, būtent jos nuotraukos tame straipsnyje ir yra. Bet turėjau kitų problemų - per ryškus apšvietimas ir per daug šilumos kartu su sausu kambario oru. Be to, juodosios keramikos indai kiek labiau įpareigoja augintoją - jie labai hidrofobiški, nesugeria ir nelaiko drėgmės, taigi, substratas juose tarsi savarankiškas, už jo ribos - sausa. Taigi, pakepė ji man ant pietinės palangės taip, kad ėmė lapų viršutinėje pusėje atšokinėt viršutinis (tas toks lyg vaškinis) epidermio sluoksnis. Vizualiai augalo lapai "pasipuošia" šviesesnėmis gelsvomis dėmėmis. Ir čia jau nieko nebuvo galima padaryt, tik laukt kol ji nukris ir atžels.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Taza »

Kažkada ir man teko auginti Carmoną, pas ją lapai irgi buvo kiek numėtyti juodais taškeliais. Bet tai buvo nepati didžiausia problema su kuria susidūriau. Na čia gal kiek į bendrybes nukrypsiu, bet substratas kuriame ji pas mane augo, beje pas jus panašus, visai netinkamas. Buvo labai sunku optimaliai palaistyti augalą. Pradėjo gelsti lapai. Tai galėtų būti dar viena iš priežasčių dėl ko medelio lapai gelsta.. Beje, jei medelis auginamas ant palangės po kuria radiatorius, rekomenduočiau jį perstatyti kiek toleliau nuo šilumos šaltinio (radiatoriaus) nes tai dar labiau pasunkina laistymo procesą.. O kas susiję su juodais taškeliais, labiau panašu į grybą gyvenantį lapo epidermyje.
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Ačiū už atsakymus :) Lapai toliau geltonuoja ir krenta, dabar jau didesniais kiekiais :/

Šiaip, augaliukas stovi ant komodos, o ne ant palangės (ant palangės pastačiau tam kad geresnis apšvietimas nuotraukai būtų :) bet manau kad statysiu jį ant palangės, kadangi prie pat komodos yra radiatorius.. O po palange, pasmane radiatoriaus nėra, prieš tai ten nestačiau nes prisiskaičiau kad bonsui nereik duot tiesioginių saulės spindulių ;o nu žodžiu, tiek info kad pats maišaus..(gėėda) tai vat.. o lapukai geltonuoja.. :( ir geltonuoja ;((

O kas liečia grunto, tai kokį dėt? kokį gruntą patartumėt? :/ galvojau čia viskas okey, kadangi su šia žeme medelį ir gavau :O

O kaip tas epidermio grybelis yra gydomas? Gal apskritai egzistuoja kokia nors Bonsu Ligu Enciklopedija ar kas nors panašaus? Kokį ten Ponas Kaštonas vaistą siūlė? :o

Dar norėčiau paklaust, ar yra koks nors maistingųjų medž. mišinys palaikantis tinkamą m.medžiagų tonusą medelyje? Trumpiau, kad būtų medukas sotus ir jam nieko netrūktų? Tikiu kad rinkoje yra begalės pigių bei brangių, bet tik patirtis juk gali parodyti kuri prekė geresnė, kadangi jos neturiu, kreipiuosi i veteranus :)

Sakėte, kad medelis yra patvarus ir stiprus.. Noriu paklaust dar, ar lengvai pasiduoda formavimui (vielavimui!?) šis Carmona? Jau svajoju biški apraizgyt jį )
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Skirpstas »

Norėčiau šiek tiek prigesinti entuziazmą su šio medelio vielavimu, kadangi jis ir taip jau stresuoja - meta lapus.
Dėl pačio medelio laikymo, tai tikriausiai stovėti jam ant komodos tikrai nepatarčiau, nes lapų metimas gali būti ir dėl nepakankamo natūralios šviesos gavimo. Be to, Lietuvoje juk ruduo, tai saulė nėra jau tokia intensyvi ir saulėtų dienų nėra tiek jau daug, kad medelis negalėtų augti ant palangės, juo labos, kad po ja nėra radiatoriaus.
Dėl žemės mišinio: kiekvienas iš čia esančių turi savo žemių mišinio "receptus" į kuriuos primaišo visko ko pirktiniuose substratuose nerastumėt. Svarbu yra bonsai medelių substratui tai, kad jis būtų ne tik maistingas, bet ir pakankamai laidus orui ir lengvai neužmirktų.
Bonsai ligų enciklopedijos tikrai tokios dar neteko matyti, kadangi "bonsai" nėra kokia nors atskira medelio rūšis, o tik jo auginimo būdas, todėl ligas reikėtų žiūrėtis pagal bonsai medelio rūšį (šiuo atveju Carmona).
User avatar
Giega Bonsai
Posts: 11
Joined: 2013 Aug 15, 14:14

