Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Ligos, negalavimai...
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Taza »

Nebūtinai reikia kažko smailaus, gal net geriau su bukesniu prabadyt.
Jei substratas iš apačios sausas įstatykit medelį su vazonėliu į vandens pripildytą vonelę ir palaikykit ~10 min. Vandens turėtų joje būti tiek nesiektų vazonėlio kraštų. Faktas tas, kad šaknynas labai tankus ir vanduo sunkiai susigeria.
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Tai gal man tada išimti meduką iš šito substrato ir pakeist jį? tai ir į didesnį konteinerį reikėtų statyt augaliuką?
O tai jei sakot substratas per drėgnai laikomas, tai tas šaknų panardinimas 10čiai minučių i vonelę nepakenktų dar labiau?

Paėmiau pieštuką ir atsargiai supurenau viršutinį sluoksnį žemės, žemė pasirodo yra susitrombavus kažkokiu budu.. :( manau reik man jį pilnai išimt ir iškedent, kol dar neatistiko baisiausia :( bet juk dabar žiema ir nelaikas tokiems pokyčiams jam ane? tai ko man imtis? :/
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Aš kasdiena bonsiuką papurškiu, ir su tuo pačiu purškikliu purškiu ir žeme, kai ji tampa drėgna purškimą nutraukiu..
Kai bepurškiant susidaro jau vandens balutės, jos pukiai ir greitai susigeria i žemę.. ;o
Tai va.. laukiu patarimų ir idėjų..

Sakykit ar bonsiukas išgyventų tokį extreme substrato pakeitimą? :/
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Giedrius »

Na tikrai nerekomenduoju persodinimus atlikti šiuo metu, reikėjo arba rudenį jau, arba palaukti pavasario. Na bet manau šiuo klausimu parekomenduos dar labiau patyrę.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Skirpstas »

Greičiausiai substratas jau "atitarnavęs savo" ir reikia jį pakeisti, kadangi viršus būna suliejamas normaliai, o apačia taip ir lieka sausa - pusė medelio šaknų greičiausiai negauna tinkamai oro, o kita dalis negali pasisavinti maisto medžiagų nes yra perdžiūvusi, tai todėl medelis ir po truputį artėja prie pakuros likimo.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kėnis »

Man irgi kažkaip atrodo, kad vienas galimų sprendimo būdų buvo pateiktas keliomis žinutėmis aukščiau.
Taza wrote:Jei substratas iš apačios sausas įstatykit medelį su vazonėliu į vandens pripildytą vonelę ir palaikykit ~10 min. ...
Nuo sauso oro gelbsti reguliarus purškimas, nuo medžiagų stygiaus - silpnas tręšimas kompleksinėmis trąšomis. Bet šiuo atveju man nerimą kelią tos tamsios dėmės lapų pakraščiuose - tipinis šaknų nepakankamumo požymis (gali būti ir kalio trūkumas, bet vargu ar taip aktyviai medis lapus mestų). O šaknų nepakankamumas, kaip jau nekartą esu prasitaręs, tai dažniausiai arba stipraus perdžiūvimo, arba užmirkimo pasekmė (dar galėtų būti ir netinkamas substratas - netinkamo pH, per daug sunkus ir pan.).

Perdžiūvimo čia nesimato iš viršaus, bet jis gali būti apatinėje dalyje. Taigi pamerkti medelį į kambario temperatūros vandenį keliolikai minučių nepakenks (jei tikrai apačioje įvertinus vaizdą pro drenažo skylę yra sausra).
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Skirpstas »

Savo žinutę rašiau nepastebėjęs, kad tema persiritusi jau į antrą puslapį :)
Tai va, jeigu "po vonelių" procedūros nepagerės medelio padėtis, tada gali blogiausiu atveju imtis persodinimo (vis tiek medelis laikomas kambaryje...). Pamatysi ir tikrąją šaknų situaciją, o ir medelis natūraliai iš substrato maistmedžagias galės imti ir nereikės spėlioti kokių ten mikroelemantų jam trūksta.
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Gerai. Ačiū žmonės :)))))

