Nebaris

Persodinimas, jo technika, substratai, konteineriai, naudojami įrankiai
Post Reply
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Nebaris

Post by Kėnis »

Nežinau, kur labiau tai tiktų, nes apie enbarį galimą kalbėti tiek antžeminės dalies formavime, tie persodinime. Savaitgalį persodinau keletą medžių, tai noriu pateikti keletą nuotraukų. Visi nebariai susiformavę natūraliai, be žmogaus įsikišimo.
Kadagys
Kadagys
Skroblas
Skroblas
Zyboldo obelis
Zyboldo obelis
Migdolas
Migdolas
Migdolas
Migdolas
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Nebaris

Post by Skirpstas »

Išsakysiu gal kiek griežtą savo nuomonę dėl paskutinės migdolo nebario foto:
Kažkaip tas šaknų supynimas "eglute" primena tradicines lietuvaičių kasas, bet tikri netinka bonsai medeliui. Su tokiu medžiu galima eksperimentuoti ir naudoti kaip patirties kaupimui dirbant su migdolais, tačiau tikrai parodose nesiūlyčiau jo demonstruoti, o ir nukišti į kokį ne visų akiai skirtą kampelį siūlyčiau, kad kas neturinti realaus suvokimo kaip turėtų atrodyti bonsai medelis, nesusidarytų iškreipto vaizdo, kad betkokį medelį įkišus į vazoną būtų galima vadinti bonsu.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Nebaris

Post by Kėnis »

Apie parodas tai čia gal kiek per stipriai. Tikrai nei pas vieną augintoją viskas, kas yra ant lentynų, į parodas nekeliauja. Ir kuo geresnių egzempliorių ten ant tų lentynų yra, tuo "parodinė atranka" griežtesnė.

Dėl migdolų. Tai abu nebariai yra ne migdoliniai - migdolai skiepyti. Ten greičiausiai kokia nors slyva.
Trumpai apie jų atsiradimo istoriją. Sodinukus pirkau 2005 metų pavasarį. Ir pirkau kaip veltines (kinuotiškas, pūkuotukes) vyšnias. Labai šias uogas mėgstu, o ir pats augals žydinstis bei derantis man labai gražus. Norėjau visą eilę jų turėti. Tad pasiruošiau žemės, išsikasiau ir paruošiau sodinimo duobes iš rudens. Pavasarį Kalvarijų turguj išėjau ieškot. Na, stovi bachūrs, turi kažką panašaus. Klausiu: "veltinės?", jis perklausia: "pūkuotukės?". "Na taip" - atsakau. "Jo, jo..." Kilo man įtarimas, kodėl jos skiepytos, kai kiekviena močiutė jų pasidaugina iš sėklų, jos pačios prisisėja, derėt anksti pradeda, tai ir atrinkt gerus egzempliorius su skaniom uogom neužtrunka. Na, bet, pagalvojau, kad čia dabar tokia paskutinė mada - viską skiepyti. Nusipirkau 10 sodinukų, pasisodinau. Visi prigijo, nors po pirmos žiemos dalis iššalo. Ir kaip sužydės... pilnaviduriais migdolais :) Iškart man ta eilė medelių tapo nebemiela. Ir perkėliau juos į nuošalią vietą būtent su ta mintim, kad bus iš jų bonsai medeliai (pratinuos prie "naujo" termino). Kadangi iki užpraeitų metų buvo prikasami žiemot lauke, tai natūralu, kad lepūs migdolai ir dar vazonuose ne visi žiemas atlaiko. Kasmet netekdavau bent vieno. Liko du.

Paskutines žiemas leidžia garaže, ten žemiau +2C niekada nebūna. ir leidžia sėkmingai. Su žydėjimu pramečiuoja, žydi pakaitomis - vienas vienais, kitas kitais metais. Tai va tik dėl žydėjimo kelių savaičių juos laikyt ir apsimoka. Nes trūkumų daugiau už privalumus: mediena minkšta, šakutės linkusius dėl nežinomų priežasčių nudžiūt, žaizdos gyja prastai, pseudomonas genties bakterijų infekcijos rizika (pasekmė - užsikimšę indai, lipaplūdis, dalies šakų atmirimas) didelė.