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Giega Bonsai »

Norėčiau dar pridurti :) Pirmiausia pagalvočiau apie medelio persodinimą pavasarį, reikėtų ir konteinerio truputi didesnio. Ir tik kai medelis pradės augti normaliai, galėsi ir patręšt ir vielom "apraizgyt"
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Tai taip, aš suprantu kad nesijaučia jis gerai šiuo metu, tai ir neraizgyčiau, tiesiog klausiau, ar pasiduoda lengvai :)
Jau stovi ant palangės, ir toks jausmas, kad skursta :/ krenta toliau lapukai :/ tikiuos tai rudeninis požymis, radau lapuką dar su nudžiuvusiu galiuku (rudu).

Dėl substrato irgi supratau, ačiū :) Pavasarėjant, pradėsiu daugiau gilintis į substrato subtilybes :)

Tai manot meduko konteineris per mažas? Kokios kitų nuomones būtų šiuo klausimu? :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kėnis »

Man kiek keistai atrodo situacijos įvertinimas. Spalio 16 dieną nuotraukose nelabai užmačiau pageltusių lapų. Ir medis neatodė labai jau skurstantis. O jau po keturių dienų - informacija apie tai, kad "lapukai krenta ir didesniais kiekiais". Tai kiek tas "didesniais kiekiais"?

Šiaip karmonos šakutes reik vieluot jaunas, nes kuo labiau jos bręsta, tuo labiau linkusios lūžti.
User avatar
Giega Bonsai
Posts: 11
Joined: 2013 Aug 15, 14:14

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Giega Bonsai »

Aš siūlau didesnį vazoną todėl, kad šaknys galėtų normaliai vystytis, kad pats medukas atsigautų, o ne dizaino prasme;) Dar ir pasiūlysiu, kai persodinėsi ir tą ''kinietišką vailoką'' iš šaknų iškedent.
O dėl substrato, tai pradėk anksčiau domėtis, nes daugumai kambarinių augalų, pavasaris ateina daug anksčiau nei lauke;)
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Sveiki, turiu bėdą. Buvau išvykęs visam savaitgaliui, bonsiukas buvo laistomas, bent jau taip buvo man pasakytą, prišokęs prie bonso pamačiau, kad jis jau skursta, lapuku labai mažai likę. Gal tai žiemos miego ženklas ar kažkas panašaus? Ar bonsas turi numest lapus stovėdamas viduje? :( štai nuotraukos. :(
Hachiroku1.jpg
Hachiroku2.jpg
Įtariu, kad gali būt perdžiuvęs ar ką. ;/
Ką patartumėt? :(
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kėnis »

Nežinau kodėl, bet man ima rastis įtarimas, kad problema vis gi šaknyse ir supuolusiam per drėgnam substrate...
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Taza »

Pritarčiau Kėniui, jog šaknynas gali būti kiek per drėgnokai laikomas, o šakniaplaukių tinklas tankiai susivijęs aeracija (oro pralaidumas) gali būti sutrikusi. Dar vienas aspektas tankiai suaugę šakniaplaukiai galėjo dalinai užkimšti indo apačioje esančią drenažo skylę. Tad pasitikrinkit ar taip neįvykę.
Juk minėjot, kad medelis buvo laistomas, tad kaip ir perdžiūti substratui šansų nelabai yra.
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Tai gal man su dantu krapštuku ar kuo plonesniu reiktu skylutes atsargiai ir švelniai prabadyt substrate? gal tai padetų? pakeliau konteinerį, ikišau pirštą skylutėn, substratas pasakyčiau net sausokas, o viršus dregnokas :( ir va dabar turiu išlekt ir negaliu nieko daryt.. ddaaaaaaamn :(((((
Post Reply