Vonelių procedųra padarytą, žėsim kaip bus.. tikiuos atsiras naujų lapeliukų ;x
Ačiū :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kaštonas »

Na man tas apatinio šaknyno dalies perdžiūvimas keistai skamba. Greičiau pasirinkčiau perlaistymo galimybę, ypač jei laistė kiti. Kiek esu girdėjęs iš kitų, tai ne išdžiūvimas, o būtent perlaistymas būna viena pagrindinių problemų. Visi labai myli savo medelius ir iš tos meilės tiesiog persistengia. Kartais tikrai geriau leisti substratui padžiūti ir tik jam prasausėjus medelį vėl laistyti. Na o dažnai purškiant galima lengvai persistengti, ypač jei tai daroma bent keletą kartu per dieną. Substratas būna pastoviai šlapias, o Carmona užmirkimo nemėgsta. Iš kitos pusės, jei medelis dažnai laistomas, tai bet kokiu atveju ir visas substratas turėtų būti šlapias. Bet kokiu atveju tai - žemė, o kad ir kokia susitrambavusi ji būtų per ją vanduo turėtų persisunkti ir pasklisti po visą vazoną. Gali ir šaknynas būti labai tankus, o tai trukdys šiam procesui. Tokiu atveju lieka tik viena galimybė - persodinimas.

Aišku, viso medelio pamerkimas į vandenį šiuo atveju tikrai neturėjo pakenkti, bet aš šiuo atveju imčiau galvoti apie persodinimą. Pasirinktčiau kiek didesnį vazoną. Ne tiek, gilesnį, kiek platesnį. Medelis jaustųsi geriau ir jo priežiūra būtų paprastesnė. Nereikėtų tiek dažnai laistyti ir aplink jį šokinėti. Mano Carmona laikoma ant palangės po radiatoriu tokiu metu taip pat nesijaučia puikiai, bet tyliai ir ramiai auga neturėdama tokių problemų. Ir taip jau keletą metų. Aš ir pats ją persodinau jei pamenu tiksliai buvo labai vėlyvas ruduo ar žiema. Įsigyta ji buvo rudenį Maximoje ar kokiame Ermitaže su didele akcija.... nes jau tada ne kaip atrodė. Taigi, grįžęs paėmiau didesnį vazoną, išraukiau šaknyną iš plastmasinio vazono (vazonas buvo labai prastos kokybės, minkštos plastmasės ir paėmus į rankas deformuodavosi.) ir įkišau į molinį, šiek tiek gilesnį. Aišku susipynęs šaknynas buvo iškedentas. Nepamenu ar jį pritrumpinau, bet elgiausi kuo atsargiau, nes buvo vėlyvas ruduo ar žiema. Turėjo būti panašus metų laikas. Medelis prigijo ir jau antri metai auga tame vazone. Pavasarį jį reikės vėl persodinti. Dabar jau rinksiuosi plokštesnį vazoną ir dar geresnį substratą, nes tada akadamos dar nenaudojau....

Carmona - visžalis augalas, todėl ir persodinimą paskenčia geriau. Jei neklystu ji gali būti dauginama iš auginių, kas reiškia dar geresnes šio medelio regeneracines savybės. Ar aš šioje vietoje klystu ?

Iš kitos pusės persodinimo gali ir nereikėti. Paanalizuoime visą šią temą nuo pradžių. Ji užvesta buvo spalio mėnesį. Iš nuotraukų sprendžiant medelis iš pradžių jautėsi puikiai, o praėjus dviems mėnesiams situacija visiškai pasikeitė. Iki tol medelis turėjo būti laikomas jam labai patinkančiomis sąlygomis, bet dabar taip nėra. Taigi, ar žemė per tą laiką galėjo taip susitrombuoti arba šaknynas tiek sutankėti, kad pakankamai dažnai laistant medelį jį reiktų dar papildomai pamerkti į vandenį, kad visas šaknynas sušlaptų. Perdžiūvimmą taip pat atmeskime, nes medelis dažnai purškiamas ir laistomas. Taigi, kokias išvadas tenka daryti ?

