Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Persodinimas, jo technika, substratai, konteineriai, naudojami įrankiai
Post Reply
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėnis »

Situacija
Image00001.jpg
Labai negražios tos orinės šaknys, nutariau jomis atsikratyt. Taigi, pjūkliuku palei tuos runkelius "šast".
Image00002.jpg
Pamirkyta Clonex augimo stimuliatoriuje. Į kibirėlį su vandeniu ir į akvariumą prie rytinio lango.
Image00004.jpg
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kaštonas »

Prisipažinsiu, šiek tiek žaktelėjau pamatęs tokius vaizdus. Ne dėlto, kad bijočiau dėl šio medelio, bet dėl pačios istorijos pateikimo. Trys nuotraukos ir pora viską pasakančių konkrečių sakinių po kiekviena iš jų. Nebloga istorijos pradžia.

O jeigu rimtai, tai man taip pat labai nepatinka tos orinės šaknys. Atrodo baisiai ir netikroviškai. Pritariu tokiam sprendimui. O klausimas šiuo metu man kyla tik vienas. Ar tas orines šaknis taip ir paliksi? Juk jau žiemos metu gali iš jų tikėtis išleistų naujų ūglių ir per kokius 5 metus dar kartą turėsi tokį pat medį. Ar tiesiog šį fikuso kelmą išmesi į kompostą?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėnis »

Kelmas man kažkaip sentimentų nesukelia. Dar nesugalvojau, ką su juo padarysiu, bet greičiausiai vietos jam ant palangių neliks. Norėtum pasiimt?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kaštonas »

Manau, kad gal tiek to. Juk sakiau, kad kelmai ar tokios didžiulės orinės šaknys manęs labai netraukia. Net nežinočiau ką su jais daryti. Turbūt net motyvacijos tam nebūtų, todėl siūlau juos tiesiog kompostuoti arba atėjus pavasariui tikrai kam nors tiesiog atiduoti.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėnis »

Man taip pat kilo ta mintis - palaukti iki pavasario ir pažiūrėt kaip atžels. Teoriškai, atžėlęs "miškelis" turėtų būt gerokai tankesnis nei buvęs.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Skirpstas »

Kodėl nepabandei pirmiausiai priauginti šaknų užveržiant viela ir samanų kuokštu aprišęs? Fikusai juk taip puikiai išleidžia orines šaknis.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėnis »

Mano pasirinktas atvejis man pasirodė geriausias - mažiausiai pasižaidimų. Kaip ir buvo pastebėta, viskas labai lakoniškai, tiek procesas, tiek jo aprašymas. Nukirpai, paveikei stimuliatoriais, pamerkei, lauki. Išleis šaknis - bus pasodintas. Neišleis - sukompostuotas. O kelmas kai ataugins atžalas, žiūrėsim kas bus.
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kaštonas »

Aš šiuo klausimu taip pat pritarčiau Kėniui. Toks būdas greitesnis, užtikrintesnis ir ryžtingesnis. Kad fikusas išleis šaknis tikimybė šimtaprocentinė, todėl nėra ko jaudintis. Iš kitos pusės orinių šaknų išauginimas taip pat įdomus, todėl tai būtų išėjęs visai įdomus eksperimentas. Kartais žinant teoriją norisi kur nors ją panaudoti. Toks fikusas būtų buvęs labai paprastas tokių bandymų objektas.
User avatar
Giedrius
Posts: 393
Joined: 2013 May 16, 18:37

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Giedrius »

:D Drąsiai čia! jo aš irgi žagtelėjau - tik šast! :) o iš mūsų niekas nėra bandęs "oro sluoksnio" daryti?
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Skirpstas »

"Oro sluoksnio"? Kas tai per metodas?
User avatar
Kaštonas
Posts: 1019
Joined: 2012 Sep 04, 19:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kaštonas »