Grįžtant prie nebario (atsiprašau už kiek prasiplėtusį "ne į temą"), tai tos "kasytės" susidarė natūraliai. Nieks jų nepynė. Todėl man vien dėl šios priežasties medis įdomesnis. Klausimas, kaip jos toliau vystysis, nes tik su paskutiniaisiais dviem persodinimais jos atidengtos nuo substrato. Būtų tai pynė iš dviejų šaknų, tai paprasčiau, jos storėdamas plėstųsi priešinguose galuose viena nuo kitos. O kai yra trys - kaip elgsis tose vietose, kur spaudžiama vidurinė šaknis? Šiap pats medis atrodo visiškai nepatruakliai. Apie 15 cm poskiepis (tiesus, žaizdotas) ir likęs kelių cm įskiepis, iš kurio padarytas nedidelis vainikas. Taigi, tos kelių cm kasytės ir yra "proceso vinis" dėl kurio tas medis vis dar auginamas.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Nebaris

Post by Taza »

Labai įdomūs ir gražūs neabariai. Lietuviškos kasos bent iš nuotraukos palieka labai neblogą įspūdį, tuo labiau dar žinant, kad tai suformavo pati gamta. O žmonės parodose ir pan., bent kiek teko lankytis, visokių įspūdžių yra susidarę apie bonsai meną, oi visokių.. Kaip sakoma: "kiek žmonių tiek nuomonių" Na tokioj vietoj, t.y. jei medis būtų mano, prie neabario stengčiausi nekišti nagų ir palikti taip kaip yra, ir džiaugčiausi labai fenomenaliu gamtos "šposu" ;)
Kėni, gal galėtum įdėti keletą nuotraukų iš skirtingų rakursų zyboldo obels neabario?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Nebaris

Post by Kėnis »

Žinoma. Prašau - einant ratu: rytai-pietūs-vakarai-šiaurė. Pietūs - "fasadinė pusė"
zyboldo-rytai.jpg
zyboldo-pietus.jpg
zyboldo-vakarai.jpg
zyboldo-siaure.jpg
Bet kažkaip anoj nuotraukoj pavyko geriau kampą pagaut. Gražiausiai žiūrisi iš "pietryčių".
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Nebaris

Post by Taza »

Dėkui už daugiau nuotraukų. Na va pamačius nebarį įvairiais rakursais, kyla klausimas, ar planuoji kąnors su juo daryti, ar palieki kaip natūraliai susiformavusį nebarį?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Nebaris

Post by Kėnis »

Nei šiemet, nei kitamet neplanuoju daryti nieko. Ši obelis nesenai persodinta. Ir pasodinti taip, kaip norėtųsi nesigavo, nes dalis stambių šaknų kol kas išauginusios trumpas smulkiasias šaknis. Šiaip norėtųsi dar labiau medį iš substrato iškelti ir kai kurias stambias šaknis pašalinti. Tikiuosi tai padaryti po keleto metųv (nors jau dabar nužiūrėtos dvi).

Na, faktas, kad kai kurias šaknis šalinti reiktų. Man būtų įdomi kitų nuomonė, kurias ir kodėl?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Nebaris

Post by Kaštonas »

Pagal mane tokio stiliaus medeliui labiausiai tiktų tolygiai platėjantis ir tvarkingai išsidėstęs nebaris. Pirmose nuotraukose matyti didelė, ilga, stora ir užsilenkusi šaknis. Aš kalbu apie tą, kuri užsilenkusi visu 90 laipsnių, tad visą tą kampą ir reiktų pašalinti, nes man ji jokio estetinio vaizdo neprideda. Iš nuotraukų sprendžiant man gražiausiai atrodo šiaurinė kamieno dalis. Nebaris tolygiai ir gražiai platėja ir jaučiama tvarka. Galbūt po substratu slypi dar kažkas įdomesnio ?