Mano nuomone viskas susidėjo į vieną. Atėjo ruduo, todėl medelis savaime turėjo šiek tiek užsnūsti, kas reiškia lapų metimą. Taip patį jį įsigijus visiškai pasikeitė jo laikymo sąlygos. Medelis dėl šito pajuto didžiulį stresą, todėl ėmė mesti lapus. (pasikeitė oro drėgmė, apšvietimas, laistymo ypatumai ir t.t.). Tada prieiname prie laistymo. Mano nuomone jis liejamas per daug dažnai. Leisk jam pradžiūti. Nežinau tikslių jo laikymo sąlygų, bet manyčiau, kad visiškai užtektų karto per 2-3 dienas. Kai viršutinė dalis pašviesėja, tai ir pamatai, kad laikas medelį laistyti. Aišku purkšti medelio lapus būtinai reikia. Ir laikyti kuo toliau nuo radiatoriaus, nes dar net neprasidėjęs tas stiprusis šildymo sezonas. Įsivaizduokit kas bus, kai už lango paspaus - 20. Radiatoriai dar labiau viską džiovins...

Tai va, tokie mano šeštadieniniai pamąstymai. Galbūt kur nors klystu, todėl pataisykit. Iš tokių diskusijų ir gali gimti tiesa. ;)
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Kaštonai, didelis respektas tau ! Ačiū už tokius pamastymus.. :)

Taip, purškiau medelio lapus kasdien, o prie to pačio dar ir į žemę papurkšdavau nemažai, kad pašlaptų, panelė sakė kai pirko, žemė buvo labai šlapia ( :O )
padarysiu pertrauką, nelaistysiu kolkas.. Gal rimtai man jį paimt iškedent, ir perkelt į didesnį konteineriuką !?
Kai gavau medelį, jis stovėjo šalia komodos.. kokių 60cm nuo radiatoriaus.. kai perkeliau ant lango ten ir liko. O dabar ant pirštu lapus galiu suskaičiuot (su koju pirštais) :(

Baisu ką ir pradėt daryt, kad nesugadint konors :/
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kaštonas »

Na medelis tavo ir sprendimas turi būti tavo. Per praktiką ir praradimus mokomės visada. Bet šiaip medeliui viskas buvo gerai, todėl jis tikrai dar gali atsigauti, tik teks šiek tiek palaukt. Nereikia iškart nuleist rankų dėl tokių dalykų, kas, manau, ir nebus daroma. Toliau saikingai rūpinkis medeliu ir žiūrėk po kelių mėnesių išsprogs nauji lapeliai. ;)
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Taip, suprantama, bet noriu maksimaliai teisingai nuspręst ką su juo daryt, nes laaaaabi nenoriu jo prarast :)
meginsim pristabdyt laistymą, laistysiu kas antrą dieną, kaip nors, stebesiu žemę iš viršaus ir apačios, tikiuosi pagerės jam :( reiks simfonijos paleist paklausyt, kadangi girdėjau kad augalai į tai teigiamai reaguoja :D
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Taza »

Viskas bus gerai, juk nusistatėt optimalų medelio laistymą tik reikia kurį laiką su juo kiek atsargiau t.y. saugot nuo radiatorių, skersvėjų, ir vis vien primenu, perlaistymo.
Na dar neteko girdėt, kad medžiam patinka simfonijos, gal per Kalėdas juos pabandysiu taip palepint. :D
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Skirpstas »

Hachiroku wrote:Taip, purškiau medelio lapus kasdien, o prie to pačio dar ir į žemę papurkšdavau nemažai, kad pašlaptų, panelė sakė kai pirko, žemė buvo labai šlapia ( :O )
AHA! Va tą pabrauktą teksto dalį ir tikėjausi išgirsti (perskaityt). Tame ir visa problema, nes jeigu taip visada "laistai" šį medelį tikrai atsisveikinsi su juo ir jokios simfonijos nepadės, o galiausiai teliks paskutinę gedulingą simfoniją jam užleisti prieš kišant į krosnį.
Kaip besistengtum purkšti žemės paviršių tai vis tiek liks tik purškimu, nes liejant laistytuvu vanduo pasiekia ir žemiau esančias šaknis. Juk ir pats minėjai, kad įkišus pirštą iš apačios, šaknys jautėsi sausos.
O ir tokius dirvos paviršiaus supurškimus tikrai siūlau atlikinėti ne kas antrą dieną, kadangi tai irgi gali būti per dažnai. Patį augalą nupurkšti gali ir kas dieną, tačiau siūlau tikrai pereiti prie tikro laistymo.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kaštonas »