Galbūt Giedrius galvoje turėjo "Air layering" metodą, kai medelio stiebas užveržiamas viela, arba jame išpjaunamas žievės žiedas viską aprišant šlapiais kiminais ir maišeliu. Tada kaip ir susidaro tam tikras "oro sluksnis" tarp susidarančio naujo ir seno šaknynų. Tiesa pasakius, tai pažodžiui verčiant "Air layering" ir gautumėme "oro sluoksnio" metodą.
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėnis »

Taip, yra toks . Tik vertimas kiek ne toks. Jokio oro sluoksnio ten nėra. Yra įšaknydinimas žemėje ar ore. Lietuviškai pirmasis - dauginimas atlankomis vadinasi. O tokio specifinio pavadinimo, kai šaknydinama ant stiebo užmaunant kiminų ar durpių maišelį, nežinau. Šiaip, geras aprašymas, kas yra tas
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Skirpstas »

Tai vat ir aš taip pamaniau, kad tai netinkamas vertimas iš anglų kalbos, nes ne visada galima versti pažodžiui.
Kėni, ar matyti jau kokie nors tokio drąsaus poelgio padariniai?
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėnis »

Šaknelės tyli, viršūnėlės jaučiasi gerai. Nenukrito nė vienas lapas. Šaknų dar ankstoka tikėtis.

Dėl vertimo tai anokia čia bėda, ir net pasižiūrėjus google paieškos sąrašą ne visada galima nežinant iškart susigaudyti, kad kalbama apie atlankų metodą arba tą jo lietuviškai bevardę modifikaciją su maišeliais/vazonėliais ant kamienų. Man paaiškėjo kai perjungiau paiešką į paveikslėlius. O jau ten - vien atlankos :)
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėnis »

Šaknelės prabilo prieš keletą dienų. Kol kas tai 1 mm nesiekiantys balti taškeliai, bet jų ne vienas. Ir formuojasi ne tik tose vietose, kur stiebai pamerkti į vandenį, bet ir gerokai aukščiau. Priežastis aiški - drėgna aplinka akvariume.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Skirpstas »

Tai greičiausiai būtų išsišakniję ir be hormonų pagalbos. Arba jeigu ten tos šaknelės matosi ant stiebo, tai grunte esančios stiebo dalyje išaugusios naujos šaknys gali būti kiek didesnės, nei jų orinės "sesės".
User avatar
Kėnis
Posts: 3361
Joined: 2012 Jun 07, 21:53

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėnis »

Visos, esančios 1 cm aukščiau nei stiebo apatinis pjūvis bus negailestingai šalinamos. Ir jei ims storėti virsdamos "runkeliais" kaip jų pirmtakės, tai šio augalo bus išvis atsisakyta, kad ir kaip gražiai atrodytų ta marga lapija. na, o stabilų vandens režimą, mažinanti augalo norą jį kaupti sandėliniuose audiniuose, pasistengsiu užtikrinti.
User avatar
Skirpstas
Posts: 1422
Joined: 2012 Aug 29, 10:24

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Skirpstas »

Turiu vieną jau gerokai paaugintą "runkelinio" fikuso (Ficus microcarpa 'ginseng') iššaknydintą šakelę, kurią būtų galima persodinti ir pasimatytų ar linkuios jo šakos "runkelėti".
Kėkštas
Posts: 318
Joined: 2014 Mar 09, 20:53

Re: Daugiakamienio fikuso šaknydinimas

Post by Kėkštas »

Man tai vat klausimas, ar tas šaknų "nurunkelėjimas" padaromas specialiai, ar fikusų šaknys taip jau natūraliai elgiasi. Pietuose natūraliai augančių fikusų nesu matęs su "runkeliškomis" šaknimis... Prieš kokį mėnesį bandžiau išleisti orines šaknis iš kamieno, žaisdamas su maišeliais ir hormonais, purškimais ir pan., bet užteko vieną dieną uždžiuvimo ir šaknys nunyko. Taigi atidėjau šį reikalą pavasariui.
Post Reply