Šiaip ar taip kažką aptarti tokia tema forume sprendžiant tik iš nuotraukų yra gan sudėtinga. Reikia 3D vaizdo, tada būtų galima padiskutuoti ir labiau. Be to, galbūt pavasarį reiktų tą akadamą apsėti, apdėti ar "apkrėsti" samanomis ? Nebaris tarp samanų atrodytų tikrai geriau.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Nebaris

Post by Kėnis »

Dėl skonio, koks nebari atrodo patrauklesnis ginčytis sunku ir būtų tas pats, kaip ginčytis dėl mėgstamų/nemėgstamų patiekalų. Vieniems patinka simetriški (spinduliniai) nebari, kitiems - asimetriški. Tai tas pats, kaip ir bonsai medelio išvaizda - vieni labiau žavimės taisyklyngai, pagal kanonus suformuotais medžiais, kitų akį traukia netaisyklingi "maištautojai".

Man visada patikdavo nebari, kuris atrodo kiek išdarkytas. Juk būtent tokių daugiausia gamtoje.

Dėl samanų: zyboldo obelis auga kalkinguose dirvožemiuose, jei gerai prisimenu, tai persistengt su substratą rūgštinančiomis samanomis (samanos visada rūgština tai, ant ko auga) nederėtų. Nors antra vertus, jei apatinius substrato sluoksnius sumaišyt šarmingesnius (tas buvo padaryta ir šiai obeliai), tai paviršiuje rūgštelę išskiriančios samanos nepakenktų. Tik prašau neužsikabint už šio mano pasakymo ir nesusidaryt įspūdžio, kad samanos - rūgštimi spjaudantys slibinai. Kaip ir dauguma ant akmenų, sienų, medžių ir pan. substratų augančių augalų, samanos išskiria silpnas rūgštis, taip ardydamos substratą, darydamos jį grublėtesni (lengviau įsitvirtinti) ir/arba pasisavindamos kai kurias įrančio substarto maisto medžiagas.

3D būtų fantastika, ale kad dar bais brangus šis malonumas.

Pridedu dar keleta nuotraukų: fikusas ant akmens ir peruvinė anona. Su fikusu viskas, manau,O štai peruvinė anona čia auginta iš sėjinuko. Turi ilgą pagrindinę, šaknį su keliais beveik lygiagrečiais atsišakojimais. Vėl "kasytės", natūraliai susiformavusios kasytės :) Bet atvejis man patinka. Pasėta anona sudygo ir šaknis kažkodėl ne "šovė žemyn", kaip derėtų, o "pasuko į šoną" lengvai pasibanguodama. Dar prieš kelias dienas buvo labiau atkasta, bet dabar jau užpyliau papildomą sluoksnį žemės, kad geriau jaustųsi atnešta į sausą gyvenamųjų patalpų orą. Na, bet vaizdą ir taip susidaryti galima.
fikusas ant akmens.JPG
anona.JPG
Apie fikusą: Augalas ant akmens

Apie anoną:
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Nebaris

Post by Taza »

Pritarčiau Kėniui, jog "pietinėje" obels foto yra fasadas. Na kiek iš nuotraukos matosi, įsivazduoju, jog šis medelis augs kiek pavirtęs į kairę. Ar ne? Jei taip, tai siūlyčiau pašalinti kairėje esančią, nes ji atrodo tarsi kokia atrama, kad medis negriūtų.
Nors ir "šiaurė" foto neblogai atrodo, ji gal kiek daugiau neša į klasiką, bet tada norėtųsi daugiau plonų šaknų žemės paviršiuje.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Nebaris

Post by Kėnis »

Taip, tiesiai jo nepastatysiu niekaip, pasvirimas tikrai išliks. Ir net gi nesu tikras, ar liks tos dvi kairėje pusėje (nuotrauka "pietūs") esančios didelės šaknys. Deja, kol kas nei iškelt aukščiau iš substrato, nei šias šaknis pašalint nėra įmanoma - trūksta "šakninės smulkmės". Teks keletą metų pakentėti ir taip.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Nebaris

Post by Taza »

O gal yra kokių nors būdų, neskaitant samanų sukuriamo mikroklimato, kaip paskatinti šoninių šaknų išaugimą?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Nebaris