Skirpstai, kiek aš supratau, tai Hachiroku medelį laisto normaliai, bet taip pat kasdien purkšdamas medelį vis sušlapina žemės paviršių, kas neleidžia šaknims visiškai pradžiūti. Jei taip purškiama per dieną bent po 2-3 kartus, kol susidaro balutės, tai medelis tikrai bus per daug laistomas.

Bet jeigu naudojamas tik purškimas, tai jau vėl kita kalba. Mano siūlymas paprastas. Purkšti tik lapiją, o kol neatsiras geri laistymo įgūdžiai žemės paviršiaus purškiant net neliesti. Nebent purškimą galima naudoti kaip laistymą. Toiu atveju žemę purkšti reikia tol, kol pro drenažo skylutes ims sunktis vanduo. Po to palaukti kol žemė pradžius ir kitą dieną ar dar kitą dieną kartoti tokį pat purškimą ant substrato. Tas skirtumas tarp laistyti - nelaistyti turėtų gan aiškiai matytis. Taip pat labai gerai purškimu sudrėkinti žemės paviršių prieš pilant vandenį ant substrato, nes jei žemė pradžiūvusi, tai kartais vanduo gali nubėgti nuo žemės kaip nuo žąsies plunksnų, kas laistant medelį yra tikrai nemalonu ir pilama vandens srovė, kad ir visai nestipri, gali išplauti substratą. O štai prieš laistymą sudrėkinus žemę purkštuvu tokios problemos galima išvengti.

Tai va, ir visa ta laistymo technika. Liek saikingai ir visą medelio substratą pilnai. ;)
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Na Sveiki gyvi ! Su naujais visus ! :)

Šį kartą jau nebereik mušt pavojaus knkolų :D
Pradėjau laistyt kas antrą diena žemę, o Meduką nupurškiu kasdien po kartą, ir lapukai atsigavo, dingo juodi taškiukai, medis puikiai jaučiasi(taip atrodo bent jau)
Laidžia naujas šakeles, tai genėju po biški :)

Ačiū Juuuums Laaabai ! už pagalba, nuomones, patarimus ! :)))
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Dabar kelsiuos į Genėjimus ir Formavimus :D semsiuos patirties :)
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Kaštonas »

Šaunu, kad medelis pamažu prisitaiko. Bet laistymas kas antrą dieną vis tiek gali būti per dažnas. Kartais gali jį palieti kas trečią dieną. Tiesiog kaip jau kalbėjome anksčiau - stebėk esamą situaciją. Džiugu, kad planuoji imtis kitų darbų. Galbūt vėliau išbandysi ir kitas rūšis. Taip jau yra, kad medelių skaičius visiems užsivedusiems kažkodėl ima sparčiai didėti. ;)
User avatar
Hachiroku
Posts: 15
Joined: 2013 Oct 16, 14:55

Re: Juodai rudi taškiukai ant lapų, lapų geltonavimas.

Post by Hachiroku »

Tai kaip jau ir sakiau (o gal nelabai ;x) Aš nuo senų senovės svajojau apie bonsai, bet kažkaip buvau užsimiršęs, ir panelė padovanojo, tj labai džiūgavau.. Nu ir žodžiu po šios dovanos, buvo taip kad buvau sugalvojes prisirinkt įvairių šakelių, ir iš jų mėgint formuot kažka, bet buvo ne sezonas, todėl atėjus pavasariui planuoju į vazonus susimest įvairesnių šakelių ir ką nors užaugint :)

O dėl autentiškų bonsų tai kolkas neskubu, reik pramokt elgtis su jais pirma, o tada ir plėst savo kambario flora :)
Post Reply