Apie substratus - bendrai

Persodinimas, jo technika, substratai, konteineriai, naudojami įrankiai
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Skirpstas »

Kol kas pavyko rasti tik lietuvišką vertimą to atvejo.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kėnis »

Aprašymas atrodo labai gerai. O ir autoriumi nėra pagrindo nepasitikėti. Iš kitos pusės - Amigo Light yra sorbentų klasės mineralas - diatomitas. Tai faktiškai labai panašu į ceolitą. Gaila, kad niekur neradau jonų eilės, kurią sorbuoja tiek vienas, tiek kitas sorbentas (tai toks sąrašas, kuriame nurodyta, nuo mažiausiai prisirišamo iki labiausiai). Kažkada ceolito platintojai man rodė tokią eilę atspasudintų mokslinių tyrimų ataskaitoje, bet internetinėj erdvėj po to nepavyko jų rasti. Tai svarbu, kai nori žinoti, ką ta medžiaga sulaiko, o kas "praeina kiaurai"
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Skirpstas »

Nuo to išversto teksto paskelbimo laiko, originalus straipsnis bonsai4me.com tinklapio skaitytojų iš įvairių šalių atrastais analogais, kuriems pagrindinis reikalavimas buvo, kad per ilgesnį laiką nepasikeistų struktūra.
Tikrai labai smagu, kad tas straipsnis nebuvo baigtinis.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kėnis »

Tikrai įdomūs papildymai. O bendrai apie "nebaigtus" straipsnius tai turiu labai gerą nuomonę. Tik reikia sugebėti juos pastebėti.
Ilona
Posts: 54
Joined: 2014 Oct 01, 17:41

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Ilona »

Sakykit, kas per gruntas yra el. parduotuvėje Keto, kam jis skirtas? Pavasarį planuoju persodinėti kadagį , eglutę ir padocarpą. Galvoju pirkti Kiryu ir maišyti su trp smėliu ir kompostine zeme. Ar maišyti Keto ir Kiryu? Kas kaip patars?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kėnis »

O "trp smėliu" tai čia kas? :)
Ilona
Posts: 54
Joined: 2014 Oct 01, 17:41

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Ilona »

Kaip man sunku rašyti lietuvišku šriftu, nėra jo mano klaviatūroj, todėl net žodį sutrumpinau. Parašau žinutę, paskui tekstą redaguoju...
Trp reiškia truputis stambaus smėlio iš upės.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kėnis »

Tai va, rašyti sunku, o kažkam reikia eit iš paskos ir taisyti :) Tad pirmas patarimas-prašymas būtų išspręsti klaviatūros problemas :)
Niekada nebūčiau pagalvojęs, kad tos trys raidės savyje slepia ir smėlio kiekį, ir stambumą, ir dar tai, kad jis iš upės...

Bet grįžkim prie keto. Tai lipnus durpių pagrindu pagamintas substratas. Koks jo pH (rūgštingumas), pasakyt negaliu, bet galim spėt kad jei durpiniu pagrindu, tai bent jau šiek tiek rūgštus.

Naudojamas ne tradiciniuose induose, o augalų auginimui ant akmenų (kalnų) ir plokštumų. Čia panaudojamas jo lipnumas. Iš keto padaromi kalno pakraščiai, kad viduje esantis substratas neišbyrėtų, arba juo medeliai prilipdomi ant uolos. Būdamas lipnus, keto yra ir minkštas. Ant jo gerai auga samanos, o medžių šaknys įauga, dar labiau viską sutvirtindamos.

Tad augantiems vazone kadagiui, eglutei ir podokarpui keto nėra išeitis. O kyriu su lapine žeme gali būti ir visai neblogas variantas. Aš esu sudėtingesnių substratų mėgėjas, tai prie kyriu pridėčiau ir paprastos man paskutiniu metu labai patikusios pemzos, sorbento ir gal net šiek tiek durpių (nesvarbu, pelkinių ar iš kokoso kevalų).
Ilona
Posts: 54
Joined: 2014 Oct 01, 17:41

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Ilona »

Ačiū.
Koks įdomus tas keto. Aš, žiuredama bonsai medelius ant akmens, uolos ar kažko panašaus, niekaip nesuprasdavau kaip medelis laikosi :).
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kėnis »

Trumpos daugumos substratų charakteristikos yra pateiktos BonsaiVilnius.lt
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Skirpstas »

Ilona, jokio ten upės smėlio nereikia maišyti. Geriau tai būtų smulkios frakcijos žvyras.
Senai senai, kai dar buvau irgi tik pradedantysis, susimoviau ir aš su tuo upės smėlio maišymu į bonsai substratą. Juk reikia pripažinti, kad upė upei nelygu ir ne visose upėse ar net toje pačioje upėje smėlis vienodas: vienur jis panašus į smulkios frakcijos žvyrą, kitur tai tikrai smėlis (jis juk maistinių medžiagų neturi ir jokios kitos svarbios funkcijos neatlieka), o dar kitur smėlis gali būti su dumblu. Kurį upės smėlį rinktumėtės?
Ilona
Posts: 54
Joined: 2014 Oct 01, 17:41

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Ilona »

Aš taip su smėliu misinį bandžiau daryti labai senai, kai tik pirmas medelio persodinimas buvo. Na tada tikrai truko informacijos, išskaičiau rusų forume, kad norint, jog vanduo neužsiliktų substrate, reikia įmaišyti upės smėlio (todėl, kad jis perplautas). Todėl ir galvoju truputį įmaišyti, bet tik tokio, kaip jūs sakot -stambios frakcijos žvyro. O kas liečia maistinių medžiagų - tai smėlyje jų nėra.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Skirpstas »

Kad vanduo neužsibūtų substrate tam reikalingos geras drenažo skylės.
Kažkaip man šiokia tokia prieštara kyla išgirdus, kad upės smėlis dedamas tam, kad vanduo neužsiliktų substrate. Juk kaip tik dauguma specialių bonsai substrato dalių (akadama, kyriu ir pan.) kaip tik turi tas vandens sorbcines savybes.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kėnis »

Ne visada tas žvyras gerai. Tendencija tokia, kad reiktų naudoti medžiagas, sugeriančias vandenį į save. Tada augalai jį gali pasiimti, bet substratas lieka neužmirkęs, nes tarp stambių jo dalelių (kad ir sugėrusių vandenį) yra tarpai, kuriais gali cirkuliuot atmosferos oras (tas labai sveika šaknims). O žvyras nei vandens sulaiko, nei yra lengvas. Gal mažuose vazonėliuose tai ir neaktualu, bet jei žvyro primaišoma į substratą dideliam bonsui, tampa komplikuota jį pernešt iš vienos vietos į kitą :)
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Skirpstas »

Kėni, pamiršti apie žvyro mechaninę savybę - pagalba šaknų dalinimuisi, o dėl kitų savybių tai esi teisus.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Apie substratus - bendrai

Post by Kėnis »

Atradau šį tą naujo išbandymams. Kaip žinia, pemza Lietuvoje (bent jau tokiais kiekiais, kokiais jos reiktų bonsams) yra deficitas. Ir štai netikėtai Ikea elektroninėje erdvėje aptikau VÄXER prekinio ženklo pemzą kaip substratą hidroponiniam auginimui bei substrato gerinimo priemonę. Neišsijota, grūdeliai labai įvairūs, bet kaina visai normali. Taigi, 2017-aisiais bus kur eksperimentuot.


vaxer-auginimo-terpe__0441663_PE593492_S4.jpg
Post Reply