Post by Kėnis »

Kad čia gal kiek kitas variantas. Tų šaknų yra, bet jos yra mano manymu per trumpos, kad medį kelt aukščiau. Čia ne paviršinio mikroklimato reikia, o šaknų pritraukimo substrate į gylį. Tai šiuo atveju, žinoma, tręšimas huminių rūgščių ar šaknų formavimą skatinančių junginių turinčiomis trąžomis. Oksigumatas, "Humus" preparatai, ir pan. Tik va, kad jų poveikio reikia taip pat ne paviršiuje. Tuo atveju, galima daryt sluoksniuotą substratą. Apačioje substratan įmaišant miško žemės, sutręšusios paklotės, šiek tiek durpių, lapinio ar spyglių komposto. O viršutinį substrato sluoksnį daryti "žvyringesnį", turintį mažiau humusingų dalelių. Tuo atveju, teigiamo hidrotropizmo (augalo kryptingo augimo kokio nors dirgiklio atžvilgiu) dėkašaknys turėtų per vegetacijos sezona labiau suaugt į substrato gilumą.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Nebaris

Post by Taza »

Turėjau omeny, kad naujos šaknelės augtų į šonus, nuo didesnių. Nors pagavojus, jei augalas prisiaugintų į apačią, galima būtų jas, persodinant, kaip nors, atlenkti..
Įdomu būtų paeksperimentuoti. ;)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Nebaris

Post by Kėnis »

Galima bandyt ir taip. Bet kad ir inicijavus naujų šaknų augimą į šonus, laukti, kol jos pakankamai sustorės ir taps lygiavertėmis, gali tekti ilgai. Vienas paprasčiausių būdų - "įkąsti" medžiui į šaknį, t.y. išimti nedidelį šaknies žievės gabalėlį (kad ir gumbų žnyplėmis), jį užtepti, o aplinkui sudaryti drėgną, bet laidžią orui aplinką. Tada formuosis randinis audinys, aptraukiantis žaizdą, o iš jo išaugs smulkių šaknų kuokštas. Po metų-kitų, šį kuokštą galima bus iškarpyti, galiausiai paliekant vieną, labiausiai storėjančią šaknį. Klausimas tik, ar ji sugebės (ir per kiek laiko) pasivyti storiu kitas, kad taptų lygiavertė.

Taip, eksperimentas gal ir būtų įdomus. Lyg šiol su nebari nelabai taip "žaidžiau". Visada pasitenkindavau tuo, kas jau buvo susiformavę natūraliai, pašalindavau tik mano manymu susidariusį šaknų perteklių.
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Nebaris

Post by Taza »

Na taip, laiko užtruktų, bet gal kiek gražiau ir įtaigiau, kai medis turi nebarį netik iš didžiulių šaknų, bet ir iš smulkesnių atsišakojančių nuo pagrindinių. Taip gal labiau pabrėžiamas stambiųjų dydis.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Nebaris

Post by Skirpstas »

Šaknų galima "priauginti" ir skiepinimo būdu, tačiau toks variantas taikomas kai reikia šaknis priauginti nuo pat šaknies kaklelio.
Tokio varianto pačiam išbandyti neteko, tačiau internete rasti info tikrai galima ;)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Nebaris

Post by Kėnis »

Na, teoriškai galim pasvarstyti ir skiepijimo variantąm, bet jau ranka nekyla tuom užsiimti. Jau šakninių žaizdų gražus gijimas - didelis pasiekimas. O kur dr mums iki skiepų ;)
User avatar
Taza
Posts: 257
Joined: 2012 Oct 02, 19:43

Re: Nebaris

Post by Taza »

Prieš keletą metų apgenėjus F. retusa ir F. benjamina sumerkiau šakeles. Ir štai kaip dabar atrodo jos, tiksliau jų besiformuojantys natūraliai nebariai. Galvoju per persodinimą kažką pakoreguoti.
Photo 2013-12-11 14 15 33 (701x800).jpg
Photo 2013-12-11 14 02 55 (800x787).jpg
Photo 2013-12-11 14 03 02 (800x600).jpg
Post Reply